2024/05/25

 

PAŽEIDIMŲ RASTA IR KUPIŠKIO KRAŠTE

Asociatyvi Aplinkos apsaugos departamento nuotrauka

Aplinkos apsaugos departamentas atkreipia dėmesį: kad gyventojai, neturintys vandentiekio ir centralizuotos nuotekų sistemos ir individualiai šalinantys nuotekas, nepamirštų laikytis reikalavimų ir žinotų, kodėl jie svarbūs, aplinkosaugininkai atlieka patikrinimus.  

Buitinės nuotekos, tvarkomos nesilaikant reikalavimų, labai teršia aplinką. Jos ne tik užteršia gruntinius vandenis, bet ir grįžta į tų žmonių ar jų kaimynų šulinius.

Dar didesnė žala daroma, kai nevalytos nuotekos patenka į vandens telkinius: taip teršiami upeliai, upės, ežerai, nuodijami vandens gyvūnai ir žuvys, kurias žmonės paskui patys žvejoja. 

„Dar viena problema ta, kad dabar su nuotekomis į dirvožemį patenka ir daug buityje naudojamų cheminių medžiagų. 

Kuo veiksmingesnė cheminė valymo priemonė, tuo ji gali būti toksiškesnė aplinkai. Skalbikliuose yra ir fosforo, ir riebalus tirpdančių medžiagų, dezinfekantuose ir balikliuose – agresyvių chloro junginių, dar stipriau neigiamai veikiančių aplinką ir žmogų“, – pabrėžia Biržų aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkė Elona Pipiraitė. 

Todėl Panevėžio valdybos pareigūnai rengė tikslines išvykas Kupiškio, Rokiškio ir Biržų rajonuose.  

Biržų rajono Čypėnų ir Remeikių kaimuose patikrinta 16 sodybų, nustatyti 4 pažeidimai dėl nuotekų tvarkymo (nėra įrengtų sandarių nuotekų kaupimo rezervuarų) ir 1 pažeidimas dėl mėšlo tvarkymo. Duoti privalomieji nurodymai.  

Pasvalio rajone Namišių kaime patikrinta 21 sodyba ir nustatyti 7 pažeidimai dėl nuotekų tvarkymo (nuotekos nebūdavo išvežamos). Šiuo metu Biržų aplinkos apsaugos inspekcija atlieka nuotekų tvarkymo patikrinimą Papilio miestelyje. 

Kupiškio aplinkos apsaugos inspekcija priemiesčio gyvenvietėje patikrino  31 gyvenamąjį  namą,  Rokiškio priemiesčio gyvenvietėje – 20 gyvenamųjų namų.  Abiejose gyvenvietėse nustatyta po 3 pažeidimus – netinkamai eksploatuojami nuotekų kaupimo rezervuarai. 

Aplinkosaugininkai primena: 

nuotekos gali būti kaupiamos tik sandariuose, uždaruose gamykliniuose nuotekų kaupimo rezervuaruose ir tik tais atvejais, kai nėra galimybės įrengti biologinio nuotekų valymo įrenginio ar prisijungti prie centralizuotų nuotekų tvarkymo įrenginių; 

į mažiausią nuotekų kaupimo rezervuarą turi tilpti per 7 dienas susidarančios nuotekos; 

sukauptas nuotekas būtina periodiškai ir laiku išvežti, todėl gyventojai, individualiai tvarkantys nuotekas, privalo turėti sutartis su nuotekų vežėjais; 

būtina turėti ir saugoti buitinių nuotekų išvežimą patvirtinančius dokumentus; 

pastebėjus, kad nuotekų kaupimo sistemos nesandarios, būtina nedelsiant jas užsandarinti; 

už netinkamai tvarkomas nuotekas skiriama administracinė bauda iki 1170 eurų, taip pat tenka atlyginti aplinkai padarytą žalą.

Aplinkos apsaugos departamento inf.

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video