2024/12/29

 

SIŪLOMA NUSTATYTI 341 VILKO SUMEDŽIOJIMO LIMITĄ

Aplinkos ministerijos nuotrauka

Aplinkos ministerija parengė įsakymo projektą dėl vilkų sumedžiojimo 2023–2024 m. limito ir kviečia visuomenę, suinteresuotas institucijas su juo susipažinti.

Atsižvelgus į vilkų populiacijos būklės stebėsenos duomenis, rūšies apsaugos poreikius ir moksliniais tyrimais apskaičiuotą vilkų šeimų skaičių, siūloma nustatyti 341 vilko sumedžiojimo limitą. Siekiant, kad vilkai būtų medžiojami proporcingai jų natūraliai gausai, limito nesiūloma skirstyti rajonais.

Pagal Medžioklės taisykles, vilkų sumedžiojimo limitą tvirtina aplinkos ministras, remdamasis Vilko apsaugos plane nustatytais principais, kad būtų užtikrinta palanki vilko rūšies apsaugos būklė. Rengiant projektą iš esmės remtasi 2022-2023 m. sumedžiotų vilkų genetiniais ir produktyvumo tyrimais, kuriuos atliko Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Žemės ūkio akademijos mokslininkai.

Atlikti tyrimai rodo, kad vilkų šeimų skaičius auga: Lietuvos teritorijoje vilkų šeimų yra daugiau nei 91.

Pagal Vilko apsaugos planą jeigu vilkų yra daugiau kaip 62 šeimos, populiacijos naudojimas planuojamas taip, kad būtų užtikrintas jos tolygus sumažinimas ir išlaikymas 32–62 šeimų ribose.

Nustatomas sumedžiojimo limitas, kuris lygus metiniam prognozuojamam populiacijos prieaugiui arba didesnis, pasikonsultavus su nepriklausomomis mokslo ir kitomis suinteresuotomis institucijomis, ar siūlomas nustatyti limitas nesutrukdys pasiekti vilkų populiacijos apsaugos ir valdymo ilgalaikio tikslo.

Planuojant sumedžiojimo limitą, VDU mokslininkai rekomenduoja atsižvelgti ir į tai, kad pastaraisiais metais atliekami vilkų populiacijos genetiniai, amžiaus, reprodukcijos ir pasiskirstymo tyrimai rodo stabilią arba gerėjančią populiacijos būklę bei didėjantį vilkų skaičių.

Pastaruosius keturis medžioklės sezonus nustatant sumedžiojimo limitą, besiveisiančių šeimų skaičius buvo dauginamas iš kaimyninėse šalyse nustatyto prieaugio vidurkio 3,25, tačiau, naudojant šį perskaičiavimo koeficientą, visą šį laikotarpį buvo stebimas vilkų populiacijos augimas.

Tikėtina, kad prieaugio vidurkis 3,25, kuris buvo nustatytas šiauresnėse šalyse, neatitinka geresnėse gamtinėse sąlygose besiveisiančios vilkų populiacijos būklės.

Kad būtų galima sustabdyti tolimesnį vilkų populiacijos augimą, VDU mokslininkai siūlo šiemet atsargiai didinti prieaugio vidurkio koeficientą, naudojamą šio medžioklės sezono sumedžiojimo limitui apskaičiuoti, iki 3,75. Pokytis po siūlomo prieaugio vidurkio koeficiento koregavimo bus stebimas ir šis koeficientas bus atitinkamai koreguojamas nustatant vilkų sumedžiojimo limitą  kitais metais.

Primename, kad vilkų medžiojimo sezonas prasideda spalio 15 d. ir trunka iki kovo 31 d. Išnaudojus vilkų sumedžiojimo limitą, vilkų medžiojimo sezonas nutraukiamas anksčiau. Ankstesnis vilkų medžioklės sezonas realiai baigėsi kovo 2 d. Praėjusiam medžioklės sezonui buvo nustatytas 282 vilkų sumedžiojimo limitas.

Vilkų ūkiniams gyvūnams daroma žala pastaraisiais metais panaši. Iki 2023 m. rugsėjo 12 d. atlyginant vilkų ūkiniams gyvūnams padarytą žalą išmokėta  112 908 eurų, iki  2022 m. rugsėjo 20 d. – 127 137 eurų, 2021 m. – 100 401 eurų kompensacijų ūkinių gyvūnų augintojams.

VDU Žemės ūkio akademijos atliktų 2022–2023 m. sumedžiotų vilkų tyrimų rezultatai skelbiami Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos interneto svetainėje.

Pastabas ir pasiūlymus dėl ministro įsakymo „Dėl vilkų sumedžiojimo per 2023–2024 metų medžioklės sezoną limito patvirtinimo“ galima teikti iki spalio 4 d. Teisės aktų informacinėje sistemoje (TAIS).

Aplinkos ministerijos inf.

Dalintis
Vėliausi komentarai
  • Geras padarimas, sugauti vilka galima ir ne viena ir atvezti pas tave , tegul gyvena, va tada tai paziuretum kaip paciam patiktu vilkai, manau greitai noras praeitu saugoti juos

    • Tipinis tu zmogysta, tave reik i Sibira isvest, truksta ten tokiu kaip tu Aidai.

  • O gal galima būtų ne žudyti, o gaudyti ir perkelti kažkur kur jų nebus perdaug? Taip sakant, išemigruoti? Bent ne visus…

Rekomenduojami video