2023/06/03

 

VYRIAUSYBĖ PRITARĖ KOMPENSACIJŲ UŽ ELEKTRĄ IR DUJAS DYDŽIAMS

Simono Dariaus nuotrauka

Ministrų Kabinetas pirmadienį patvirtino kompensacijų už elektros ir dujų kainas dydžius. Pritarta, kad nuo liepos energija buitiniams vartotojams nebrangs labiau nei 40 proc. – kiekviena kilovatvalandė (kWh) elektros bus iki 9 centų pigesnė, o vienas kubinis metras dujų pigs 54 centais.

Kompensacinis mechanizmas, kuriam Vyriausybė pritarė bendru sutarimu, įsigalios nuo liepos 1 d., kai pradedamos taikyti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) antrajam 2022 m. pusmečiui nustatytos elektros ir dujų visuomeninio tiekimo kainos, ir galios iki gruodžio.

Nustatyta, jog valstybė gyventojams kompensuos iki 9 ct/kWh už elektrą ir 54 ct/m3 už dujas. Mechanizmui įsigaliojus, visi buitiniai vartotojai už elektrą mokės ne mažiau kaip 24 ct/kWh.

Pasak VERT pirmininko Renato Pociaus, kompensacijų dydžiai apskaičiuoti remiantis 2022 m. antrosios pusės elektros buitinių vartotojų energijos ir gamtinių dujų suvartojimo prognozėmis (atitinkamai 1,54 TWh ir 98 mln. m3), prognozuojama gamtinių dujų įsigijimo kaina liepą-gruodį (95 Eur/MWh vidutiniškai) bei nepriklausomų elektros tiekėjų pasiūlymais.

Taip pat atsižvelgta į susidariusius elektros energijos ir gamtinių dujų įsigijimo kainų skirtumus tarp nustatytų VERT ir faktinių bei prognozuojamų kainų ir įsipareigojimą užtikrinti, kad kainos vartotojams neaugs daugiau nei 40 proc.

Anot R. Pociaus, visuomeninio tiekėjo tiekiamos elektros kaina nuo liepos turėtų brangti nuo 0,164 iki 0,33 ct/kWh – 181,2 proc. Pritaikius kompensaciją, pokytis, numatoma, sieks 46,1 proc. Keturių gamtinių dujų tiekėjų kainų pokytis, jo teigimu, skiriasi, tačiau visų jų klientams kainos nekils daugiau nei 40 proc. 

„Bendras principas tas, kad kaina nedidėja daugiau nei 40 proc., išskyrus III grupei, kuri yra labai nedidelė – iš esmės tie vartotojai, kurie suvartoja per 20 tūkst. m3 dujų kasmet“, – posėdyje teigė R. Pocius.

Iš viso elektros ir dujų kainų daliniam kompensavimui 2022 m. antrąjį pusmetį numatyti 570 mln. eurų. Apie 200 mln. eurų šių lėšų skirta buitiniams vartotojams.

Šiuo metu Lietuvoje nepriklausomo elektros energijos tiekimo paslaugas teikia „Elektrum Lietuva“, „Enefit“, „Ignitis“, „Perlas Energija“, „Egto energija“, „Birštono Elektra“. Visuomeninį elektros tiekimą užtikrina „Ignitis“.

Gamtines dujas buitiniams vartotojams Lietuvoje tiekia „Ignitis“, „Intergas“, „Gren Lietuva“ ir AB agrofirma „Josvainiai“.

Naujajai tvarkai gegužės viduryje pritarė ir Seimas, priėmęs atitinkamus Gamtinių dujų, Elektros energetikos bei Energetikos įstatymų pakeitimus.

ELTA inf.

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video