2024/03/02

 

VRK PAŠALINO IŠ RINKIMŲ KANDIDATĄ Į ANYKŠČIŲ MERUS KĘSTUTĮ TUBĮ

Kęstutis Tubis. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotrauka

Vyriausioji rinkimu komisija (VRK) antradienį nusprendė pašalinti iš savivaldos rinkimų į antrąjį turą patekusį Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatą į Anykščių rajono merus Kęstutį Tubį, kuris vasario mėnesį teismo pripažintas kaltu dėl korupcijos.

Už tai, kad būtų panaikinta K. Tubio kandidato registracija rinkimuose, antradienį balsavo 10 VRK narių, vienas buvo prieš.

Prasidėjus VRK posėdžiui, komisijos Teisės ir tyrimų skyriaus vedėjas Rokas Stabingis pranešė, kad naikinti K. Tubio kandidatūrą siūloma remiantis gautu Panevėžio apygardos teismo išaiškinimu dėl šio teismo sprendimo minėto politiko byloje.

Dar prieš klausimo svarstymą VRK narė Olga Kilkinova pranešė nusišalinanti nuo klausimo svarstymo, siekiant išvengti šališkumo – ji į komisiją yra deleguota LVŽS.

K. Tubiui atstovaujantis advokatas Justas Vilys VRK posėdyje tvirtino, kad šiuo metu šalinti politiką iš savivaldos rinkimų, kai šis yra patekęs į antrąjį rinkimų turą tiesioginiuose Anykščių rajono mero rinkimuose, negalima, mat rinkėjai jau yra pareiškę savo valią.

„Tai yra netinkamas momentas, nes vyks antras turas, rinkėjų teisė yra realizuota jau viename ture“, – tvirtino advokatas.

Jis taip pat stebėjosi, kad siūlant šalinti K. Tubį iš rinkimų, remiamasi esą ne procesiniu teismo dokumentu, pavyzdžiui, teismo sprendimu, o kitokio tipo raštu.  

„Gavome vieno teisėjo net neprocesinį raštą“, – teigė J. Vilys ir pridūrė, kad toks raštas veikiau primena atskiro piliečio nuomonę.

Advokatas neslėpė nuostabos dėl VRK veiksmų. J. Vilys atkreipė dėmesį, kad apkaltinamasis teismo sprendimas K. Tubio atžvilgiu priimtas vasario 2 d., o rinkimų prievaizdai į teismą išaiškinimo kreipėsi tik vasario 27 d.

„Abejonių nebuvo, 25 dienas komisijai dvejonių nekilo, bet situacija pasikeitė“, – stebėjosi J. Vilys.

Kandidatas į Anykščių merus Kęstutis Tubis ir advokatas Justas Vilys.
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotrauka

Teisininko įsitikinimu, Panevėžio apygardos teismas, pripažindamas kaltu L. Tubį kaltu dėl korupcijos, uždraudė jam dirbti valstybės tarnyboje, tačiau, pasak advokato, tai nereiškia, kad politikas negali kandidatuoti ir būti išrinktas meru. Pasak J. Vilio, pagal Valstybės tarnybos įstatymą, valstybės tarnautojas yra valstybės tarnyboje dirbantis asmuo, o merai, ministrai, Seimo nariai yra valstybės politikai. Taigi, anot advokato, K. Tubiui neuždrausta toliau dalyvauti mero rinkimuose.

„K. Tubis kandidatuoja ne į valstybės tarnautojus, o į valstybės politikus“, – pažymėjo teisininkas.

Advokatas akcentavo, kad VRK, jei pašalins K. Tubį iš rinkimų, ne tik apribos jo, bet ir rinkėjų konstitucinę teisę realizuoti savo valią rinkimuose.

„Daugiau negu 3 tūkstančiai anykštėnų balsavo už K. Tubį, realizuodami aktyvią rinkimų teisę. (…) Čia bus apribota konstitucinė teisė“, – dėstė teisininkas.

