2023/10/05

 

GRYBAI LIETUVOS GATVIŲ IR GYVENVIEČIŲ PAVADINIMUOSE

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Grybavimo sezono įkarštyje kartais gali atrodyti, kad viskas yra tik apie grybus: naujienų portalai ir socialiniai tinklai mirga įstabaus grožio vaizdais su gražiausiais ir įspūdingiausiais laimikiais, ekspertai pataria, kur rinkti, kaip juos pjauti, kaip atskirti tinkamus valgyti nuo nuodingų sveikatai, ką iš jų pasigaminti. Kiekvienais metais kelias savaites grybai vieniems yra papildomas akstinas pabusti dar prieš patekant saulei, kitiems galbūt sukelia pavydą, susierzinimą, blaško dėmesį.

Grybų Lietuvoje galima rasti visur: vienur jų daugiau, kitur, galbūt, mažiau. Tačiau grybų ir grybautojų galima atrasti ne tik miškuose, bet ir kaimų, gatvių, takų ar skersgatvių pavadinimuose.

„Gatvių ar gyvenviečių pavadinimuose kur kas dažniau galima rasti įžymių žmonių pavardes, bendrinius vietovę ar jos istoriją nusakančius daiktus, medžių, gyvūnų ar augalų pavadinimus.

Tačiau tarp adresų pavadinimų galima rasti ir daugiau kaip 100 įvairiausių referencijų į grybus ar grybautojus. Dažniausiai adresų objektams pažymėti naudojamas bendrinis grybų pavadinimas, taip pat grybų karaliumi tituluojamų baravykų vardas, bet Lietuvos gatvių ir kaimų pavadinimuose galima rasti ir mažiau žinomų grybų pavadinimų, pavyzdžiui, Kazlėkų, Lepšių ar Ūmėdžių.

O štai nuodingosios musmirės vardas nesuteiktas nė vienam adreso objektui“, – komentuoja Registrų centro Duomenų sprendimų ir analizės departamento vadovė Aistė Gudaitienė.

Registrų centro atvertuose Adresų registro duomenų rinkiniuose galima rasti 140 įrašų, kuriuose gatvių ar gyvenviečių pavadinimuose figūruoja bendriniai grybų ar grybautojų pavadinimai, taip pat keletas populiariausių grybų vardų.

Dažniausiai nuorodas į grybus galima rasti gatvių pavadinimuose – tokių iš viso yra net 114. Taip pat Lietuvoje yra 22 kaimai, vienas viensėdis, du takai ir vienas skersgatvis, turintys grybų pavadinimus.

Daugiausiai adresams pažymėti naudojamas Grybų pavadinimas – iš viso 35 įrašai, taip pat populiarūs Baravykų (31) ir Voveraičių (19) vardai. Visgi gatvių ir gyvenviečių pavadinimuose galima atrasti ir mažiau populiarius grybus. Pavyzdžiui, Lepšių vardu pavadintos 5 šalies gatvės ir 4 Lietuvos kaimai, Ūmėdžių vardas suteiktas 8 gatvėms, Paliepių – 12 gatvių, Paąžuolių – vienai gatvei ir 9 kaimams. Taip pat yra ir 6 Grybautojų gatvės.

Tarp pavadinimų taip pat galima sutikti Kazlėkų, Raudonviršių, Kelmučių ir Rudmėsių. O štai nuodingu laikomos Musmirės vardo nerasime nė viename iš Lietuvos gatvių ar gyvenviečių pavadinimų.

Beje, naujausias įrašas apie grybus Adresų registre padarytas šiais metais – kovo pradžioje vienai Molėtų rajono Papiškių kaimo gatvei suteiktas Baravykų vardas.

Įvairiose šalies gyvenvietėse grybų pavadinimai suteikiami vienai ar kitai gatvei, bet Lietuvoje yra kelios gyvenvietės, kuriose grybai dominuoja gatvių pavadinimų lentelėse.

Viena tokių gyvenviečių yra Grybų kaimas Švenčionių rajone, Sarių seniūnijoje. Šiame kaime tėra dvi gatvės ir abi jos turi grybų vardą: viena pavadinta Baravykų, kita – Ūmėdžių vardu.

Dar labiau išsiskiria Ukmergės rajono Lyduokių seniūnijos Jogvilų kaimas. Čia, Adresų registro duomenimis, iš viso yra 16 gatvių ir net 13 jų turi grybų vardus, o dar vienai suteiktas Samanų vardas. Šioje gyvenvietėje nuo 2006 metų galima eiti ar važiuoti Baravykų, Briedžiukų, Ūmėdžių, Kazlėkų, Raudonviršių, Baltikų, Kelmučių, Paąžuolių, Paliepių, Voveraičių, Žaliuokų, Grybautojų ir Rudmėsių gatvėmis.

Visos šios gatvės yra Jogvilų kaime įsikūrusioje sodininkų bendrijos „Šilas“ teritorijoje. Kaip kilo mintis pavadinti gatves grybų vardais, papasakojo buvęs sodininkų bendrijos pirmininkas Julius Paškevičius. Anot jo, grybų gatvių vardai kilo iš sodininkų bendrijos pavadinimo.

„Seniau sodams dažniausiai skirdavo prastą žemę. Mūsų sodui teko išnaudotas žvyro karjeras ir ne visa žemė tiko sodininkystei, todėl dalis sklypų buvo apsodinta mišku. Galiausiai visa sodo teritorija tapo panaši į tikrą šilą. Atėjus laikui suteikti gatvėms pavadinimus, laiko svarstymams nebuvo daug, o ir įprasti gatvių pavadinimai jau buvo panaudoti kitose vietovėse. Todėl ir nuspręsta gatvėms suteikti grybų pavadinimus, kad atrodytų kaip tikrame šile“, – tvirtino J. Paškevičius.

Jis taip pat pažymi, kad sodininkų bendrijos teritorijoje taip pat galima rasti įvairių grybų, o ir pačių grybautojų netrūksta.

Registrų centro inf.

Dalintis
Komentarų nėra

PALIKTI KOMENTARĄ

Rekomenduojami video