2024/07/15

 

NUO KITŲ METŲ LIETUVOJE DALĮ DARBUOTOJŲ PRIVALĖS SUDARYTI ASMENYS SU NEGALIA

Unsplash nuotrauka

Lietuvoje nuo kitų metų valstybės, savivaldybės ir viešosiose įstaigose darbuotojų su negalia skaičius turės sudaryti ne mažiau nei 5 procentus bendro darbuotojų skaičiaus. Naujai įsigaliojanti kvota palies organizacijas, kuriose yra 25 ir daugiau darbuotojų.

Lietuvos įvairovės chartijos asociacijos pranešime žiniasklaidai rašoma, kad Lietuvoje dirba tik trečdalis darbingo amžiaus asmenų su negalia, o jų integracija į darbo rinką vis dar kelia daug iššūkių.

Vis dėlto negalią turinčių asmenų įdarbinimas Lietuvoje ir pasaulyje sulaukia vis daugiau dėmesio tiek etikos, tiek ekonominiu požiūriu. Pripažinti vertę, kurią darbovietei suteikia kolegos su negalia – itin svarbus žingsnis, siekiant kurti įtraukią visuomenę.

Gerinti situaciją šalyje jau pasiryžusios ne tik organizacijos, bet ir pati valstybė – nuo kitų metų įstatymo nustatyta tvarka Lietuvoje įvedamos laikinos kvotos.

Valstybės ir savivaldybės įstaigose, įmonėse, akcinėse bendrovėse, kurių akcininkė yra valstybė ar savivaldybė, viešosiose įstaigose, kurių steigėja ar dalininkė yra valstybė ar savivaldybė, kuriose valstybei ar savivaldybei nuosavybės teise priklausanti kapitalo dalis suteikia 1/2 ar daugiau balsų, darbuotojų su negalia skaičius turės sudaryti ne mažiau nei 5 procentus bendro darbuotojų skaičiaus, kai organizacijoje yra 25 ir daugiau darbuotojų. Ši nuostata galios iki 2028 m. sausio.

Lietuvos įvairovės chartijos asociacijos projektų koordinatorė Aistė Brazdžiūnaitė komentuoja, kad yra sveikintina, jog asmenų su negalia įdarbinimą mėgina skatinti ir valstybė, tačiau tai – tik pirmas svarbus žingsnis.

„Priklauso, kaip jos bus įgyvendinamos. Kvotos gali paskatinti daugiau pagalvoti, kaip ir kur ieškome darbuotojų, taip pat – kokios darbo vietos yra dabar ir kokios turi būti, kad taptų patrauklios įvairesniam žmonių ratui. Šis įdirbis, kuriant įtraukią darbovietę, liktų ir kvotai nustojus galioti.

Įdomu būtų išgirsti, kaip viešojo sektoriaus organizacijos ruošiasi šiems pokyčiams ir ką daro jau dabar, kad galėtų įgyvendinti šiuos įsipareigojimus“, – mąsto A. Brazdžiūnaitė.

Kai Lietuvos įvairovės chartijos asociacija gegužę paskelbė rengsianti atvirą sesiją apie darbo vietų pritaikymą kolegoms su negalia, per kelias dienas į ją užsiregistravo daugiau nei 300 dalyvių. Tai rodo, kad tema darosi vis aktualesnė, o įmonėms bei organizacijoms tampa vis svarbiau užtikrinti įvairovę ir įtrauktį.

A. Brazdžiūnaitės teigimu, Lietuvos organizacijos jau domisi, kaip kurti darbovietę, kurioje asmenys su negalia justųsi oriai, tačiau jų integracija į darbo rinką išlieka opia problema.

„Lietuvoje dirba tik trečdalis darbingo amžiaus asmenų su negalia, o Europos Sąjungoje – apie pusė, todėl dar tikrai yra, kur tobulėti“, – pripažįsta Lietuvos įvairovės chartijos asociacijos atstovė.

ELTA

Dalintis
Vėliausi komentarai
 • Yra darboviečių, kur žmonėms su bet kokia negalia, dirbti neįmanoma, na nebent, jeigu jais norėtų atsikratyti.

 • Su jūsų komentarais nesutinku. Nors nevirskinu konservų,bet šiuo atveju pritariu. Pvz. Turiu negalia,turiu IDV,tai IDV prie negalios išmokos dadeda apie 500€. Man 62m. 350+500=850€. Į kitą darbą neprimena nes reikia panaikinti IDV,aš pataksuoju. Tai neteisinga,jeigu aš galiu taksuoti turėdamas IDV,kodėl aš negaliu dar ir budėti,ar dar gauti kai kada? Manau įstatymas toks reikalingas,žinoma reiktų kažkaip ji išsamiau apibendrinti,bet iš esmės,OK!

  • Graži komunizmo deklaracija! Praeis ne vieną darbdavių kartą, kuri į neįgalų žiūrės kaip į žmogų, o ne beždžionę.

   • Jei kolektyvas seniai susformavęs, tai gal pats darbdavys turėtų kontūzyti? Gal neturėtų būti tik ribojimų priimant neįgalų žmogų? Ir to užtektų.

 • Turi būti….

 • Ar kurčius, aklus privalės statybų ir transporto įmonės imti? Įdomu ką jie ten darys?.. Nieko nepadarysi, kada neįgalūs valdžioje – panašius į save ir nori kad įdarbintų, gal patys bijo likti be pajemų…. 😉

 • Seubas kai pagalvoju, ir pirštus nusipjaustys ir akis išsibadys ,bet šitai valdžiai normalu juk nebereikės mokėti neįgalumo pašalpos,

 • Ačiū.Pagaliau.

 • Dabar su kai kuriais „darbuotojais“ istaigose negalima susikalbeti o kai dirbs su negalia ???????? Konservatoriai su koalicija daug nesamoniu dar prigalvos.

 • Nori darbo, šok pro langą, kad atsisėstum į ratelius. O gal dėl darbo paprasčiau išsidurti akį? Kompetencija ir išsilavinimas nesvarbu. Ko tik sušikti konservai su liberalais neprisigalvoja…

Rekomenduojami video