2025/01/22

 

ŽALIOSIOS VELYKOS: NE TIK UŽ LANGO, BET IR NAMUOSE

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Daugelis puošime namus, norėdami sukurti artėjančių šv. Velykų nuotaiką. Gamta dar tik pradeda busti, o mes dalijamės idėjomis, kaip pasiruošti šiai pavasario šventei, kad ji būtų tikrai žalia.

Kaip ir kasmet aplinkosaugininkai gyventojus ragina neskinti pataisų velykiniam stalui puošti. Pataisui išrauti pakanka akimirkos, o kad išaugtų naujas prireikia net 20–30 metų. Pataisai yra mūsų gamtinis paveldas, palikuonys augalų, kurie augo žemėje prieš maždaug 250 mln. metų, Paleozojaus eroje.

Visų rūšių pataisai yra įtraukti į Apribotų ar draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų ir grybų sąrašą ir juos draudžiama rauti, skinti ar kitaip naikinti ir jais prekiauti. Lietuvoje auga šešių rūšių pataisai. Šiuo metu į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą (Raudonąją knygą) įrašyta viena pataisų rūšis – patvankinis pataisiukas.

Siūlome alternatyvą, velykinį stalą padabinti galima invazinio augalo – šluotinio sausakrūmio, kurį daugelis žino kaip zuikiakrūmį – šakelėmis. Taip ne tik nepadarysite žalos gamtai, bet net jai pasitarnausite.

Dar vienas pavasarinis augalas, kurio negalima be saiko skinti – gamtoje natūraliai augantys meškiniai česnakai. Kai kurie asmenys juos pjauna glėbiais ir po to pardavinėja. Dėl to iškilo grėsmė jų būklei. Šis augalas prieš kelerius metus buvo priskirtas prie saugomų Lietuvos augalų, todėl svarstoma uždrausti juo prekiauti.

Gamtininkai įspėja, kad meškinio česnako lapų kartu su žiedynstiebiu pjovimas drastiškai silpnina augalo klonus – prarandama galimybė sukaupti kitų metų vegetacijai pradėti reikalingų maisto medžiagų. Ypač tai kenkia neskaitlingoms populiacijoms.

Jeigu planuojate šiuo žalumynu pagardinti velykines vaišes, būkite atsakingi – nusiskinkite keletą lapelių, tiek tikrai pakaks skoniui suteikti.
Tikriausiai jau planuojate, kaip šiemet dažysite margučius. Atsisakykite cheminių dažų, jeigu juos vis dar naudojate. Kiaušinius kai kas margina tekstiliniais dažais, jeigu jie įsigyti seniau, jų pigmentuose gali būti sunkiųjų metalų, kurie pavojingi ne tik aplinkai, bet ir sveikatai, nes pro porėtą lukštą prasiskverbia į kiaušinį, o kartu su juo į organizmą.

Panaudokite margučių dažymui augalus, daržoves, kitas natūralias medžiagas. Geltona spalva ir jos atspalviais kiaušinius galima išmarginti svogūnų lukštais, morkomis, ciberžole. Mėlynai juos nudažo raudonieji kopūstai, raudonais, violetiniais atspalviais – burokėliai, vynas, mėlynės, serbentai ir kitos uogos, rudai – kava, arbata. Juodą spalvą išgauti galima iš alksnio žievės, šeivamedžio uogų arba anglies tablečių, žalią – iš špinatų, dilgėlių.

Skirtingus raštus galite sukurti naudodami pirmųjų pavasarinių gėlių žiedus ir lapelius, prieskonines žoleles, samanas.
Kartu primename, kad tvarios Velykos nesuderinamos su plastiku, todėl namų ar stalo puošimui nenaudokite iš plastiko pagamintų dekoracijų, kurios dažniausiai yra vienkartinės. Išsprogusi ar žydinti medžio, krūmo šakelė, lauko gėlių puokštelė – tinkamiausia puošmena.

Aplinkos ministerijos inf. ir nuotrauka

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video