2024/05/18

 

PALĖVENĖS BAŽNYČIOS RAKTO GALVOSŪKIS

Kupiškėnų krašto pasididžiavimas Palėvenės šv. Dominyko bažnyčia svarbi ne tik tikintiesiems, bet ir kitiems žmonėms, kurie domisi kultūros paveldu.
Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Turistus visais laikais traukė užsukti į Palėvenę, kur nuo plento į Panevėžį iš tolo boluoja baltas lyg gulbė bažnyčios bokštas ir medžių ūksmėje slepiasi buvusio dominikonų vienuolyno pastatai. Dažnai turistai įsivaizduoja, kad bažnyčia ir vienuolynas yra vienas objektas, kad negali būti jokių keblumų į abu patekti.

Vis dėlto viena gidė pasiskundė, kad negalėjo su savo turistine grupe apsilankyti bažnyčioje, nes niekas jos neatrakino, nors buvo tartasi iš anksto.

Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ

Bažnyčia ekskursantams liko užrakinta

Lankytojų Palėvenėje pastebimai pagausėjo pastaruoju metu, kai atgijo buvęs vienuolyno svirno pastatas, kur galima pasižvalgyti ne tik autentiška praėjusių šimtmečių dvasia alsuojančiame šio pastato rūsyje, bet ir paragauti vienuoliškų valgių. Čia atvykę žmonės pageidauja užsukti ir į šalia stovinčią Šv. Dominyko bažnyčią.

Pasak gidės Irenos Bagdanavičienės, tą ketino padaryti ir Trečiojo amžiaus universiteto klausytojų grupė iš Marijampolės, neseniai viešėjusi Palėvenėje. Žmonės norėjo pamatyti šią bažnyčią. Dėl to ji kelis kartus skambino Aldonai Ramanauskienei, kuri turėjo turistams ją atrakinti, tarėsi dėl to.

„Iš pradžių lyg ir pavyko susitarti. Aldona sakė, kad jokio užmokesčio už šią paslaugą nereikia, nebent svečiai norėtų kažkiek paaukoti bažnyčiai. Atvažiavus laukė siurprizas. Paskambinus Aldona atsakė, kad neatrakins bažnyčios, yra išvažiavusi, kad galiu ekskursantams šventoriuje apie bažnyčią papasakoti.

Pasiskundė, kad už tą darbą jai niekas nemoka, kad galiu skųstis ne tik kunigui Rimantui Gudeliui, bet ir pačiam vyskupui ar prezidentui. Dar pridūrė, kad galime čia ir COVID-19 ligą atvežti. To tikintiesiems mažiausiai reikia šiandien.

Labai gaila, kad taip išėjo. Reikėtų, kad lankytojams atviras būtų visas tas istorinis ansamblis. Negi daugiau niekam bažnyčios rakto negalima patikėti, kai Aldona yra išvykusi. Suprantama, kad bažnyčia ne valstybinė įstaiga ir veikia pagal savo tvarką, bet valstybė yra daug investavusi į jos restauravimą ir visi žmonės turi teisę ją apžiūrėti, joje pasimelsti.“

Plačiau skaitykite rugsėjo 26 d. „Kupiškėnų mintyse“

Dalintis
Vėliausi komentarai
 • Raktus reikia atiduot gerb.Merui.Ir bus viskas gerai.

 • Skaitau straipsnį,ir man atrodo,kad visu tuo stengiamasi užmaskuoti ambicijas ir gal būt pavydą ar ką….Beje dar nežinau ir kaip suprasti tą mintį,kad ,,neatrakins bažnyčios,yra išvažiavusi ,kad gali ekskursantams šventoriuje apie bažnyčią papasakoti.“.bet šventorius tai erdvė esanti apie bažnyčią ir jeigu atsirasi šventoriuje,tai raktą spynoje pasukti nesunku….O jeigu apie bažnyčią-tai ja tikrai rūpinamasi nuo seno. Bet ar restauraciją ir kt ,priežiūros darbus išrūpino Kupiškio turizmo centras,ar šventoriaus žolę prieš renginius ,šventes ir šiaip kai reikia šienauja irgi Kupiškio turizmo centro užsakymu?….Ar bažnyčia spinduliuoja švara irgi kieno tai užsakymu?Ar gėles altorių puošimui taip pat teikia kažkoks tiekėjas pagal užsakymą nemokamai? Manau kad ne.Visa tai turi būti apgalvota ir padaryta būtent tada kada reikalinga.Taigi, kad visiems norėtųsi lankyti objektą reikia pastoviai ir daug dirbti neskaitant dirbančiųjų laiko.O kad visa padaryti savalaikiai, reikia turėti ir raktus…..

