2024/06/15

 

INFORMUOS, KAIP ELGTIS NELAIMIŲ ATVEJU

Josvydo Elinsko (ELTA) nuotrauka

Antradienį Vidaus reikalų ministerija (VRM) pristatė informacinę kampaniją, skirtą gyventojų ir valstybės pasirengimui galimai branduolinei avarijai, karinėms grėsmėms bei kitoms nelaimėms. Iniciatyva „Esame komanda. Turime planą“ norima pasiekti maždaug 1 mln. įvairių amžiaus grupių Lietuvos gyventojų ir sustiprinti jų žinias apie pasiruošimą ekstremalioms situacijoms. Pristatydama informacinę kampaniją, ministrė Agnė Bilotaitė pabrėžė, kad gyvenant ypatingos įtampos sąlygomis skirti išskirtinį dėmesį civilinės saugos klausimams yra itin svarbu.

„Geopolitinė situacija, reikia pasakyti atvirai, privertė mus pažvelgti visai kitaip į civilinę saugą. Turiu konstatuoti, kad civilinė sauga buvo apleista ir iki šiol mums atrodė, kad visa tai yra kažkur toli. Gyvenome taikos sąlygomis, bet šiandien reikia pasakyti, kad visos tos grėsmės yra šalia mūsų – o gal net ir mūsų kieme“, – teigė ministrė A. Bilotaitė.

„Kuo daugiau žmonių žinos, ką turi daryti, kokių veiksmų turi imtis, žinos kaip apsaugoti save, savo artimuosius, tuo mes būsime geriau pasiruošę įvairiems scenarijams ir įvairioms grėsmėms“, – nurodė ji.

Visgi, ministrė neslėpė, kad šiandien tik pusė Lietuvos gyventojų yra pasirengę įvairiems ekstremaliems įvykiams, todėl didinti žinojimą ir šviesti žmones, pažymėjo A. Bilotaitė, yra būtina.

Naujausias VRM inicijuotas gyventojų nuomonės tyrimas rodo, kad tik 9 proc. gyventojų tikrai žinotų, kaip elgtis stichinių ar žmogaus sukeltų nelaimių atveju. Dar 41 proc. žmonių mano, kad žinotų, kaip tokiais atvejais elgtis.

Tik penktadalis (18 proc.) Lietuvos gyventojų turi susiruošę išvykimo krepšį, o šeimos planą, kaip elgtis nelaimės metu, su artimaisiais yra aptarę 15 proc. gyventojų. Būtiniausių atsargų 72 val. (maisto, vandens, vaistų, higienos priemonių) pasiruošę turi 50 proc. šalies gyventojų.

„Akivaizdu, kad to žinojimo mums tikrai trūksta. Kiekvienais metais Vidaus reikalų ministerija atlieka tyrimus. Mes matome, kokia yra situacija. Ji yra tokia, kad pusė Lietuvos gyventojų daugiau mažiau žino, kaip reikia elgtis iškilus ekstremaliai situacijai. Bet kita pusė Lietuvos visuomenės nežino ir neturi supratimo, ką reikėtų daryti“, – konstatavo ministrė.

Kaip spaudos konferencijoje susirinkusiems žurnalistams teigė VRM Strateginės komunikacijos skyriaus vedėjas Mindaugas Bajarūnas, kampanija turėtų pasiekti apie 1 mln. Lietuvos gyventojų.

„Tikimės, kad pasieksime tokią auditoriją ir pats kampanijos komunikacijos poveikis keis šias minėtas visuomenės nuostatas ir žmonių informuotumas pagerės nuo 50 proc. bent jau 5 procentais. Jeigu padidės 10 proc., manytume, kad tai būtų tikrai fantastiškas rezultatas“, – pažymėjo M. Bajarūnas.

VRM skaičiavimu, visa informacinė kampanija pareikalaus beveik pusės milijonų eurų. Viešinoimo akcija truks maždaug du mėnesius – kampanijos vaizdo klipas bus rodomas televizijos ekranuose, straipsniai publikuojami regioninėje ir nacionalinėje žiniasklaidoje. Akcija atsispindės ir lauko reklamose, radijo laidose. Ketinama pasitelkti ir nuomonės formuotojus.

Aktuali, naudinga informacija gyventojams kampanijos laikotarpiu taip pat bus skelbiama kitais kanalais: internete, regioniniuose laikraščiuose, per radiją ir kt. VRM primena, kad visą informaciją, kaip pasiruošti nelaimėms ir kaip elgtis jų metu, galima rasti internete adresu Lt72.lt.

Augustė Lyberytė (ELTA)

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video