2024/05/28

 

PARODA „VYTIS – LIETUVOS IR LIETUVIŲ“

Siūlome Jūsų dėmesiui unikalią parodą apie Jungtinėse Valstijose per pastaruosius keturis dešimtmečius išeivijos kurtus tautinius simbolius, puoselėtą istorinę atmintį.

Parodoje galima susipažinti su išeivijoje gimusiais Vyčiais, Geležiniais vilkais, tarp Amerikos lietuvių bendruomenės platintais plakatais, patriotinių organizacijų simbolika. Ši Lietuvos valstybingumą menanti simbolika 1988 metais pasiekė laisvėjantį kraštą, buvo naudojama daugiatūkstantiniuose mitinguose, tapo mūsų kasdienybės dalimi. Tarp šios parodos eksponatų yra ir labai prigiję dabar Lietuvoje simboliai. Jie naudojami „Lietuvos geležinkelių“, platinami Lietuvos pašto milijoniniu tiražu, mielai naudojami ir garsių lenktynininkų, ir eilinių vairuotojų.

Ekspoziciją pristatys išeivijos simbolių kūrėjas bei organizatorius, Bostono kompanijos „Baltic Associates“ vadovas Gintaras Karosas.

G. Karosas ir jo bendraminčiai prieš 40 metų Amerikos lietuvių jaunimo sąjungos informaciniame biure, vėliau – per kompanijų „Baltic Enterprises“ ir „Baltic Associates“ informaciją, leidinius, vaizdinę produkciją, per visos Amerikos tautinius festivalius kilnojamomis parodomis bandė pasiekti jau nutautėjusius išeivius, grąžinti jiems lietuvišką dvasią ir pasakoti apie Lietuvą, jos vargus per okupaciją, ko niekas iki tol plačiai nedarė.

Daug simbolikos ir literatūros anglų kalba buvo skirta Amerikos politikams. Specialiai šiai parodai nuotraukas atsiuntė prezidentų Ronaldo Reigano ir Džordžo Bušo bibliotekos-muziejai Kalifornijoje ir Teksase. JAV lietuvių jaunimo plakatai išgarsėjo visoje Amerikoje, kai Jungtinių Valstijų vadovai viešai demonstravo lietuviškus simbolius. Dėl to netrukus Baltijos kraštų likimu ėmė intensyviai domėtis ir didžioji Vakarų spauda.

Pastaroji paroda daugeliui bus įdomi ir turėtų praplėsti akiratį. Lietuvos žmonės sužinos, kas iš tikrųjų kūrė tokį populiarų krašte modernų „Vytį“ ant marškinėlių, ant suvenyrų spausdinamą Geležinį vilką, iš kur atkeliavo lipdukai „Žalgiris“ ar Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdį remiantys plakatai.

Paroda pirmąkart buvo pristatyta visuomenei Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose šių metų Kovo 11-ąją. Per parodos atidarymą jos ekspoziciją gerai įvertino prezidentas Valdas Adamkus, Aukščiausiosios Tarybos Atkuriamojo Seimo pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis, LR Seimo pirmininkas prof. Viktoras Pranckietis.

Parodą jau matė Pasvalio, Alytaus krašto muziejaus, Kauno istorinės pilies, Marijampolės viešosios bibliotekos lankytojai.Nidoje ji buvo pristatyta Pasaulio lietuvių bendruomenių pirmininkams, sutarta dėl šios parodos perkėlimo į Europos ir Amerikos lietuvių centrus. Ši paroda dar šiais metais bus rodoma Tauragės, Biržų, Klaipėdos laikrodžių muziejuose, o vėliau pasieks savivaldybių bibliotekas, kultūros centrus.

Po kelionės aplink Lietuvą šie unikalūs dokumentai bus parodyti ir išeivijos centruose, dar kartą primenant tą didelę dvasinę paramą, kurią Vakaruose gyvenantys lietuviai teikė kraštui Maskvos okupacijos metais, o taip pat Sąjūdžio tautos budinimo laikotarpiu.

Paroda bus eksponuojama šių metų liepos 27 d.–rugpjūčio 23 d. Kupiškio etnografijos muziejuje, Gedimino g. 2, Kupiškyje. Parodos atidarymas liepos 28 d. 17 val.

Kupiškio etnografijos muziejaus inf.

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video