2024/12/22

 

KOLOSAS ANT MOLINIŲ KOJŲ

EPA-ELTA nuotrauka

Rusijos ir Ukrainos karas gali baigtis įvairiai. Tačiau norėdami pradėti tai svarstyti, pirmiausia turėtume pažvelgti į paveikslą, į pradinius duomenis, nuo kurių galime bent pradėti.

Rusijos Federacija pamažu virsta dideliu kariniu lageriu, kurio pagrindiniu valstybės tikslu išlieka Ukrainos nepriklausomybės likvidavimas, kurį Rusijos vadovybė oficialiai paskelbė 1998 m. (valdant Jelcinui) Rusijos saugumo tarybos posėdyje. Tik iki šiol jie bandė tai padaryti „taikiai“.

Pagrindinis Rusijos valstybės ir – neišvengiamai – visos Rusijos visuomenės tikslas ir paskirtis tapo ir vis labiau intensyvės – pagrindinis nacionalinis tikslas – Ukrainos, ukrainiečių ir bet kokios informacijos apie juos, kuri prieštarautų Rusijos istorinei ir etnokultūrinei ideologijai, likvidavimas. Taigi, 1/6 ar 1/7 pasaulio teritorijos su maždaug 100 mln. ar daugiau žmonių, neišsenkančia išteklių baze, didžiausiomis pasaulyje branduolinio ginklo atsargomis, aktyvia kūrybinga užsienio politika ir aktyvia kūrybinga ekonomika, nevaržoma nei įstatymų, nei moralės normų, ar morale, kritiškai svarbu sunaikinti „korumpuotą nacių režimą“, kuris ne tik „užpuolė“ taikius rusus, bet ir pats jo egzistavimas kelia grėsmę jų mylimai (nors ir išgalvotai) savimonei ir neleidžia jiems būti tuo, kuo jie nori būti. Iš tikrųjų kalbame apie būties prasmę. Nieko daugiau ir nieko mažiau.

Vakarų sankcijos buvo išnaudotos. Niekas nesiruošia įvesti embargo ir blokados agresoriui, kaip numatyta Jungtinių Tautų Chartijoje, nes visi pasaulio lyderiai ir galingiausios valstybės iš tikrųjų bijo Rusijos „bombos“ kaip velnias kryžiaus. Vadinasi, Rusija ir toliau uždirbs pusę milijardo dolerių per dieną vien iš naftos, laisvai plaukiodama jūromis ir vandenynais ir ieškodama naujų ekonominių dividendų.

Niekas nesiruošia uždaryti Rusijos diplomatinių atstovybių užsienyje, o tai garantuoja ne tik Kremliaus politinės įtakos pozicijas priimančiose šalyse, bet ir nesibaigiantį sankcionuotų produktų srautą Rusijos kariniam-pramoniniam kompleksui ir kitoms svarbioms karinės ekonomikos dalims. Rusijos Federacija taip pat sėkmingai naudojasi tarpininkaujančiomis šalimis pirkdama ir pristatydama į savo teritoriją beveik viską, ko tik nori.

Maskva palaipsniui kuria tikrų sąjungininkių ir šalių pagalbininkių, kurių ekonomika pradeda dirbti Rusijos pergalei, stovyklą. Pačios Rusijos ekonomika smuko, sustojo ir pamažu pradeda kilti. Rusijos karinis-pramoninis kompleksas, kariniai sandėliai ir bazės, logistikos centrai tik auga, ir šiandien nėra jokių prielaidų jiems kelti grėsmę.

Rusijos opozicija, kaip ir prieš šimtą metų, kurį laiką sėdės užsienyje ir pradės padėti „saviems“. Tiesą sakant, jie jau pradėjo. Per Rusijos ir Ukrainos karą praėjusio amžiaus dvidešimtojo dešimtmečio pradžioje 70 proc. Raudonosios armijos generalinio štabo karininkų buvo carinės Rusijos karininkai. Būtent „Ukrainos klausimas“ visada vienijo rusus, nepriklausomai nuo jų politinių pažiūrų ir orientacijos.