VRK posėdis dėl kandidato į Anykščių merus Kęstučio Tubio šalinimo iš savivaldos rinkimų.
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotrauka

VKR posėdyje dalyvavęs K. Tubis aiškino nepadaręs jokio nusikaltimo. Politikas pažymėjo, kad jo byla pirmos instancijos teisme nagrinėta daugiau negu dvejus metus ir teismas jį išteisino. Pasak jo, prokurorai pirmos instancijos teismo sprendimą apskundė, kai jis dalyvavo politinėje veikloje. K. Tubio teigimu, tai, kad teisiniai procesai vėl pajudėjo ir jam priimtas apkaltinamasis nuosprendis, kai jis įsiliejo į mero rinkimus, nėra sutapimas.

„Kai tik pasirodžiau politinėje veikloje, pradėjau agituoti, registravausi kaip kandidatas, aš sieju sprendimus su tuo, kad tai yra mano politinės veiklos ir pasirinkimo išdava. Procesas truko lygiai ketverius metus. (…) Tokių sutapimų negali būti. Vasario 2 dieną pripažįstamas kaltu vienoje bylos dalyje ir jus informavau kitą dieną, tai yra sumokėjau baudą, pranešiau jums raštiškai apie tai ir atsistatydinau iš tarybos nario pareigų. Tai vieną kartą aš jau nukentėjau, nors esu nekaltas. (…)

Galiu pasakyti, kad vasario 2 dieną man išduotas kandidato į tarybos narius pažymėjimas, vasario 10 dieną išduotas pažymėjimas kandidato į merus. (…) Gerbiama komisija, jūs patys įvertinote situaciją, pasižiūrėjote, kad galiu dalyvauti. Aš galvojau, kad mano oponentai, politiniai varžovai – tiek mano, tiek Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos – pasirūpino, kad atsirastų tas teismo raštas vasario 27 dieną ir paskutinę dieną prieš rinkimus būtų komentaras (VRK komentaras žiniasklaidai apie klausimą dėl šalinimo iš rinkimų – ELTA). Jei ne tas komentaras, būčiau laimėjęs rinkimus per pirmą turą“, – dėstė K. Tubis.

Jis prašė VKR palikti jo kandidatūrą ir leisti jam toliau dalyvauti Anykščių rajono mero rinkimuose.

LVŽS kandidatas į Anykščių rajono merus K. Tubis pirmame rinkimų ture surinko 29,39 proc. rinkėjų balsų ir pateko į antrąjį rinkimų turą su socdemų kandidatu į merus Dainiumi Žiogeliu. Šis pirmame ture surinko 19,45 proc. rinkėjų balsų.

VRK dar prieš rinkimus gavo apkaltinamąjį nuosprendį dėl korupcijos K. Tubio atžvilgiu priėmusio Panevėžio apygardos teismo išaiškinimą dėl sprendimo įsigaliojimo. Remiantis šiuo išaiškinimu, bus sprendžiama, ar šalinti kandidatą iš savivaldos rinkimų.

Rinkimų kodeksas numato, kandidato registraciją panaikinus po rinkimų dienos, „už jį vienmandatėje rinkimų apygardoje paduoti rinkėjų balsai ir (arba) daugiamandatėje rinkimų apygardoje jo gauti rinkimų reitingo balsai pripažįstami negaliojančiais“.

ELTA primena, kad vasario 2 d. Panevėžio apygardos teismas, patenkindamas prokuratūros apeliacinį skundą, buvusį Anykščių merą K. Tubį pripažino kaltu dėl prekybos poveikiu.

Teismas K. Tubiui skyrė 9,9 tūkst. eurų baudą, taip pat 1 tūkst. eurų vertės turto konfiskavimą bei uždraudė ketverius metus dirbti valstybės tarnyboje.

Panevėžio apygardos teismas K. Tubį kaltu dėl korupcijos pripažino viename iš bylos epizodų, o dėl kitų epizodų paliktas galioji išteisinamasis pirmos instancijos Utenos apylinkės teismo sprendimas.

Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, ikiteisminio tyrimo duomenimis, tuometinis Anykščių rajono savivaldybės meras ir savivaldybės tarybos narys K. Tubis nuo 2018 metų spalio iki 2019 metų vasario galimai naudojosi savo tarnybine padėtimi, siekdamas naudos sau ir savo vadovaujamam visuomeniniam rinkimų komitetui.

