2024/12/21

 

KUPIŠKĖNAI PRISTATĖ MUZIEJININKO ADOMO PETRAUSKO PALIKIMĄ

Lietuvos muziejų asociacijos Rinkinių mokslinių tyrimų sekcijos 25 mokslinė konferencija „Lietuvos muziejų etnografijos rinkiniai globalaus pasaulio akistatoje“, vykusi balandžio 28–29 dienomis Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse, suteikė progą susipažinti su Lietuvos muziejų rinkiniais, jų tyrinėjimų specifika, išleistais leidiniais.

Pirmą dieną tarp 2 užsienio, 10 Lietuvos mokslininkų ir muziejininkų skaityti pranešimą „Uoginių kaimo šviesuolio Adomo Petrausko muziejus“ buvo pakviesta Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkė istorikė Aušra Jonušytė.

Rasa SKAISGIRYTĖ

Po nemažos pertraukos susirinkusius muziejų atstovus iš visos Lietuvos pasveikino Lietuvos liaudies buities muziejaus direktorė Gita Šapranauskaitė, apžvelgusi Lietuvos muziejų asociacijos Rinkinių mokslinių tyrimų sekcijos 25 metų istoriją ir veiklą ir palinkėjusi turiningo darbo, smagaus pasibuvimo su bendraminčiais.

Sveikinimo žodį tarė Lietuvos muziejų asociacijos valdybos narys, Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direktorius dr. Ramojus Kraujelis.

Sveikinimo žodį tarė Lietuvos muziejų asociacijos valdybos narys, Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direktorius dr. Ramojus Kraujelis ir Lietuvos muziejų asociacijos Rinkinių mokslinių tyrimų sekcijos valdybos pirmininkė, Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus pavaduotoja dr. Jolanta Skurdauskienė. Jie pasidžiaugė, kad po dvejų metų pertraukos galima gyvai bendrauti, susipažinti su etnografinių muziejų įvairove, svarba ir reikalingumu šiuolaikiniame pasaulyje.

Su įdomumu buvo klausomasi prof. dr. Hans Piena iš Nyderlandų pranešimo „Muziejus po atviru dangumi: ar reikėtų rodyti etninius skirtumus?, Rasmus Kask iš Estijos – „Estijos muziejus po atviru dangumi“. Juos pakvietė pasisakyti ir moderavo Lietuvos muziejų asociacijos Rinkinių mokslinių tyrimų sekcijos valdybos narė dr. Aistė Lazauskienė, Lietuvos liaudies buities muziejaus direktoriaus pavaduotoja muziejininkystei. Prof. dr. Hans Piena kalbėjo apie etnines bendruomenes ir etninius skirtumus Prancūzijos, Vokietijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Australijos regionuose. Apie meną, kaip etninę tapatybę, etnografinius pokyčius regionuose. Užsiminė apie žmonių gyvenimą tam tikrais istoriniais laikotarpiais.

Prof. dr. Hans Piena iš Nyderlandų skaitė pranešimą „Muziejus po atviru dangumi: ar reikėtų rodyti etninius skirtumus?“

Rasmus Kask pristatė Estijos etninį tapatumą architektūroje. Kalbėjo apie gyvenamuosius namus ir juose įrengtas muziejines ekspozicijas. Kalbėta apie naujus statinius ir jų architektūrines technologijas, siekiant išsaugoti paveldo reikšmingumą regione. Apie naujų sprendimų ieškojimą architektūroje. Taip pat apie Estijos muziejų po atviru dangumi lankomumą.

Džiugu, kad ir Kupiškio etnografijos muziejaus muziejininkė Aušra Jonušytė sulaukė dėmesio, kaip ir jos parengtas ir Kupiškio etnografijos muziejaus išleistas leidinys „Uoginių kaimo šviesuolis Adomas Petrauskas ir jo muziejus“.

ferencijos „Lietuvos muziejų etnografijos rinkiniai globalaus pasaulio akistatoje“ dalyviai susidomėjo Aušros Jonušytės parengtu ir Kupiškio etnografijos muziejaus išleistu leidiniu „Uoginių kaimo šviesuolis Adomas Petrauskas ir jo muziejus“.




Regina Adomaitienė iš Kėdainių krašto muziejaus pristatė kryždirbystę Vidurio Lietuvoje ir Vinco Svirskio kryžius, Rasa Žumbakienė iš Lietuvos liaudies buities muziejaus „Senųjų Lietuvos sodybų augalų paveldą Lietuvos liaudies buities muziejuje“, dr. Elvyda Lazauskaitė iš Lietuvos nacionalinio muziejaus pranešimą „Muziejininkų ir kraštotyrininkų bendradarbiavimas: laiko įžvalgos“, Vida Rimkuvienė iš Žemaičių muziejaus „Alka“ pranešimą „Jie kūrė Žemaičių muziejų“. Malonu buvo girdėti ir kitų konferencijos pirmos dienos pranešėjų tyrimų rezultatus ir įžvalgas.

Bendravimas vyko ir per konferencijos pertraukas. Lietuvos nacionalinio muziejaus Etninės kultūros skyriaus vedėja dr. Elvyda Lazauskaitė Aušrą Jonušytę pakvietė prisidėti prie numatomo parengti leidinio apie akademikę, etnologę habil. dr. Ireną Reginą Merkienę, o dr. Rasa Bertašiūtė iš Lietuvos liaudies buities muziejaus, vedusi ekskursiją po Aukštaičių kaimą, sužinojusi apie kupiškėnų architektūros tyrimus ir leidinius, skirtus Kupiškio krašto medinei architektūrai, panoro atvykti į Kupiškio muziejų ir peržiūrėti surinktą bei apibendrintą medžiagą.

Visi Lietuvos muziejų asociacijos Rinkinių mokslinių tyrimų sekcijos XXV mokslinės konferencijos „Lietuvos muziejų etnografijos rinkiniai globalaus pasaulio akistatoje“ pranešėjų straipsniai bus išspausdinti atskiru leidiniu. Tuo nuo birželio rūpinsis Lietuvos muziejų asociacijos Rinkinių mokslinių tyrimų sekcijos valdybos narė, Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Palangos gintaro muziejaus rinkinių saugotoja tyrinėtoja dr. Sigita Bagužaitė-Talačkienė.

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video