Žiniasklaidos ištekliai Rusijoje, nepaisant gerai žinomų problemų, atrodo neišsemiami kiekybės požiūriu. Teoriškai, jei bus išlaikyta dabartinė padėtis,

Rusija gali kovoti šimtmečius. Kyla klausimas, kaip. Okupuotose teritorijose gyvena apie 5 mln. ukrainiečių ir maždaug tiek pat Rusijoje. Šimtai tūkstančių ukrainiečių vaikų – būsimų Rusijos kariuomenės karių – išvežti į Rusiją. Rusijos gynybos ministerijos duomenimis, jie turi 12 mln. karinės jėgos. NATO duomenimis, jie turi ne daugiau kaip 4 mln. Matyt, NATO skaičius yra arčiau tiesos.

Tačiau Rusijos kariuomenei lemiamas klausimas yra ne mobilizuotųjų skaičius, o jų kokybė, kuri su kiekviena banga mažės, ir Rusijos, Baltarusijos gebėjimas apmokyti ir aprūpinti mobilizuotuosius. Per metus agresorius gali pakišti po bajonetais ne daugiau kaip 300 000 žmonių. Valstybės Dūma priėmė įstatymo projektą, kuriuo nuo 50 iki 55 metų padidinama amžiaus riba, nuo kurios kareiviai, seržantai ir praporščikų kariai gali tarnauti Rusijos kariuomenės rezerve, ir taip bent keliais šimtais tūkstančių žmonių padidinamas darbo jėgos rezervas. Kasmet Rusijoje gimsta apie pusę milijono vaikų, iš kurių pusė yra berniukai. Dabar Rusija stengiasi padidinti gimstamumą.

Buvo apribotas kontraceptinių priemonių pardavimas. Deputatas Milonovas pasiūlė priverstinai apvaisinti visas vyresnes nei 24 metų amžiaus nesusituokusias Rusijos moteris. Jie taps dar išradingesni, nes ruošiasi labai ilgam ar net amžinam karui. Trumpai tariant, Tambovo kaimo gyventojai už savo aroganciją ir išgalvotą „didybę“ turės sumokėti taip, kaip dar niekas niekada nemokėjo.

Rusijos Federacija, nepaisydama ukrainiečių laikymosi tokių mantrų kaip „ji subyrės“, pastaruosius du (faktiškai tris) dešimtmečius ruošusis karui su silpna Ukraina, rusai, susidūrę su realybe, pereina į kitą laikotarpį: ne tik Rusijos valstybės, bet ir visos Rusijos visuomenės pertvarkymo į ilgalaikio karo būseną.

Kolosas iš tiesų stovi ant molinių kojų. Tačiau tai didelis ir baisus kolosas, kurio kritimas gąsdina tuos, kurie galėtų jį pastumti. Maskva supranta savo silpnumą, todėl brangina savo gyvybę taip pat kaip ir Košėjus Nemirtingasis. Tiesą sakant, vienintelė suvokiama grėsmė jų laimei ir net egzistencijai, jų supratimu, yra Ukraina. Todėl šis karas jiems sveikintinas: arba mes, arba jie. O to nesuvokiant, bet koks gynybos planavimas tėra taktinis žingsnis strateginio pralaimėjimo link. Bent kol ten žiniasklaidą valdo šovinistai, cinikai ir bepročiai.

Tuo tarpu Rusijoje gyvena etninės grupės, kurios priešiškos viena kitai ir iš esmės agresyvios. Ji blaškosi tarp tarpusavio etninės neapykantos, religinio nepakantumo, visuotinio pavydo ir karšto noro „grobti visą grobį“ savo šalyje. Kad galėtume daryti įtaką šiems procesams, atitinkamą darbą turėjome pradėti prieš 10–20 ar net 30 metų. Bet jei nepradėsime dabar, tai po 10 metų negalėsime perkelti jų išorinės agresijos ir neapykantos ir į jų pačių teritoriją. Jei jie tikrai to nori, tegul ten kariauja vieni su kitais, ir tegul kariauja su visais.

Žinoma, turime ir optimistiškesnių Rusijos padėties karinio pajėgumo požiūriu analizių, bet jos niekuo nepagrįstos.

Ukraina kariauja su branduoliniu, teritoriniu ir išteklių monstru – be ekonomikos, pakankamos gyvybingumui ir gynybai palaikyti, be pramonės ir normalaus karinio-pramoninio komplekso, be ginklų ir įrangos. Kiekvieną dieną gali būti sunaikinta bet kas. Įskaitant (mano nuomone, neišvengiamai, jei Rusija nepasieks priimtino rezultato kitomis priemonėmis) branduolinį ginklą.

