2024/05/22

 

PIENO ŪKININKŲ PROTESTE PRIE SEIMO – IR KUPIŠKĖNAI

Pieno sektoriui atsidūrus ant išnykimo ribos, pienininkai ir juos palaikantys ūkininkai praėjusią savaitę susirinko į protesto akciją prie Seimo. Renatos Vilimienės nuotrauka

Apie krizę pieno sektoriuje girdima seniai. Padėčiai negerėjant, rankų sudėję pienininkai nesėdi ir neleidžia tiek valdžiai, tiek žmonėms apie tai pamiršti. Dėmesį bandyta atkreipti nemokamai dalijant pieną visoje šalyje, jį tiesiog pilant į laukus. Pieno gamintojų atstovai surengė piketą prie Vyriausybės rūmų, o kovo 23 dieną daugiau nei tūkstantis žemdirbių susirinko į didžiausią pastarojo meto protesto akciją prie Seimo išreikšti nepasitikėjimą vykdoma žemės ūkio politika. Tarp jų buvo ir nemažai kupiškėnų.

Jurga BANIONIENĖ

Tvyranti įtampa atginė prie Seimo

Kovo 23 dieną išreikšti nepasitenkinimą dėl smarkiai nukritusių žaliavinio pieno supirkimo kainų, Žemės ūkio ministerijos ir Vyriausybės reakcijos į kilusią krizę susirinko ne tik pieno gamintojai, bet ir kitų sektorių atstovai.

Ūkininkai sako, kad problemų turi visi, reikalauja ministro atsistatydinti.

Vienas pagrindinių pienininkų reikalavimų – skirti 40 mln. eurų patirtiems nuostoliams kompensuoti. Žemės ūkio ministerija yra pasiūliusi suteikti 8 mln. eurų paramą už laikomas karves, bet ši suma, organizatorių teigimu, nepakankama.

Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė anksčiau Seime kalbėjo, kad valstybės biudžete nėra 40 mln. „besimėtančios sumos“. Anot jos, vienkartinė parama neskatintų pieno tiekėjų kooperuotis ir taip stiprinti savo derybinę galią, o perdirbėjų – didinti supirkimo kainas.

Kooperatyvo „Pieno puta“ direktorė Juratė Dovydėnienė (stovi kairėje) ir Renata Vilimienė, Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos vadovė, per derybas pas Ministrę Pirmininkę Ingridą Šimonytę. Kairėje – Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius ir Lietuvos pieno gamintojų asociacijos prezidentas Jonas Vilionis.
Juratės Dovydėnienės nuotrauka

Kaip parlamentarams aiškino I. Šimonytė, vadinamoji „pieno krizė“ kilo, nes po labai aukštų kainų 2022 m. dalis pasaulinių maisto kainų staigiai sumažėjo. Tuo tarpu Lietuvos pieno sektoriuje didelė superkamo pieno dalis naudojama eksportuojamai produkcijai pagaminti, todėl pramonės įmonės, siekdamos išlaikyti savo konkurencingumą tarptautinėje rinkoje, sumažino supirkimo kainas ūkininkams, kurių derybinė galia mažiausia.

Nori konkrečių sprendimų

Žemės ūkio kooperatyvo „Pieno puta“ direktorė Juratė Dovydėnienė, dalyvavusi pikete sostinėje, sakė, jog iš Kupiškio į Vilnių protestuoti organizuotai autobusu ir savo transportu vyko daugiau nei pusšimtis Kupiškio krašto ūkininkų. Važiavo ir kooperatyvo „Pieno puta“ pienovežis, nemokamai dalytas žemės ūkio bendrovės „Berčiūnai“ pienas.

Anot pašnekovės, protesto dalyvių lūkesčiai tie patys – bandyti išgelbėti pieno sektorių.

„Nekalbama apie tai, kaip geriau gyventi, bet apie tai, kaip išgyventi. Pagrindinis tikslas ir buvo toks, kad kažkas pagaliau išgirstų, jog šitiems žmonėms yra labai blogai. Šiam piketui pasitelkti visi žemės ūkio sektoriai. Tarp jų – paukštininkų, grūdininkų ir kt. Visi turi daug problemų, bet šiandien pirmiausia reikia gelbėti pienininkus.

Klausimai – pieno kaina, kaip išgyventi. Aišku, noras, kad kažkas išgirstų, o kai tai įvyks, gal bus ieškoma sprendimų. Kitas dalykas – kad nebūtų naujų mokesčių, kad būtų peržiūrimi dabartiniai įstatymai, kurie labai sudėtingai įgyvendinami“, – kalbėjo kooperatyvo „Pieno puta“ direktorė.

Plačiau skaitykite kovo 28 d. „Kupiškėnų mintyse“ arba prenumeruokite PDF

Dalintis
Vėliausi komentarai
  • Oi kokie rebukšliai susirinkę ,nepanašu kad badautų Jau grūdinukai tai nevaidinkit nabagų,nebežinot su kokiais traktieriais važinėti ir limuzinais ir kur beskraidinėti ,taip kad nesilyginkit su gyvulius auginančiais

  • Valstieti neklaidžiok kaip ežiukas rūke ,nėra jokios Bardausko partijos,Tau tik karbauskio partija yra .galvoji ,kad ir kitų panašių partijų yra

  • Konservatoriai žydams rado 37 mln. €. O pienininkams 40 mln.€ neranda. Bardausko partija…

Rekomenduojami video