2024/06/16

 

MIRĖ PASKUTINIS SOVIETŲ SĄJUNGOS PREZIDENTAS

Būdamas 91-erių mirė paskutinis Sovietų Sąjungos prezidentas M. Gorbačiovas. EPA-ELTA nuotr.

Būdamas 91-erių mirė paskutinis Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas.

„Šį vakarą po sunkios ir ilgos ligos mirė Michailas Sergejevičius Gorbačiovas“, – vėlų antradienį pranešė Maskvos Centrinė klinikinė ligoninė (CCH).

Kaip pranešama, jis bus palaidotas Maskvos Novodevičės kapinėse, šalia savo žmonos.

M. Gorbačiovui neretai priskiriami nuopelnai padėjus taikiai užbaigti Šaltąjį karą ir suvienyti Vokietiją. Valdant M. Gorbačiovui, devintajame dešimtmetyje Sovietų Sąjunga sudarė istorines sutartis su JAV dėl branduolinio nusiginklavimo ir ginklų kontrolės, o šalies viduje M. Gorbačiovas inicijavo beprecedentes reformas „perestroika“ ir „glasnost“.

1990 m. M. Gorbačiovas tapo Nobelio taikos premijos laureatu. Tačiau jo valdymo metu Sovietų Sąjungoje prasidėjo masiniai protestai, kurie galiausiai lėmė komunistinės imperijos žlugimą. 1991 m. M. Gorbačiovas atsistatydino iš Sovietų Sąjungos prezidento pareigų, o šalies parlamentas balsavo dėl valstybės išardymo.

Pastaraisiais metais M. Gorbačiovo sveikata vis prastėjo. Jis dažnai buvo gydomas ligoninėje.

Užuojautą dėl M. Gorbačiovo mirties pareiškė daugelis pasaulio lyderių. JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas pavadino M. Gorbačiovą „vieninteliu tokiu valstybės veikėju, kuris pakeitė istoriją“. „Jis padarė daugiau nei bet kas kitas, kad padėtų taikiai užbaigti Šaltąjį karą“, – teigiama A. Guterreso pranešime.

Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen pavadino M. Gorbačiovą „patikimu ir gerbiamu lyderiu“. „Jis suvaidino gyvybiškai svarbų vaidmenį nutraukiant Šaltąjį karą ir sugriaunant geležiną uždangą. Tai atvėrė kelią laisvai Europai. Jo palikimas nebus užmirštas“, – teigė U. von der Leyen.

Kadenciją baigiantis Jungtinės Karalystės (JK) premjeras Borisas Johnsonas nurodė, kad jį nuliūdino žinia apie M. Gorbačiovo mirtį. „Vykstant Putino karui Ukrainoje, jo nenuilstamas įsipareigojimas atverti Sovietų Sąjungą išlieka pavyzdžiu mums visiems“, – sakė B. Johnsonas.

ELTOS inf.

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video