2024/05/25

 

DOMANTO RAKTAS Į SĖKMĘ – GELEŽINĖ VALIA IR UŽSISPYRIMAS

Šeštą sezoną irkluojantis Domantas Riauba – įvairių nacionalinių ir tarptautinių irklavimo varžybų prizininkas. Sėkmę duodančių ritualų ar talismanų pašnekovas neturi, bet laikosi kelių esminių taisyklių. Prieš varžybas stengiasi sočiai neprisikirsti ir skiria šiek tiek laiko susikaupimui prieš startą. Nuotraukos iš asmeninio pašnekovo albumo

Kikonių kaime gyvenantis jaunasis irkluotojas Domantas Riauba – tikras pavyzdys, kad ir mažame Kupiškyje galima pasiekti aukštų rezultatų.

Šeštas sezonas vaikinui buvo pats sėkmingiausias, o jį vainikavo aukščiausios prizinės vietos tarptautinėje Baltijos šalių taurės „Open Baltic Cup“ regatoje Trakuose, Galvės ežere su porininku klaipėdiečiu Viliumi Stonkumi dviviete valtimi laimėjo aukso ir sidabro medalius.

D. Riauba papasakojo, kas lėmė tokią sėkmę, kaip pavyksta suderinti treniruotes ir mokslus gimnazijoje ir kodėl labai svarbu turėti atsarginį planą.

Vilė LEŠČINSKIENĖ

Cepelinai – tik po varžybų

Mokytis irkluoti Domantas pradėjo maždaug prieš penkerius metus. Susižavėjo spontaniškai, pamatęs Kupiškio mariose besitreniruojančius irkluotojus. Buvo labai įdomu juos stebėti, tada prigavo save mąstantį, kaip stiprūs irkluotojai telpa į siauras valtis. Susidomėjęs irklavimu pašnekovas metė krepšinio treniruotes, mat įgriso nuolat pasikartojančios traumos.

Pasak D. Riaubos, irklavimas yra ištvermės reikalaujantis sportas. Kol orai šilti, vyksta treniruotės vandenyje, o šaltuoju metų laiku jos persikelia į salę – sportuojama su irklavimo procesą imituojančiais treniruokliais. Taip pat būtinos ne tik rankų, bet ir viso kūno raumenų treniruotės. Prieš varžybas jos tampa dar labiau intensyvesnės.

Rugsėjo pabaigoje Trakuose, Galvės ežere vykusioje „Open Baltic cup“ regatoje, kurioje dalyvavo 12 valstybių jaunieji irkluotojai, Domantas Riauba su klaipėdiečiu Viliumi Stonkumi (kairėje) pelnė aukso ir sidabro medalius. Nuotraukoje – su irklavimo mokytoja Laimute Šližauskiene.

Baltijos šalių taurės regatoje, kur laimėjo aukso ir sidabro medalius, D. Riauba dalyvavo kartu su kitu  irkluotoju, klaipėdiečiu Viliumi Stonkumi. Kodėl fortūna jiems nusišypsojo, Domantas mano, kad greičiausiai dėl abiejų porininkų tolygiai įdėtų pastangų.

„Mes abu panašaus sudėjimo ir vienodo ūgio. Atkaklumas turėjo įtakos rezultatui. Taip, tai komandinis darbas, bet treniravomės ir kartu, ir atskirai. Labai daug prakaito išlieta, likus dviem savaitėms iki varžybų būdavo tokių dienų, kad po dvidešimt kilometrų tekdavo nuirkluoti lietaus ir vėjo nepaisant“, – pasakojo Domantas.

Rugsėjo pabaigoje Trakuose, Galvės ežere vykusioje „Open Baltic cup“ regatoje, kurioje dalyvavo 12 valstybių jaunieji irkluotojai, Domantas Riauba su klaipėdiečiu Viliumi Stonkumi (kairėje) pelnė aukso ir sidabro medalius.