Mes net nežinome, kiek žmonių mūsų šalyje buvo prieš karą, o dabar jų yra 15 milijonų mažiau. Autorius nežino, koks gimstamumas Ukrainoje. Beveik niekas nežino, koks yra mirtingumas fronte. Mes neturime ekonomikos ir karinio-pramoninio komplekso, o mūsų mobilizaciniai ištekliai yra gerokai mažesni nei agresoriaus. Patys ukrainiečiai okupacijos atveju tik padidins agresoriaus kariuomenę.

Mobilizacijos ištekliams Ukrainoje būdinga tai, kad praktiškai visi šauktiniai kažkur dirba ir nelabai nori keisti padėtį. Tai reiškia, kad jie neskuba į frontą, nes gyvena normaliai. Tuo tarpu Rusijoje jie dažniausiai yra bedarbiai ir „deklasuoti“ iš periferijos, kur nėra jokių galimybių užsidirbti ir gauti įvairių socialinių išmokų, išskyrus kariuomenę.

Tiesa ir tai, kad geriausi carinės (sovietinės) kariuomenės karininkai, seržantai ir kareiviai buvo ukrainiečiai. Sibiriečiai buvo šiek tiek panašūs, tačiau jų optimalus aukščiausias lygis buvo seržantai. Taigi pagal apibrėžimą Ukrainos kariuomenė turėtų būti stipresnė už Rusijos kariuomenę. Ir tai yra viena priežasčių, kodėl 24.02.22 jiems „kažkas nepasisekė“, o Vakarai mums padeda.

Optimistai čia kažką pataisys, nes mes esame „laimėtojų tauta“ ir „viskas bus Ukraina“. (Kodėl ukrainiečiai nori, kad rusų etninės grupės ir visas kitas pasaulis taptų Ukraina, neaišku. Ir tai šūkio šalininkus sulygina su rusais.) Na, bet „taip jau yra“. Žinoma, mes laimėsime.

Rusai suskaičiavo, kad mums pagalbą teikiančios šalys (50+) sudaro 15 proc. arba planetos teritorijos, arba planetos gyventojų. Tačiau jie ignoruoja faktą, kad tai daugiau nei pusė pasaulio ekonomikos, geresnės technologijos ir pažangios demokratijos, kurios turi ir privalumų.

Nuo tamsiųjų amžių žmonija neišrado nieko naujo, išskyrus būdus tikslui pasiekti. Atskiros kunigaikštystės ir gyvenvietės buvo labiausiai pažeidžiamos karingų svetimšalių. Sunkiau sekėsi tiems, kuriems pavyko susivienyti. Kiekviena agresoriaus užgrobta šalis, miestas ar gentis tapdavo agresoriaus dalimi arba prisidėdavo prie vėlesnių agresoriaus pergalių. Taip buvo, taip yra ir taip bus. Šiandien pralaimėjimo atveju Ukraina gali arba tapti agresoriaus dalimi, praturtindama jį teritorija, kariuomene ir ištekliais, arba pasitarnauti kolektyvinio saugumo, kuris artimajame regione susikūrė iš Vakarų pusės, interesams. Galimybė stiprinti Rusijos Federaciją Ukrainos sąskaita šiek tiek glumina mūsų Vakarų kaimynus. O gal tai ir yra pagrindinė jų pagalbos priežastis.

Po Antrojo pasaulinio karo tradiciniai kolektyviniai Vakarai tapo atsargesni ir baikštesni. Galbūt tokiems dalykams didžiausią įtaką daro (aukštas) pragyvenimo lygis, (tariamas) saugumas, komfortas, jausmas ir supratimas, kad gyveni geriau nei dauguma kitų. Iš tikrųjų, savanaudiškumas ir, galbūt, trumparegiškumas. Būtent tai nutiko Europoje ir Šiaurės Amerikoje XX a. ketvirtojo dešimtmečio antroje pusėje ir galiausiai sukėlė pasaulinį karą. Tačiau jei logika neatitinka žmogaus norų, ji ignoruojama. Šis reiškinys dar pavojingesnis demokratinėse visuomenėse, kur politikai stengiasi įtikti dažnai toli gražu ne pačioms geriausioms rinkėjų žmogiškoms ir socialinėms savybėms.

Kolosas ant molinių kojų puikiai įvardijo demokratinės visuomenės silpnąją vietą – rinkėjo užgaidas ir pageidavimus, kurie, savo ruožtu formuojasi remiantis žiniomis ir nežinojimu, įsitikinimais, paprastų žmogiškų troškimų, baimių ir emocijų pagrindu.

