2024/04/18

 

KADA GI GYVENSIME GERIAU…

Jurgos Banionienės nuotrauka
Jurga BANIONIENĖ, žurnalistė

Gražiausios žiemos šventės baigėsi. Užgeso šventinis gatvių apšvietimas. Neliko aikštėje gražiosios miesto Kalėdų eglės. Grįžtame į įprastą kasdienybę. O mintys vis sukasi apie tai, kaip gyvensime 2023 metais.

Valdžia ramina – didės senatvės, netekto darbingumo, našlių ir našlaičių pensijos, tikslinės kompensacijos neįgaliems žmonėms ir kt. Dargi – minimali alga. Teigiama, kad tai vienas reikšmingiausių jos padidinimų. Ilgą laiką minimali alga atsilikdavo nuo skurdo rizikos ribos, pagal prognozes – ji dabar turėtų būti didesnė už šią ribą. Tačiau atsižvelgiant į kainų augimą, dėl to nė kiek ne ramiau. Infliacija – rekordinė. Energijos išteklių brangimas – drastiškas. Nors skelbiama, kad atlyginimai sparčiai didėja, bet infliacija tą augimą sparčiai lenkia. Todėl net ir didėjant algoms, dalies gyventojų finansinė situacija nuolat prastėja. O kaipgi kitaip, kai šitaip brango būsto išlaikymas, maisto produktai, augo transporto ir namų apyvokos prekių kainos. Nepaisant didesnių pajamų, jas suvalgys didėjančios kainos.

Specialistai sako, kad šių metų prognozės nieko per daug teigiamo nežada, infliacija, viliamasi, sumažės, bet lėtės ir atlyginimų didinimas, nes įmonės nepajėgs mokėti tiek, kiek nori gauti darbuotojai. Deja, sparčiai auga atotrūkis tarp gaunančių dideles pajamas ir skurstančių asmenų.

Tiek to gerumo… Patikėti tuo, kad gyvensime sočiau ir ramiau, per daug optimistiška.

Yra ir geresnių naujienų. Kai kam. Šiemet tėvai sulaukė aktualių pokyčių. Nuo naujų metų daliai jų suteikta teisė į sutrumpintą 32 valandų per savaitę darbo laiko normą. Tiesa, džiaugtis gali ne visi – tokia privilegija galios tik viešajame sektoriuje: valstybės, savivaldybės institucijoje, Lietuvos banke. Ir ja turės progą pasinaudoti auginantieji atžalas iki 3 metų. Užmokestis dėl trumpesnės darbo savaitės nekis. Toks sprendimas priimtas siekiant paskatinti tėvus anksčiau grįžti iš vaiko priežiūros atostogų, bet ar taip ir bus, kol kas abejojama. Be to, jau anksčiau šios Darbo kodekso pataisos kėlė aistras – dirbti trumpiau norėtų ir tėvai, dirbantys privačiame sektoriuje.

Bet kad turėtume ką į burną įsidėti, už pastogę kuo sumokėti, gal dar ką nors įdomaus pamatyti, kasdien turime mąstyti, kaip uždirbti. Dažnai visai neturėdami laiko sau, šalia būnančiam. Pamiršdami, kad laikas eina ir kad kartais jo truputį nebevertiname…

Sunku būtų gyventi, galvojant vien tik apie blogus dalykus. Visada reikia, kad kažkas tas nuotaikas prašviesintų.

Kai girdime, kad šalies demografinė situacija pranoksta pačius blogiausius scenarijus, argi ne gera žinia, kad Kupiškio rajone šiais metais pasaulį pirmi išvydo ne vienas, o net du broliukai.
Ką byloja praėjusių metų mirčių ir gimimų, santuokų ir ištuokų statistika rajone, duomenų kol kas neturime, labai įdomu bus sužinoti. Tačiau šie gyvenimiški dalykai – naujagimio pirmas klyksmas, duoti santuokos įžadai teikia vilčių, kad bus geriau.

Turbūt, su šiomis viltimis ir reikia pradėti 2023 metus.