Prieš varžybas ypatingais ritualais, palaiminimais ar dar kitokiomis sėkmę neva duodančiomis procedūromis jis netikintis, bet yra keletas būtinų dalykų. Labai svarbu prieš startą sočiai neprisikirsti, nes per varžybas gali sunegaluoti. Taip pat būtina palikti šiek tiek laiko susikaupimui, mat šiame sporte reikalinga sprogstamoji jėga, t. y. greitas startavimas iš vietos, tad čia svarbi ne tik fizinė, bet ir minčių galia.

„Nepriskirčiau savęs nei prie trumpų, nei prie ilgų distancijų irkluotojų, nes reikia plaukti ir taip, ir taip. Pavyzdžiui, Baltijos šalių regatoje plaukėme du kartus po 2 kilometrus ir du kartus po 500 metrų. Ir ilgos, ir trumpos distancijos vargina, todėl svarbiausia nepasiduoti nuovargiui. Jei imu jausti nuovargį, stengiuosi plaukti dar stipriau, dar greičiau“, – kalbėjo D. Riauba.

Ir komandinės treniruotės, ir varžybos vyko Trakuose, Galvės ežere, kur šiam sportui pritaikyta infrastruktūra. Pasak Domanto, Kupiškio marios, palyginti su Galvės ežeru, yra visiškai nepritaikytos irklavimui, nors galėtų. Čia nėra nei starto takelių, nei starto, nei finišo, nei kitų treniruotėms reikalingų būtinybių, ir nors nepaisant to, mariose treniruotis galima ir įmanoma, bet treniruočių kokybė atitinkamai kitokia.

Svarbus šeimos palaikymas

Domantas teigė, kad irklavimas brangus sportas, jei viską iš savo kišenės savarankiškai reikėtų padengti, būtų tikrai nepigu. Daugiausia kainuoja valtys, kurių kainos prasideda nuo maždaug penkiolikos tūkstančių eurų.

„Nuosavos asmeninės valties neturiu, mes naudojamės Kupiškio kūno kultūros ir sporto centro valtimis. Centras sumoka ir varžybų mokestį. Yra kelis kartus tekę už apgyvendinimą pačiam susimokėti, bet palyginti tai nedidelės išlaidos“, – sakė D. Riauba.

Domantas yra Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos vienuoliktokas. Paklaustas, kaip sekasi suderinti treniruotes ir mokslus, jis atsakė, kad pamokų ruošai paaukoti dažniausiai visi laisvi vakarai.

„Dar tiksliai negaliu pasakyti, ką norėčiau studijuoti, bet greičiausiai tai bus tikslieji mokslai, susiję su fizika, informatika. Nemanau, kad iš irklavimo pragyvensiu, tad noriu būti pasiruošęs atsarginį planą. Dažnai reikia turėti vadinamąjį planą B. Tarkim, prieš vienas varžybas sugedo valtis ir prireikė atsarginės detalės. Reikėjo lakstyti po visą bazę, ieškoti detalės ir grįžus valtį susiremontuoti, o galėjo būti ir kitaip“, – pavyzdį pateikė D. Riauba.

Ar lieka laiko draugams? Anot D. Riaubos, tikrai lieka. Kartais išlekia ir sportiniu motociklu į Kupiškį pasivažinėti. Pripažino, kad reikėtų jau ir B kategorijos vairuotojo pažymėjimo, tik nusijuokė, kad dar neprisiruošiantis.

Be abejonės, sėkmingas sezonas įkvėpė Domantą siekti dar aukštesnių tikslų. Jis šiek tiek prasitarė ir apie ateities planus.

„Turbūt kaip ir visi sportininkai svajoju dalyvauti olimpinėse žaidynėse, tačiau iš pradžių turiu kuklesnį tikslą atstovauti Lietuvos rinktinei europinio lygio čempionatuose“, – tvirtino pašnekovas.