Agresorius turi begalinį finansinių išteklių srautą ir skiria milijardus dolerių agresoriui naudingiems įsitikinimams ir ideologijoms demokratiniame pasaulyje kurti ir stiprinti. Politinės jėgos kuriamos ir (arba) perkamos. Jos finansuojamos ir „skatinamos“ Rusijos pinigais. Patekusios į šalių parlamentus, jos tarnaus agresoriaus interesams, o vėliau, kai bus nupirktos, atvers Rusijai savo tvirtovių vartus. Vien tik Trampas ko vertas!

Viena iš Rusijos Federacijos Vakaruose naudojamų ilgalaikių priemonių yra rinkėjų apokalipsės baimė. Ji veikia, kaip rodo NATO valstybių narių pozicija Vilniaus aukščiausiojo lygio susitikime. Ir NATO kariai čia mažiausiai kalti – jie tik vykdo valstybių narių vyriausybių nurodymus, o vyriausybės vykdo rinkėjų nurodymus. Demokratija turi didelių privalumų, tačiau ji gali turėti ir trūkumų. NATO karys yra vyriausybės sprendimų vykdytojas arba tiesiog rinkėjų norų ir baimių nešėjas. Vakarų pareigūnų pareiškimus, kad jų šalys rems Ukrainą tol, kol bus būtina, iš tikrųjų reikėtų skaityti kitaip: mes ją remsime tol, kol tai patiks mūsų rinkėjams.

Dabartinę Vakarų politiką arba, paprasčiausiai, požiūrį į Rusijos ir Ukrainos karą galima apibendrinti taip: „Karas turi trukti tiek, kiek reikia, kad Rusija taptų tokia silpna, kad nebegalėtų ir nebenorėtų kariauti. Mes palaipsniui aprūpinsime Ukrainą ginklais, kad ji galėtų išsekinti Rusiją. Tai kažkaip įvyks. Galbūt Rusijoje kas nors pasikeis. Arba Ukraina bus taip išsekinta, kad atsisakys teritorijos ir dar ko nors. Svarbiausia, kad Rusija nenaudotų branduolinių ginklų. Agresoriaus teritorija yra tabu mūsų ginklams, nes rusai gali ant mūsų supykti. Svarbiausia, kad karas nepaveiktų mūsų šalių. Jis kaip nors įvyks. Anksčiau ar vėliau.“

Tai, kad Rusija į Ukrainą šaudo iš vakarietiškų komponentų pagamintas raketas, yra savaime suprantamas dalykas – svarbiausia, kad niekas iš vakarietiškų komponentų nepataikytų į Rusiją.

Jei taip yra, tuomet tai tėra beprasmiškų tezių rinkinys, skirtas pateisinti politikų, kuriems reikia išsilaikyti iki kitų rinkimų, baimę, neatsakingumą ir trumparegiškumą. Vakarų rinkėjai tikrai nenori karo, jie bijo „bombos“, ir būtent to sieks rusai. Tiesą sakant, jie tai jau daro, ir mes matome logiškas pasekmes.

Metų metus trunkanti Rusijos baimė, tikslingos informacinės kampanijos ir Rusijos remiamas finansavimas galiausiai gali atvesti į Vakarų parlamentus kritinį skaičių politinių jėgų, kurios, norėdamos „užbaigti karą“, nedviprasmiškai pasiūlys Kijevui „kompromisą“ su agresoriumi. Vienas iš „kompromiso“ punktų, kategoriškai reikalaujant rusams, bus Ukrainos neutralumas (ir Vakarai turės su tuo sutikti, kad kaip nors užbaigtų karą), kuris užprogramuos kitą, ryžtingesnę Rusijos agresiją, kai tik ji tam bus pasirengusi.

Vakarai ne visada laimėdavo. Vakarų karinio-techninio ir net karinio dalyvavimo karuose Korėjoje, Sudane, Ruandoje ir Sirijoje patirtis rodo, kad ši pagalba ne visada gali duoti absoliutų rezultatą. Tačiau Rusijos pergalė Ukrainoje sudarys prielaidas tolesniems Vakarų pralaimėjimams kare su Rusija ateityje. Vakarų rinkėjų ir politikų baimė dėl Rusijos „bombos“, jei bus leista, bus panaudota ne kartą, o „bomba“ neabejotinai bus panaudota jai sustiprinti. Bet tai jau bus kita istorija.

Vassyl LAPTIICHUK

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video