 • Straipsnio pirmame puslapyje pavadinimas suintrigavo,deja, perskaičius – nuvylė. Šiaip jau tai, ką būtų galima pasakyt kelias sakiniais – išsitempė į ilgiausią istoriją. Skaitydama pasigedau korespondentės klausimo gerb. Aldonai, ar susisiekė su minėta gide, perspėjo, kad negalės atrakint, jei ne – tai kodėl. Aldona labai pareigingas žmogus, jei ką pažada – visada padaro. Po šio straipsnio atrodo, kad visi jos geri ir gražūs darbai nubraukti, kad tai, ką ji daro savo laisvu laiku net niekam nereikalinga ir išvis, kad tai kažkokia asaba, užgrobusi bažnyčios raktus ir dar gerai, kad kunigą įleidžia mišių laikyt. Kodėl kai ji nebetvarkė bažnyčios, vietoj jos buvusi moteris vis kartojo – aš tik atrakinu, aš nieko netvarkau, už nieką neatsakau. Galėjot eit, mieli komentatoriai ir imtis šios labai pelningos, savanoriškos veiklos, galėtumėt lėkt ir pėsti, ir važiuoti. Bet ne, mums gaila mūsų laiko, o va kitas dieną naktį turi būt pasiruošęs darbuotis. Mažiau pykčio, daugiau pagarbos vienas kitam.

  • Tik jau nereik zinom mes kas ta per viena Aldona koks zmogus kas yra bendraves su ta veikeja supras minty…

 • Na ko jūs tą moterėlę dabar užipuolate. Nejaugi ji visą laiką kaip Šv. Petras su raktų rišuliu turi stovėti ties vartais laukdama kol koks paklydėlis pasibels ? Pas ją, kaip ir pas visus kitus dar yra ir asmeninis gyvenimas. Nu nebūtų kupiškėnai…

 • Nesuprantu komentatorių komentavimo.Taip ir norisi kiekvienam komentatoriui duoti atsakymą. Bendras visiems,– kas yra Palėvenėje, skaitykite Kupiškio Turizmo centro puslapyje, o ten rašoma, jog „Palėvenės Šv. Domininko (Dominyko) bažnyčios ir dominikonų vienuolyno ansamblis vienintelis Aukštaitijoje vėlyvojo baroko pavyzdys. Palėvenės vienuolyno istorija pradedama skaičiuoti nuo 1676 m., kuomet Lauryno Mykolo Odlanickio finansiškai remiami čia apsigyveno pirmieji dominikonų vienuoliai. Vienuolyno ansamblį sudarė daugybė įvairios paskirties mūrinių ir medinių statinių, apjuostų aukšta mūro siena (dokumentuose dažniausiai vardijami aštuoni „namai”). Architektūros ir dailės istorijos požiūriu vertingiausias ansamblio pastatas – mūrinė bažnyčia, pradėta statyti 1676 m. Manoma, kad bažnyčios interjeras yra išlikęs iš XVIII a. antros pusės, nes ankstesnysis buvo sunaikintas Šiaurės karo metu. Palėvenės bažnyčios interjeras su aštuoniais altoriais yra vienas originaliausių vadinamojo liaudiško baroko pavyzdžių Lietuvoje. Šiuo metu Palėvenės vienuolyno ir bažnyčios ansamblyje vyksta sakralinio meno ir muzikos šventės.“ Tai mieli ekskursantai važiuokite per šventes, o raktų tikrai niekas nepatikės ir kodėl manote, kad bažnyčia yra atvira tiems kas kada užsimano ir nori patekti. Aš gal noriu patekti apie 17 val. į Medicinos banką ar Swedbanką, nes ten irgi pastatai istoriniai ir apžiūrėti vidų. Kas man duos raktą nuo šių pastatų? Baikit vieną kartą dergti ir asmenis, labai nesunku sužinoti kas rašo. Galima tuos komentatorius irgi paviešinti. Gidė, kuri nepateko į bažnyčią, ekskursijų metu vis kai ko primaišo, kas su ja važiavo, tai žino ir ne vien kupiškėnai, bet ir kitų rajonų žmonės.

  • Taigi pasiviešink. Jūsų minėtos įstaigos dirba kasdien tam tikru pastoviu laiku. Todėl susiplanavus laiką, visada patenkame.

   • Tai ir bažnyčią planuok, kai mišios, kai šventės, o ne bet kuriuo sumąstytu metu. Gana jau kupiškėnai, nebūkite pikti!

