2023/02/03

 

LIETUVOJE PATVIRTINTAS PIRMASIS BEŽDŽIONIŲ RAUPŲ ATVEJIS

SAM nuotrauka

Lietuvoje patvirtintas pirmasis beždžionių raupų atvejis, praneša Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Liga patvirtinta 40-49 metų Lietuvos piliečiui, neseniai atvykusiam iš kitos Europos šalies.

„Maždaug prieš valandą iš Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos gavome patvirtinimą, kad Lietuvoje užregistruotas pirmasis beždžionių raupų atvejis šiais metais. Tai 40-49 metų amžiaus grupei priklausantis vyras, Lietuvos pilietis, atvykęs šiuo metu į Lietuvos Respubliką iš kitos Europos šalies“, – informavo SAM Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos stiprinimo skyriaus vyriausioji specialistė Galina Zagrebnevienė.

Pasak jos, antradienio duomenimis, pasaulyje užregistruota kiek daugiau nei 23 tūkst. beždžionių raupų atvejų visuose 6 pasaulio regionuose – Europos regione užregistruota apie 15 tūkst.

„Kaip vertina Europos ligų kontrolės centras, atsižvelgiant į šiuo metu turimą informaciją dėl beždžionių raupų, infekcijos išplitimo rizika bendroje populiacijoje visuomenėje yra maža, tačiau protrūkiui tęsiantis ir atsirandant naujiems faktams, naujai informacijai rizikos vertinimas gali keistis, todėl labai svarbu išlaikyti budrumą“, – akcentavo Visuomenės sveikatos departamento atstovė.

G.  Zagrebnevienė akcentuoja, kad ligos plitimas vyksta per tiesioginį sąlytį su beždžionių raupų virusu pažeista oda, šašais, taip pat per sąlytį su užsikrėtusio žmogaus drabužiais, patalyne, reikmenimis. Beždžionių raupai daugiausiai plinta tarp vyrų, kurie anamnezėje nurodo turintys lytinių santykių su vyrais, dažniausias užsikrečiančiųjų amžius 30-40 metų.

„PSO praneša, kad beždžionių raupai jau yra registruojami kitose populiacijos grupėse: tiek vyresnėse, tiek jaunesnėse, taip pat ir tarp vaikų. Taigi, galima manyti, kad beždžionių raupai šio protrūkio metu gali plisti ir per buitinį sąlytį“, – informavo ji.

Visuomenės sveikatos departamento atstovė akcentuoja, kad inkubacinis ligos periodas trunka nuo 5 iki 21 dienos. Beždžionių raupai pasireiškia karščiavimu, nuovargiu, galvos, raumenų skausmais.

„Per tris dienas nuo ligos simptomų pradžios, nukritus aukštai temperatūrai, išsivysto bėrimas, kuris apima įvairias stadijas ir išplinta po visą kūną“, – atkreipė dėmesį ji.

SAM ragina, jeigu jums atsirado išbėrimas su pūslelėmis, pakilo temperatūra, kreipkitės į gydymo įstaigą: konsultuokitės telefonu su šeimos gydytoju arba vykite į ligoninės, kurioje yra Infekcinių ligų skyrius, priėmimo skyrių.

Sveikatos apsaugos ministerijos inf.

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video