2024/07/17

 

KĄ REIKIA ŽINOTI APIE SKIRTINGAS ALIEJAUS RŪŠIS?

Pasak mitybos specialistų, labai naudinga karts nuo karto keisti aliejaus rūšis. Taip yra todėl, nes kiekviena aliejaus rūšis turi skirtingas savybes. Nors ir dauguma aliejų yra gana brangūs produktai, tačiau tam, kad jie atneštų didžiulę naudą organizmui – užtenka nedidelio kiekio. Tam, kad būtų pasirinkti jums reikalingiausią aliejaus rūšį, vertėtų sužinoti tam tikrų dalykų, kurie palengvintų pasirinkimą.

Naudingieji riebalai

Nors ir žinome, kad aliejuje yra itin gausu riebalų, tačiau jų baimintis išties nereikėtų. Svarbu tik neviršyti reikiamos dienos riebalų normos, tačiau be jų organizmui irgi nėra lengviau.

Riebalai skirstomi į sočiuosius ir nesočiuosius. Nesotieji riebalai yra augaliniai riebalai, kurie yra skirstomi į polinesočiųjų ir mononesočiųjų rūgštis. Jie yra žymiai sveikesni ir naudingesni nei sotieji, nes šie dažniausiai būna gyvūninės kilmės. Tiesa, sočiųjų riebalų galima rasti ir augaliniame maiste, kaip: palmių ir kakavos aliejuose.

Nesotieji riebalai turi sudaryti ne daugiau, kaip 25 – 30 procentų bendros dienos kalorijų normos, o sotieji ne daugiau, kaip 10 procentų. Per diena galima suvartoti 3 šaukštus aliejaus arba 2 šaukštus aliejaus ir 1 šaukštelį sviesto.

Sezamų aliejus

Sezamų aliejus yra praturtintas net 42 procentais gerųjų polinesočiųjų riebalų rūgščių omega – 6, 40 procentų – mononesočiųjų ir apie 15 procentų sočiųjų riebalų rūgščių. Taip pat sezamų aliejus yra puikus vitamino E šaltinis, o tai reiškia, kad net 100 gramų sezamų aliejuje randama 80 – 90 miligramų gama tokoferolio. Šaltai spaustas sezamų aliejus turi medžiagų, kurios puikiai padeda reguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje, todėl mažina riziką susirgti širdies bei kraujagyslių ligomis.

Šiame aliejuje galima atrasti vitaminų A ir B, cinko, vario, magnio, kalcio, kurie reikalingi nervams ir raumenims. Na, o tam, kad būtumėte apsaugoti nuo mažakraujystės, sezamų aliejus praturtintas geležimi. Šis aliejus turi savybę negesti, nes jame gausu antioksidantų. Nors ir sezamų aliejus turi nemažai polinesočiųjų riebalų rūgščių, jis laikomas gana stabiliu ir tinkamu naudoti maisto gaminimui iki 180 laipsnių.

Kanapių aliejus

Kanapių aliejus yra laikomas supermaistu. Tai puikus baltymų ir sveikųjų riebalų šaltinis. Jį nuolat vartojant organizmas gauna omega – 3 ir omega – 6 riebalų rūgščių. Be šių elementų, mūsų organizme negalėtų atsinaujinti jokios ląstelės. Kanapių aliejuje esančios riebalų rūgštys saugo nuo kraujagyslių ir širdies ligų, gerina smegenų, viso organizmo kraujotoką, mažina sąnarių uždegimus, reguliuoja kraujospūdį, veikia virškinimo traktą bei stiprina organizmo atsparumą infekcijoms.

Kanapių sėklos turi žymiai daugiau baltymų ir aminorūgščių nei kitų rūšių sėklos.

Garstyčių aliejus

Garstyčių aliejus yra puikus tuo, kad skatina virškinimą, greitina medžiagų apykaitą, turi dezinfekcinių ir uždegimus mažinančių savybių. Taip pat garstyčių aliejus atsakinga ir už tinkamos kraujotakos pastovumą. Šį aliejų galite vartoti tada, kai norite, jog jūsų organizmas būtų pravalytas.

Garstyčių aliejų galima gerti, dėti kompresus peršalus, esant reumatui ir strėnų skausmams. Galima naudoti ir masažams (maišomas su masažiniu aliejumi), nes turi savybę pagreitinti kraujotaką. Sergant tam tikromis virškinimo trakto ligomis, prieš vartojant garstyčių aliejų, vertėtų pasitarti su savo šeimos gydytoju.

Svarbu žinoti, jog geriausias aliejus yra tas, kurio spaudimas – šaltas. Jis yra vertingiausias, nes išgaunamas nekaitinant, o tai reiškia, kad mechaniškai. Toks aliejus yra ryškios spalvos, išsaugo maistines savybes ir aromatą bei gali būti šiek tiek drumstas.

Šių ir kitų aliejaus rūšių galima rasti vienoje vietoje, internetinėje parduotuvėje NoSugar. Čia rasite ir daugiau itin kokybiškų, ekologiškų ir sveikai gyvensenai skirtų maisto produktų ypač žemomis kainomis.

Market Rats inf.

Užs. Nr.1571

Dalintis
Vėliausias komentaras
  • Kur galima nusipirkti kanapių aliejaus, kuriame yra baltymų? 🙂

Rekomenduojami video