2024/04/20

 

PRITARĖ DĖL VARDŲ IR PAVARDŽIŲ RAŠYMO DOKUMENTUOSE

Vakar Seimas po svarstymo pritarė Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo projektui, kuriuo numatoma nustatyti naujas asmens vardų ir pavardžių rašymo Lietuvos Respublikos piliečių asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose, civilinės būklės aktų įrašuose ir kituose asmenims išduodamuose oficialiuose dokumentuose pagrindines taisykles.

Įstatymo projektu siekiama įtvirtinti, kad vardai ir pavardės rašomi lietuviškais rašmenimis, tačiau būtų nustatytos išimtys, kai vardai ir pavardės galėtų būti rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis.

Lietuvos Respublikos piliečio vardas ir pavardė asmens dokumentuose galėtų būti nurašomi arba perrašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis (be diakritinių ženklų), jeigu:

– jis arba jo tėvai, seneliai, proseneliai ar kiti protėviai turėjo ar turi kitos valstybės pilietybę ir vardas ir (ar) pavardė šiais rašmenimis įrašyti dokumento šaltinyje;

– jis vardą ir (ar) pavardę įgijo užsienio valstybėje, kurioje gyvena, ir vardas ir (ar) pavardė šiais rašmenimis įrašyti dokumento šaltinyje;

– jis pasirenka sutuoktinio, kurio pavardė dokumento šaltinyje įrašyta ne lietuviškais rašmenimis, pavardę;

– jo tėvų ar vieno iš tėvų pavardė dokumento šaltinyje įrašyti ne lietuviškais rašmenimis.

Šia išimtimi taip pat būtų suteikta galimybė pasinaudoti ne lietuvių tautybės Lietuvos Respublikos piliečiui ir jo vaikams, kurių vardai ir pavardės asmens dokumentuose galėtų būti rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis (be diakritinių ženklų).

„Šiuo metu Gyventojų registre yra užregistruota 447 Lietuvos Respublikos piliečių, kurių varde ar pavardėje yra naudojami lotyniški rašmenys q, w, x. Tuo tarpu, Teisingumo ministerijos duomenimis, 2019−2021 metais priimti virš 200 teismų sprendimų, kuriais civilinės metrikacijos įstaigos įpareigotos civilinės būklės aktų įrašuose įrašyti asmenvardžius su q, x ar w, arba įpareigoja užrašyti asmenvardį nesilaikant lietuvių kalbos taisyklių. Teismų sprendimų, kuriais būtų atsisakyta suteikti asmenvardžius su minėtomis lotyniškomis raidėmis, nebuvo. Pavyzdžiui, 2020 m. teismai patenkino 79 prašymus pakeisti asmenvardžius. 2021 m. jau patenkinti 45 prašymai, dar 21 byla neišnagrinėta“, − pažymima Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvadoje.

Įstatymo projektas padėtų spręsti mišrias santuokas sudariusiems žmonėms kylančias problemas dėl skirtingai įrašytų pavardžių dokumentuose.

Po svarstymo už šį projektą balsavo 83 Seimo nariai, prieš – 29, susilaikė 7 parlamentarai. Tam, kad jis būtų priimtas, Seimas turės balsuoti dar kartą.

Seimas kartu nusprendė atmesti alternatyvų pasiūlymą, kuriuo buvo siūlyta vardus ir pavardes Lietuvos Respublikos išduodamuose asmens dokumentuose rašyti lietuviškais rašmenimis, o nelietuvių tautybės asmenims leisti jų vardą ir pavardę nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis papildomai įrašyti paso kitų įrašų skyriaus pirmajame puslapyje arba kitoje asmens tapatybės kortelės pusėje.

Seimo inf.

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video