 • Pristatėm stendų su Valinskais, kad kviečiam užsukti į Kupiškį, o kai užsuka, į bažnyčią neįleidžiam pažiūrėt. Kol su tokiom poniom turistų gidėms reiks derinti reikalus, tai nepadės ir Valinsko portretas stende. Gal nebekvieskim turistų, nes dirbt su jais nemokam. Ir išimkit iš Kupiškio turizmo centro internetinės svetainės Palėvenės bažnyčios ansamblį kaip lankytiną objektą, nes čia blefas, jo pasirodo apžiūrėti net neįmanoma.

  • Aciu.labai laiku.Valinskai kviecia.bet ne i kupiski o i ju kisene imesti pinigu.

  • Kas sugalvojo tuos Valinskus? Visiškas nupušimas.

 • Yra bendruomenes pirmininke, dar yra nariu bendruomenej ko ta ponia laikosi isikibus tu raktu. Savo jau padarei jeigu jau dirbi is idejos atiduok raktus kitiems.

 • Laba diena. Nebūkim tokie pikti. Tik vieną kartą žmogus negalėjo, o mes jau linčiuojam. Linkiu sėkmės ir sveikatos darant gerus darbus.

 • Gal gana pletkavoti apie žmogų? Ši moteris yra privatus asmuo ir asmems duomenų apsaugos įstatymas neleidžia. Kai koks i pedofiliją ar kitus nusikaltimus palinkęs ponulis aprašomas tai būna tik inicialai DM ar MM…

 • Pescios Aldonos iš Noriūnų į Palevenes su rimbu nenuvarysi vyras ją pastoja veža, o ir pati turi teises ir nuvažiuoja abejo ar per visą nepriklausomybės laiką jinai nors kartą nuėjo pėsčiom į baznitelia greičiau šuniukas pasibaigs negu jinai nuejis ir už dika padirbes tai ne to prado zmogus

 • Nepakeiciamu nera-yra tik nepakeisti.

 • Tokia jau ta Ramanauskiene ir tiek visa gyvenima tokia

 • Turi sveikatos, laksto kaip patraukus po renginius, partin susirinkimus, kurią bendra bizneli su kunigeliu/biznieriu viską žino kas dedasi Noriūnuose ir Kupiškyje tik va kitų nuomonės nepripažįsta jinai yra aukščiau istatimo kaip ir visi konservatoriai buvo ramesnė kai buvo nušalintas nuo Palevenes bažnyčios priežiūros dabar vėl ragai ataugo reike koronos pagalbos

 • Na ši moterėlė labai susireikšminusi pasirodo tikrai svarbesnė už popiežių ir tegu ji čia nerauda ,kad už dyka dirba jei pinigėlių tiek ir tiek nubyra į kišenę jei dirbtų už dyka tai ji ten ir kojos nekeltų netam žmogus.Labai gaila ,kad žmonės atvažiavę iš toli mokėję pinigus už ekskursija negali pamatyti ,kas įdomu negi taip mes Kupiškėnai norim save parodyti negražiai čia reikia perimti turizmo centrui ši objektą jei jis yra į trauktas kaip lankytinas turistų

 • Ponia dzykai nedirba, nes ir velnias devi ,,Prada“.

 • Svarbesne uz popieziu?

 • Pinigėlių reikėjo duoti…Šiais laikas ir dvasingumas pinigus kainuoja.

 • Palėvenės bažnyčia yra svarbus turistų traukos objektas. Ir patikėti savanorei senutei gido pareigas po šį baroko perlą yra netinkama. Jos charakteris leidžia elgtis kaip tinkamai čia ir dabar. O reprezentuoti rajoną reikia ne pagal nuotaikas. Galų gale ir sveikata aštuntą dešimtį einančiam žmogui ne visada leidžia tai daryti. Juk kelias iš Noriūnų į Palėvenę ne toks jau artimas. Gal ir kunigėlis jau galėtų pagalvoti apie vietoje gyvenančio žmogaus paslaugas. Nemalonu kai žmonės išvyko iš rajono nepamatę to ką susiplanavo ir liko apvilti.

 • Prie ko čia kunigas/verslininkas ar viskupas Aldute klauso tik konservatorių partijos sulu rajone Dainiųko, o Lietuvoje Gabriuko ir Austejites,dedi moneta atidarysiu nemoki pinigėlių isavarysiu ir ką norėsiu ta darysiu, ką tu man padarysi papusk man i

Rekomenduojami video