2023/12/06

 

KITĄMET LIETUVOJE VYKS REFERENDUMAS DĖL DVIGUBOS PILIETYBĖS

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

2024 m. gegužės 12 d. Lietuvoje vyks privalomasis referendumas dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio, reglamentuojančio pilietybę, pakeitimo.

Referendumą savo nutarimu paskelbė Seimas. Antradienį už tai numatantį nutarimą balsavo 111 Seimo narių, niekas nebuvo prieš, susilaikė 5 parlamentarai.

Nustatyta, kad privalomasis referendumas vyks 2024 m. gegužės 12 dieną, kartu su tą pačią dieną vyksiančiais Respublikos Prezidento rinkimais.

Seimo TS-LKD frakcijos narė Dalia Asanavičiūtė akcentavo, kad pilietybės referendumas yra labai svarbus ne tik mūsų diasporai, bet ir pačiai Lietuvai, tai yra ir nacionalinio saugumo klausimas.

„Suvokimas, kad mūsų žmonės, kurie gimimu gali išsaugoti Lietuvos Respublikos pilietybę, yra ir nacionalinio saugumo klausimas. Karo Ukrainoje metu  pamatėme, kad tie, kurie turi ir tos valstybės ir mūsų valstybės pilietybes buvo stipriausi lobistai, stipriausi gynėjai ir stipriausi įtakos darytojai dėl paramos Ukrainai. Mes matome tikrai daug žmonių, kurie yra patriotiški, kurie myli Lietuvą, kurie myli demokratiją, nepriklausomybę ir ją gintų, jeigu toks poreikis būtų“, – iš Seimo tribūnos sakė D. Asanavičiūtė.

Pasak jos, pats referendumas labai sudėtingas, reikalingas didelis skaičius pasisakiusių už. Todėl parlamentarė kvietė „sukelti didelę bangą, kad antrą kartą šį klausimą išspręstume ir prie jo daugiau negrįžtume“.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Andrius Bagdonas pastebėjo, kad daugybė lietuvių, išsibarsčiusių po visą pasaulį laukia ne tik paties referendumo ir galimybės  išsaugoti Lietuvos Respublikos pilietybę, įgijus kitos šalies pilietybę.„Daugybė žmonių laukia sėkmingo rezultato. (…) Kviečiu balsuoti vieningai ir siųsti aiškią žinutę visiems pasaulio lietuviams“,- sakė A. Bagdonas.

Vyriausybei ar jos įgaliotai institucijai Seimas savo nutarimu pavedė valstybės biudžeto lėšomis referendumo agitacijos laikotarpiu informuoti visuomenę apie spręsti referendumu teikiamo klausimo svarbą Valstybės ir Tautos gyvenimui.

Kitais metais  vyksiančiame referendume bus siūloma pritarti Konstitucijos 12 straipsnio keitimui, įtvirtinant tokį tekstą:  „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais ir tvarka. Konstitucinis įstatymas taip pat nustato Lietuvos Respublikos pilietybės netekimo pagrindus ir tvarką“.

Darbo grupei vadovavusi Seimo narė Dalia Asanavičiūtė jau yra įregistravusi  Pilietybės konstitucinį įstatymo projektą, kuriame detaliau aptariami Lietuvos Respublikos pilietybės principai, jos įgijimo ir netekimo pagrindai.

Planuojama, kad šis įstatymas įsigalios tą pačią dieną, kai įsigalios Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo įstatymas.

Šiuo metu Konstitucijos 12 straipsnis numato, kad „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais įstatymo nustatytais pagrindais. Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato įstatymas“.

Jadvyga Bieliavska (ELTA)

VRK vizualizacija
Dalintis
Vėliausi komentarai
  • Jokiu dvigubu pilietybiu,kuo gimei tuo ir buk. Referendumas tik pinigu svaistymas..

  • Aš tai dar norėčiau referendumo dėl dvipatystės. Viena boba būtų viename pase, o kita kitame.

Rekomenduojami video