2024/05/25

 

KNYGNEŠIO DIENĄ DAUGIAU DĖMESIO SKIRKITE SKAITYMUI

Kristinos Valytės nuotrauka

Kovo 16-oji – Knygnešio diena.

Knygnešio dieną pagerbiami draudžiamosios spaudos gabentojai iš Prūsijos bei jos skleidėjai Lietuvoje.

Po 1863 m. sukilimo Rusijos imperijos valdžia uždraudė leisti knygas lietuvių kalba. Visos knygos turėjo būti leidžiamos rusišku raidynu. Lietuviai šiam reikalavimui priešinosi. Žandarai turėjo teisę bausti nusikaltėlius, konfiskuoti ir deginti lietuviškus raštus. Savo darbą žandarai atliko uoliai: 1891–1893 m. vien tik sieną saugoję žandarai konfiskavo 37 tūkst. 718 lietuviškų knygų ir laikraščių; 1900–1902 m. – 56 tūkst. 182.

Nepaisant baudų ir kalėjimo grėsmės, lietuviškų spaudinių daugėjo. Lietuviškos knygos ir laikraščiai ėjo iš rankų į rankas. Milžinišką darbą atliko spaudinių platintojai – knygnešiai. Už slaptą knygų laikymą ir platinimą tuo metu nukentėjo apie tūkstantį žmonių.

Kovo 16-ąją, 1846 metais, gimė Jurgis Bielinis, knygnešys, sukūręs nelegalaus lietuviškos spaudos platinimo tinklą.

HOROSKOPAS kovo 16 d.

Pixabay nuotrauka

AVINAS. Galite būti sutrikę, nepatenkinti savimi ar pasauliu. Stengdamiesi ignoruoti problemas, tik nustumsite jas į pasąmonę ir vis tiek liksite jų valdomi. Galbūt jums padėtų dalykinė savirealizacija.

JAUTIS. Neverta dėti didelių vilčių į atsitiktinai nuskambėjusius pasiūlymus, pažadus. Tolimose kelionėse ir susitikimuose su nepažįstamais žmonėmis gresia nesusipratimai. Lengvai galite būti suklaidinti, apgauti ar apvogti.

DVYNIAI. Šiandien lengva nusivilti aplinkiniais arba juos nuvilti. Stenkitės išsaugoti ramybę ir pataupyti pinigus. Nepatartina skolinti ir skolintis. Jei išgirsite nemalonių priekaištų, nesivelkite į barnius.

VĖŽYS. Būsite įsitempę, kamuos netikrumas dėl jums svarbių santykių, kito žmogaus jausmų. Nepatartina reikšti pretenzijas, garsiai įtarinėti, kritikuoti. Saugokitės vagių, sukčių.

LIŪTAS. Gana prasta diena eksperimentuoti su dietomis, sveikata, grožiu. Darbus, kurių negalite prisiversti padaryti, nors būtinai reikia, paveskite kam nors kitam arba paprašykite pagalbos.

MERGELĖ. Šiandien venkite rizikingų pramogų ir atsitiktinių pažinčių. Per dideli norai ves į aklavietę. Kažkokia pramoga gali baigtis nelinksmai Tiek meilėje, tiek kituose reikaluose klausykitės blaivaus proto balso.

SVARSTYKLĖS. Raskite laiko apsitvarkyti buityje, saugokite namus nuo vagių, o artimuosius – nuo nevykusių pagundų, beprasmiško išlaidavimo. Neužsimerkite, jei kažkam iš artimųjų sunku, reikia paguodos, padrąsinimo.

SKORPIONAS. Šiandien galite susidurti su žmonėmis, kurių nesitikėjote sutikti arba stengėtės pamiršti. Sklandžių pokalbių ir malonios informacijos nesitikėkite. Pakaks kelių kandžių frazių, kad kiltų įtarimų ar nuoskaudų. Jei teiksite interviu, galvokite, ką sakote.

ŠAULYS. Tikriausiai būsite raginami imtis praktinių ar komercinių reikalų, kažką skaičiuoti, organizuoti. Tai bus nelengva, ir turbūt ne dėl jūsų kaltės. Kažkas nevykdys įsipareigojimų, dėl ko savo ruožtu trikdysis jūsų veikla.

OŽIARAGIS. Šiandien jus gali nuliūdinti incidentas bendraujant arba sugadintas daiktas. Kai kurių problemų išvengsite, jei nesate įsivėlę į aferas ar meilės avantiūras. Dėl paminėtų dalykų galimi nuostoliai, grėsmė reputacijai.

VANDENIS. Šiandien saugokitės sukčių bei pagundų išlaidauti, veltui gaišti laiką. Bendraudami pasverkite savo žodžius, neliežuvaukite, nes dėl ne laiku ir ne vietoje ištartų frazių galite turėti nemalonumų.

ŽUVYS. Šiandien su apmaudu gali tekti konstatuoti, kad jūsų finansinė situacija neatitinka poreikių. Tam turi įtakos mokėjimai, išlaidos, nesuteikiančios jokio malonumo. Pokalbiai su pažįstamais gali nustebinti keistomis naujienomis.

ELTA

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video