Dalintis
Vėliausi komentarai
 • Miela Skaitytoja,
  Turėti baudžiauninko mentalitetą – dvasios palaima. Viskas gerai, Ponas viskuo pasirūpins, bulvikių duos, dar sviesto šventėm, kapeikėlę numes, gegužinę suorganizuos tik džiaukis ir garbink jį (valdžią).
  Korespondentė labai švelniai įvardino skaudulius, t.y., kur Lietuva yra Europos uodegoj – maisto, kuro, elektros kainos didžiausios ar vienos didžiausių, palūkanos didžiausios, pagalba žmonėms ir verslui mažiausia, demografija tragiška. Ką reiškia 20proc. infliacija? Gaunant 500 vidutinę pensiją 100EUR kas mėnesį iš jūsų atimama; nuo atlyginimo 1000EUR ir 200 dingsta. Maistui pabrangus 35 proc ne tik gamintojai ir pardavėjai, vyriausybė per PVM iš jūsų irgi savo riebią dešimtinęį pasiima. Kitose šalyse kur infliacija buvo ir yra du kartus mažesnė iš karto imta kompensuoti gyventojams, daugeliyje šalių mokėtos tiesioginės išmokos, pas mus metus aiškinta palaaaukit biuuudžeto, tada galėsit dėkoti. Kiek per tą laiką – beveik metus – žmonės prarado? 1-2 tūkstančius vidutiniškai. 10-15 proc padidėję pensijos ir padidėję atlyginimai (pakelkit rankas kam jie padidėjo) ateičiai sumažina bet net nekompensuoja šios infliacijos. Jūsų vaikai už paskolas butui moka ir mokės keliais šimtais eurų mėnsesiui daugiau, kam – bankui, todėl bankų influenceriai gieda kad viskas gerai, taip ir turi būti. Žinoma, buvęs LB valdytojas ir Premjerės patarėjas Vasiliauskas yra atvirai pasišaipęs – moralė ne šio pasaulio dimensija.
  Žinome, kad Ukrainoje karas, tai siaubinga, bet nežmoniška prisidengti karu ir kabinti makaronus tipo „dabartinė situacija yra rojus“. Kalba apie ekonominės situacijos Lietuvoje ir kaimyninėse valstybėse, gyvenančiose tokiomis pat karo aplinkos sąlygomis, palyginimą ir suvokimą kodėl tokie skirtumai.

 • Negaliu patikėti, kad tegul ir mažo laikraščio vidutiniokė korespondentė ir komentatorius(ė) rypuoja, kad pas mus prastas gyvenimas. Prisiminkite, kas dėjosi prekybos centruose prieš šventes, į koncertus neįmanoma gauti bilietų, net aplinkinių miestų baseinų užimtumas toks didelis, kad nuvažiavus ne visada galima ten pakliūti. Tai kur prastai gyvenam? Žurnalistei patarimas- jei nėra apie ką rašyti, arba trūksta sugebėjimų, tai gal geriau visai neužsiimti tuo darbu. Matyt, reikia mums verkiantiems tokios tragedijos kaip Ukrainoje. Vat kai nebeliktų ašarų verkti, reiktų laidoti artimus žmones, sėdėti be šildymo ir elektros, tai tuoj mūsų dabartinis gyvenimas pasirodytų kaip tikras rojus.

  • Na kam toks ilgas tekstas, mielas Vinas be baudžiauninko mentaliteto. Taigi reikėjo trumpai parašyti- dėl visų blogybių kalta tik dabartinė valdžia ir visi, visi tik ne mes vargšai gyvena geriau. Nieko nieko, dar kiek pakentėkim, pasikeis valdžia ir plauks mūsų krašte pieno upės su medaus krantais. O gal kartais išvaduotojas iš rytų ateis.

   • Pasikeitus valdžiai niekas nepasikeis. Seimas žaidžia žaidimą „Mūs kolūkio pirmininkas vidury ratelio“, pasitvarkė taip, kad laimėtojai keičiasi rateliu, o net pralaimėjus rinkimus garantuotos riebios valstybės dotacijos. Pašaliniai į klubą neįleidžiami.
    Lietuviai gyvena blogiau nes yra veršių tauta – pažiiūrėkit, kaip dėl pensijinio amžiaus didinimo iki 64 metų protestuoja prancūzai. Lietuvoje padidino iki 65, mauricai siūlo dar ilginti, niekas nei miau. Reikia pripažinti, valdžia pasirūpino užkardyti protestus – paprovokavo riaušes, prokurorai kaip pitbuliai įkibo į neramiuosius ir bus ramu kaip sovietų sąjungoj, jokių mitingų, nebent už 72 lytis . Išvaduotojai iš rytų – toks jau nuvalkiotas stereotipas kad net šypsenos nebekelia, tinka nebent TS-neokomsomolcų susirinkimuose naudoti.
    Laimei, yra verslas, mokslas, jaunimas, yra dar viltis dėl ateities.

 • Jei Šimonytę su ministrais in corpore nusiųsti į Sacharą, ten smėlis taptų brangiausiu pasaulyje…

 • Kada gi gyvensime geriau…-NIEKADA geriau jaugyvenom ir tie laikai nebegriz, dabar bus tik blogiau ir blogiau dirbsi daugiau gausi maziau, tad tiket kazkokiom pasakom nebeverta.

Rekomenduojami video