2024/06/25

 

AR PAKLAUSEI SAVO MAMOS?

Unsplash nuotrauka
Nomeda
SIMĖNIENĖ,
redaktorė

„Ar jau paklausėte, kaip senatvėje gyventi svajoja jūsų mama?“ – taip kreipiamasi reklaminio filmuko pradžioje, kviečiančio pasirinkti globos įstaigą, kurioje senoliai leidžia savo gyvenimo saulėlydžio dienas.

Gamtos apsupti puikūs namai, stovintys pakelėje važiuojant iš Panevėžio į Kupiškį, pritaikyti Alzheimerio liga ir demencija sergantiems žmonėms, iš tiesų tinkami oriam ir kokybiškam gyvenimui.

Tik ten gali gyventi 10 žmonių. Eilė – keleriems metams į priekį. Ir jei jūsų artimuosius aplankė šie negalavimai, reikia būti dideliu optimistu, kad visgi kada nors pavyks. Antraip reikės tenkintis nepalyginamai kuklesnėmis sąlygomis, kurias gausite ne iš karto, bet taip pat pastovėję eilėje.
Jei paklausite savo mamos, kur norėtų praleisti savo senatvės dienas, ji greičiausiai atsakys – namuose.

Tokią viltį, kad visgi atėjus tam gyvenimo tarpsniui, kai be kitų pagalbos nebeįmanoma išsiversti, pasėjo viešoje erdvėje pradėta aptarinėti Sveikatos apsaugos ministerijos reforma.

Ji rengiama todėl, kad sumažintų dabartinę slaugos ligoninių ir senelių namų apgultį. Slaugos ligoninėse bus mažinama vietų, nors miestuose patekti į jas laukia didžiulės eilės. Rajonuose šaltuoju metų laiku taip pat.

Taip, anot reformatorių, bus gerinama paslaugų kokybė. Kiekvienam ligoniui bus skirti 7 kvadratiniai metrai, palatose gulės ne daugiau kaip du žmonės. Prie kiekvienos palatos bus įrengti sanitariniai mazgai – tualetai, dušai.

Alzheimerio liga ir demencija sergantys žmonės turės išskirtines sąlygas pagal jų ligos pobūdį. Kadangi lovų bus dvigubai mažiau, ta kita dalis pacientų, kurie dar stovi ant kojų, bus išleisti į namus ir visas jiems reikalingas socialinės priežiūros paslaugas gaus namuose. Šias paslaugas jiems teiks specialios brigados.

Tik įsivaizduokite – ir slaugytojai, ir jų padėjėjai, ir kineziterapeutai, ir psichologai. Žodžiu, visa, ko reikia savęs nebepajėgiančiam apsitarnauti žmogui, bus suteikta namuose. Ir ne tik mieste. Brigados lankysis ir atokiausiose kaimo vietovėse. Sunku patikėti?

Bet apie šį modelį kalba ne fantastinių romanų kūrėjai, o atsakingi Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai. Kas gi nenorėtų ramiai senti savo namuose, kai aplink sukasi aptarnaujantis personalas. Ką čia lyginti su slaugos ligoninėmis, kuriose triūsia nuo ligonių apgulties pavargusios slaugės.

Bėda tokia, kad šiomis pasakomis niekas nebetiki. Ir kaip čia patikėsi. Iš kokio Marso ar Mėnulio nusileis tos įsivaizduojamos brigados, kai dabar katastrofiškai trūksta aptarnaujančio personalo?

Gal teisingesnis kelias būtų atsakingoms tarnyboms ir politikams pagaliau rimtai pradėti veikti, kad motyvuotų jaunimą rinktis šias specialybes, reikalingas šiandien, o dar labiau – ateityje sparčiai senstančiai visuomenei prižiūrėti.

Rytoj minėsime Motinos dieną. Sveikins savo mamas ne tik vaikai. Sveikins visas Lietuvos motinas ir politikai, ir einantys aukščiausias valstybės pareigas.
Nesakau, kad nereikia sveikinimų, minėjimų, tam skiriamų dainų ir gėlių. Bet dar labiau reikia ryžtingų veiksmų, kurie realiai gerintų garbaus amžiaus sulaukusių senolių būtį.

Šis gyvenimo tarpsnis ateis visiems. O šiandien jau atėjęs kai kuriems mūsų seneliams ar tėvams. Kad jis būtų kuo šviesesnis, reikalingos ne tik gydytojų, šeimos narių, bet ir didesnės valstybės pastangos. Tą įpareigoja padaryti ir tų žmonių visą gyvenimą mokėti mokesčiai, ir konstitucinė teisė į orią senatvę.

Kol mama jauna, kol mama sveika, rodos, amžinai taip ir bus. Deja, ateina nepagydoma liga – senatve vadinama, kuri dažnai būna dar ir negailestinga.
Taigi, kai paklausite savo mamos, kaip ji norėtų praleisti savo gyvenimo saulėlydį, ką jai atsakysite?..

Dalintis
Vėliausi komentarai
  • Tėvams reikia sąlygų, kad jie jaustųsi prižiūrėti ir mylimi.

  • Su mamos diena.Labai reikalingas straipsnis.ačiū.

    • medikai kalba apie visokius projektus bet ju tai nera oju reikia siandiena

Rekomenduojami video