Greito maisto užkandinės vilioja klientus įvairiausiais kvapais ir dažnas tam neatsispiria pasiteisindamas, kad dabar žiema ir žmogaus kūnui reikia daugiau riebalų. O jei ir namuose gaminame, riebaluose kepti valgiai vis vien dažnai atsiduria lėkštėse.
Kokie riebalai labiausiai tinka kepimui, kodėl derėtų vengti gruzdintų patiekalų ir kodėl riebalų visiškai atsisakyti negalima, papasakojo dietistė Živilė Dumbraitė.
Vilė LEŠČINSKIENĖ
Dažnai kyla diskusijų, kuris produktas labiau tinka kepimui – taukai ar aliejus. Kokia Jūsų nuomonė šiuo klausimu? O gal sveikiau būtų naudoti lydytą sviestą?
Čia vieningos nuomonės iki šiol nėra, tai labai priklauso ir nuo kultūrinio paveldo, ir nuo vyraujančių produktų. Kuo riebaluose daugiau sočiųjų riebalų rūgščių, tuo jie bus atsparesni temperatūrai, t. y. pradės degti aukštesnėje temperatūroje, tuo tarpu kuo riebaluose daugiau nesočiųjų riebalų rūgščių, tuo jie bus mažiau atsparūs temperatūrai ir kepant praras visas gerąsias savybes.
Tad visi standūs riebalai – lydytas sviestas, kokosų aliejus labiau tinkami kepimui. Kiaulės ar paukščių taukus naudoti patartina rečiau, nes jie gali turėti ir kitų sveikatai nepalankių poveikių, pvz., lemti didesnį cholesterolio kiekį organizme.
Mano rekomendacija – dažniau naudokite augalinės kilmės riebalus, o maistą gaminkite tausojančiais būdais – kepkite orkaitėje, virkite, troškinkite.
Plačiau skaitykite vasario 18 d. „Kupiškėnų mintyse“ arba prenumeruokite PDF