Didžiausiu autoritetu, motyvuojančiu ir įkvepiančiu, jis įvardijo savo šeimą. Mama Lina ir tėtis Andrius visada palaiko savo sūnų ir varžybose už jį laiko kumščius. Irkluoja ir jaunesnė sesuo Emilija. Domanto teigimu, ji stebina savo užsispyrimu ir atkaklumu, medalių turi ne mažiau nei jis.

Irklavimo mokytojos komentaras

Apie D. Riaubą gražiai atsiliepė ir Kupiškio rajono kūno kultūros ir sporto centro irklavimo mokytoja Laimutė Šližauskienė.

„Domantas atėjo mokytis irkluoti 2016 metų pavasarį. Iš kitų jis išsiskyrė pirmiausia savo fiziniais duomenimis, pagal amžių buvo aukštas. Irklavimo sporto šakoje ūgis suteikia tam tikrą privalumą, tad treneriai visada dairosi į aukštesnius vaikus.

Tačiau vien fizinių duomenų nepakanka. Dažniausiai gerus fizinius duomenis, tinkamus vienai ar kitai sporto šakai, turintys vaikai lieka nieko nepasiekę. Lemiamą reikšmę turi ir vaiko charakteris, nuostatos, artimųjų palaikymas ir paskata. Domantas išsiskyrė ne tik ūgiu, bet buvo santūrus, darbštus, atsakingas ir svarbiausia nuoseklus. Jis stengėsi nepraleidinėti treniruočių ir dirbo nuoširdžiai. Nemažas išbandymas ne vienam buvo karantino laikotarpis, jį Domantas sėkmingai išnaudojo sportuodamas, dalyvaudamas kontroliniuose federacijos testavimuose.

Pavasarį jis buvo pakviestas į federacijos organizuojamas treniruočių stovyklas. Vėliau į stovyklas išvykti galimybę sudarė sporto centras ir tėvai prisidėdami finansiškai.

Domanto trenerė Laimutė Šližauskienė teigė, kad kaip ir kiekvienoje veikloje, taip ir irklavime stebuklų be darbo ir pastangų nebūna. Pasak jos, Domantas įrodė, kad ir mažame Kupiškyje nuosekliai dirbant galima pasiekti tikrai aukštų rezultatų.

Bendrų pastangų dėka šis šeštasis sezonas vandenyje jam buvo pats sėkmingiausias. Domantas pelnė prizines vietas „Alfa cup“ regatoje, Šiaulių jaunių-jaunučių pirmenybėse, tarptautinėje „Dangės“ regatoje. Svarbiausi šių metų Domanto rezultatai – Lietuvos jaunių čempionate iškovota antra vieta (porinėje dvivietėje), suaugusių čempionate dvi trečios vietos (porinėje dvivietėje ir aštuonvietėje), o sezono pabaigoje atstovaudamas Lietuvos jaunių rinktinei „Open Baltic cup“ regatoje, kurioje dalyvavo 12 valstybių jaunieji irkluotojai, su klaipėdiečiu Viliumi Stonkumi pelnė aukso ir sidabro medalius.

Kaip ir kiekvienoje veikloje, taip ir irklavime, stebuklų be darbo ir pastangų nebūna. Domantas įrodė, kad ir mažame Kupiškyje nuosekliai dirbant galima pasiekti tikrai aukštų rezultatų.

Taip pat labai svarbus veiksnys yra tėvų palaikymas. Domanto tėvai dažnai atvažiuoja į Trakus palaikyti sūnaus ir dukros, plaukiančių varžybose. Vaikams tai labai svarbu, nors gal labiau varžybose ir jaudinasi žinodami, kad stebi tėvai“, – teigė L. Šližauskienė.

Dalintis
Vėliausi komentarai
  • Šaunuolis, sėkmės!

  • Didžiausios sėkmės! Daug aukso

Rekomenduojami video