2024/07/19

 

SEIMAS PRITARĖ KOMPENSACIJŲ UŽ ELEKTRĄ IR DUJAS MECHANIZMUI

Metanojos Žilėnaitės nuotrauka iš redakcijos archyvo

Ketvirtadienį Seimas priėmė skubos tvarka svarstytą Vyriausybės iniciatyvą kompensuoti kylančias elektros ir gamtinių dujų kainas gyventojams ir verslui. Didžiąja dauguma pritarta atitinkamiems Energetikos, Gamtinių dujų ir Elektros energetikos įstatymų projektams.

Gyventojų sąskaitoms už elektrą ir dujas sumažinti iš viso numatyta 570 mln. eurų. Didžioji dalis šių lėšų bus skiriama visuomeninio elektros ir vienintelio dujų buitiniams vartotojams tiekėjo „Ignitis“ skolai padengti. Taip pat bus finansuojami kiti elektros bei dujų tiekėjai. Analogiškai pagalbai įmonėms bus skiriama 120 mln. eurų.

Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Algirdas Butkevičius dar prieš balsavimą teigė, projektas yra labai pavėluotas, paruoštas „neatsakingai ir neįsigilinant į kitų šalių patirtį.“ Politikas kritikavo sprendimą kompensacijas skirti visiems gyventojams.

„Energijos kainų augimo kompensavimas visiems gyventojams pagal realiais išlaidas yra finansiškai neatsakingas ir socialiai žalingas, nes labai didina valstybės išlaidas bei nelygybę ir socialinį neteisingumą“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Jis dar pridūrė, jog taiklesnėmis priemonėmis pavyktų sutaupyti valstybės lėšų, mažinti nelygybę, buitinį skurdą, padidinti gyventojų pasitikėjimą ateitimi.

Kainos būtų kompensuojamos tiek jau nepriklausomą tiekėją pasirinkusiems, tiek dar visuomeninio tiekimo elektrą vartojantiems gyventojams, jei elektros, taip pat dujų, kainos didės daugiau nei 40 proc. Taip pat numatoma, kad kompensacija negalės būti didesnė kaip 60 proc. galutinės elektros energijos kainos ir (ar) 80 proc. galutinės gamtinių dujų kainos.

Jos būtų skiriamos iš valstybės biudžeto lėšų.

Projekte taip pat siūloma nustatyti minimalią 1 kWh elektros energijos kainą, žemiau kurios kompensacijos nebūtų išmokamos, konkrečius kompensacijos už 1 kWh elektros ir 1 kub. m dujų tarifus, įvesti maksimalų pusmečio trukmės jos mokėjimo terminą.

Konkretūs kompensacijų dydžiai – elektros kainoje ct/kWh, gamtinių dujų kainoje ct/m3 – priklausys nuo to, kokią sumą kompensacijoms Seimas numatys valstybės biudžeto asignavimams 2022 metams.

Planuojama, kad kainų kompensavimo mechanizmas bus taikomas nuo 2022 m. liepos 1 d.

ELTA inf.

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video