Pareigūnai buvo gavę duomenų, kad iš dviejų verslininkų politikas reikalavo finansinės paramos minėtam visuomeniniam rinkimų komitetui, besiruošiančiam 2019-ųjų metų savivaldybių merų ir tarybų rinkimams.

VRK pirmininkė: kodeksas neleido pašalinti K. Tubio iš rinkimų anksčiau

Vyriausiajai rinkimų komisijai nusprendus pašalinti į antrąjį Anykščių rajono mero rinkimų turą patekusį Kęstutį Tubį, komisijos pirmininkė Jolanta Petkevičienė apgailestauja dėl tų rinkėjų, kurie praėjusį sekmadienį atidavė savo balsą už šį valstiečių“ kandidatą. Ji patikino, kad VRK negalėjo priimti pastarojo sprendimo ir išbraukti kandidato iš rinkimų anksčiau – tai, pasak jos, riboja ir Rinkimų kodekse numatyti tokių procedūrų terminai.

„Situacija būtų mažai kuo pasikeitusi (jeigu būtume surengę posėdį penktadienį – ELTA). Tikrai galvojome, kaip pasielgti geriau, nes visi dokumentai, balsavimo biuleteniai ir visa informacija buvo iškeliavusi. Tai buvo penktadienis. Norint sušaukti VRK posėdį, mes galėjome tą geriausiu atveju padaryti rinkimų dieną arba naktį“, – antradienį po VRK posėdžio žurnalistams teigė V. Petkevičienė.

„Ir pagal Rinkimų kodeksą, (likus – ELTA) 12 dienų iki rinkimų dienos, tiesiog toks sprendimas (pašalinti kandidatą – ELTA) negalėjo būti priimtas. Pagal Rinkimų kodeksą, po rinkimų, iki galutinių rezultatų paskelbimo dienos, komisija turi teisę tokį sprendimą priimti“, – teisines aplinkybes aiškino ji.

Antradienį VRK nutarė išbraukti K. Tubį iš rinkimų, remdamasi dar vasario mėnesį teismo priimtu sprendimu – kandidatas pripažintas kaltu dėl korupcijos. Už tai, kad būtų panaikinta K. Tubio kandidato registracija rinkimuose, antradienį balsavo 10 VRK narių, vienas buvo prieš.

Visgi, sekmadienį vykusiuose savivaldybių merų ir tarybų rinkimuose K. Tubis surinko 30,11 proc. balsų. Antrasis rinkimuose liko socialdemokratas Dainius Žiogelis (19,93 proc.).

Klausiama, ką galėtų pasakyti tiems anykštėnams, kurie atidavė savo balsą už šalinamą kandidatą, J. Petkevičienė teigė, jog situacija yra liūdna.

„Liūdna“, – konstatavo VRK pirmininkė.

K. Tubis tvirtino apskųsiąs VRK sprendimą teismui. Anot J. Petkevičienės, jeigu teismas panaikins komisijos sprendimą, K. Tubis galės dalyvauti antrajame rinkimų ture. Priešingu atveju, antrame ture dalyvaus trečiąją vietą mero rinkimuose iškovojęs konservatorius Sigutis Obelevičius (19,09 proc.).

„Nespėliokime, kas bus – tikrai Kęstutis Tubis, kaip ir pareiškė posėdyje, skųs sprendimą teismui. Tikiuosi, kad teismas priims sprendimą, kuris bus neginčijamas“, – paragino VRK vadovė.

ELTA

Dalintis
Vėliausias komentaras
  • Labai įdomu,,kad žmogus, norintis dirbti meru tai yra vadovauti to rajono žmonėms,,spręsti visokias gyvenimo problemas, nepripažįsta teisės aktų reikalavimų..Teismo sprendimu žmogus pripažintas kaltu už padarytus pažeidimus,bet JAM tai niekis ŽMOGUS SAVE įsivaizduoja aukščiau visko..Tai ko tada galima tiikėtis iš jo?

Rekomenduojami video