2024/04/24

 

APIE ŪKĮ – TIK IŠ GUGLO?

Vilė LEŠČINSKIENĖ

Visos šalies ūkininkai, apstatę laukus kryžiais, pasiryžo ryškiau išreikšti savo nepasitenkinimą – su traktoriais išriedėjo į miestų gatves.

Protesto banga labai įaudrino visuomenę. Daugelis niršta, kad neva ūkininkai be reikalo dejuoja, nes gauna daug lengvatų, o jūs tik pažvelkite – kokiais mandrais traktoriais šitie „vargšai“ važiuoja!

Deja, yra ir antra medalio pusė. Stambūs ūkiai gal ir nepražus, o smulkiems ir vidutiniams ūkiams kyla grėsmė išnykti. Ar jūs įsivaizduojate, ką tai reiškia žmogui, kuris visą gyvenimą įpratęs ūkiškai gyventi? Žmogui, kuris nuo mažų dienų suleidęs rankas į gimtąją žemę, pripratęs keltis anksti ryte ir skubėti pas gyvulius, ar prabudęs lekia apžiūrėti savo laukų. Jam brangus kiekvienas išpurentos žemės lopinėlis, kiekviena karvė, avis ar net višta čia turi savo vardą, yra pakalbinta, paglostyta, atpažįstama pagal išvaizdą ir būdo bruožus.

Ūkininkas dirba 24 valandas per parą, dažnai ir be atostogų. Jis dirba, nes taip yra įpratęs. Nedykaduoniavo jo tėvai, tokio šeimos tradicijų tęstinumo tikisi ir iš savo atžalų.

Budi prie susirgusios karvės, daužo krumplius prietemoje remontuodamas techniką ar vartosi lovoje kankinamas nemigos, nes su pirmais rūkais vilkai pradeda mokyti savo vaikus medžioti. Na ir kas, kad jis įsigijo naują traktorių ar kombainą, už kurį dar ilgai mokės bankui. O jei ir susitaupęs savomis lėšomis nusipirko, nepavydėkite – dirbkite dviem pamainomis, sukaupsite ir jūs.

Ūkininkaujantis žmogus nepratęs maldauti pašalpos, o atvirkščiai – sukuria provincijai darbo vietas, nesvarbu, ar kelioms savaitėms akmenų rinkimo periodu, ar grūdų sandėlyje per patį javapjūtės įkarštį. Jis kuria šaliai produktą ir ne bet kokį, o tą, kuris dedamas į pagrindinių produktų krepšelį.

Be to, gamtos sąlygos pastaruosius metus ūkininkams nebuvo palankios. Tai lietaus per daug, tai jo per mažai. Visa tai atsiliepė derliui ir gyvulių pašarui. Skaudu žiūrėti gyvuliui į akis su baime, kad turėsi jį parduoti gyvulių supirkėjui, nes, be jų, raguotoji daugiau niekam neįdomi. O dar sinoptikų prognozės, kad šių metų gruodis bus šiltesnis nei pernykštis, tad baiminamasi, kad neiššalę dirvos parazitai pakenks derliui.

Ar tikrai norime nuvyti paskutinius žmones nuo žemės? Ar apie ūkininkavimą ateities kartos sužinos tik iš guglo? Žemdirbystė ir gyvulininkystė – lietuvių tautos identiteto dalis. Ar burnoje tirpstantį kaimišką sūrį iškeisime į olandišką skylėtą – lemsime tik mes patys.

 

Banguolės Aleknienės-Andrijauskės nuotrauka

 

Dalintis
Vėliausi komentarai
 • Pateikit Kupiskenu minciu puslapyje vykusio balsavimo rezultatus ir pasimatys gyventoju nuomone apie ukinikus

 • Tai gal dar pateikite kiek draustų darbuotojų dirba pas ūkininkus. Tai vieša informacija. Pamatysite kiek darbo vietų sukuria kaime.O dirbantys be socialinio draudimo, sėdės ant dirbančiųjų sprando, o senatvėje turės ne paensijas, o pašalpas, kurios bus artriektos nuo normaliai dirbusių ir mokėjusių mokesčius. Ar klystu?

  • Jei dirbsi saziningai ir gerai tos pencijos gali visai nesulaukt busi pirma laiko isejes, o jei lengvai, patinginiaudamas pasalpos sulauksi, kokios nuo mininimo pencijos keliais eurais didesnes uz pasalpas tad ir stengtis nera ko, tokia realybe pas mus, saziningas zmogus ant isjuokos.

   • Pažiūrėk į Vokietijos darbininkus: dirba mažiau, padaro daugiau ir geresnės kokybės, uždirba daugiau ir sulaukę pensijos važinėjasi po pasaulį. Ne tingėjime esmė, bičiuli, o moksle. Jei dirbi kaip arklys, tai avižas ėdi ir vagoj nudvesi. Dirbk kaip žmogus. Jeigu išeina.

 • Gerb. Jūs stipriai klystat dėl tų 24 val tai yra…. Paaiškinkit man tada ūkininkas-seimo narys, ūkininkas-ministras, ukininkas-meninkas, ūkininkas-mokytojas, ūkininkas-valdininkas ir t, t, t, dar tik trūksta ūkininkas-prezidentas, o faktiškai tai priveliguota verslo grupė gaunantys gan padorius pelnus, žinoma į šią grupę neiejna tie ubageliai kuryje turi iki 10 ha

 • O kurie ūkininkai streikavo, didieji ar mažieji? Didieji ūkininkai nemažai mažųjų ūkininkų suėdė, skaičiuokit kiek reikia mažųjų išvaryt nuo žemės, kad 500 ha surinkt. Kitas dalykas – nežmoniška yra versti žmogų dirbti 24 val per parą, tokie neturi kada nei vaikais rūpintis, nei patys tobulėt. Ne veltui vairuotojams draudžiama dirbti per daug, nes persidirbę kelia realų pavojų sau ir aplinkiniams. Norėtųsi daugiau aiškumo, iš straipsnio matyt, kad ten daug didėsnės bėdos, nei manėme.

 • Šaunuolė, malonu kad jau atsiranda žurnalistų suprantančių dirbantį žmogų

 • Galų gale supratingas ir prasmingas straipsnis. Gal supras googliniai pavyduoliai,kad tie traktoriai ir pravažios mašinos,visai ne prabanga,o tik reikalingos darbo priemonės! Šaunuolė korespondentė Vilė.

  • Nuo kada miesto parketnikai pravazios masinos o x-sai pasirodo netik zuliku bet ir ukininku megstamiausi

Rekomenduojami video