2024/04/13

 

SALIAMONIŠKO SPRENDIMO IEŠKANT

Banguolė Aleknienė-Andrijauskė,
žurnalistė

Viena skaitytoja kupiškėnė po Vėlinių pasibėdojo, kad turėjo vargo šventiniu laikotarpiu norėdama nuvažiuoti į Subačiaus miestelio kapines. Moteris teigė, jog paskutinę minutę sužinojusi, kad atšauktas vienas autobuso reisas, kuriuo ketino važiuoti. Gerai, kad spėjusi į šiek tiek vėliau ta kryptimi kursuojantį autobusą.

Visgi iki pat kelionės tikslo autobusu nenuvykusi. Pusiaukelėje jos laukęs giminaitis su automobiliu.

Po švenčių Kupiškio autobusų stotyje pasiteiravusi, kodėl buvo atšauktas vieno autobusiuko reisas. Gavusi paaiškinimą, kad tuo laiku keleivius veža privatininkas, nepavaldus autobusų stoties administracijai. Su juo tik bendradarbiaujama. Svarbiausia, kad buvo pranešta, kad to reiso nebus, ir apie tai autobusų stotis galėjo pranešti tiems, kurie teiravosi.

Moteris piktinosi, kad Savivaldybės autobusų parkas nemoka sėkmingai konkuruoti su privačiais vežėjais, kad pastarieji sugeba vežti žmones greičiau ir pelningiausiais maršrutais. Gal dėl to su kaimais beveik nebėra susisiekimo. Kodėl privatininkai neužsuka iš Kupiškio per Rudilius į Subačiaus miestelį, važiuodami į Panevėžį?

„Tegu pasikalba su bendruomenėmis ir kažką daro. Nusikaltimas kaimą palikti be autobusų. Sekmadieniais turėtų kursuoti bent vienas autobusas. Nesistengiama dėl žmonių“, – buvo įsitikinusi pašnekovė.

Šįkart nesiėmiau šios problemos gvildenti su Kupiškio autobusų parko, Savivaldybės vadovais. Matyt, nieko naujo neišgirsčiau. UAB Kupiškio autobusų parkas yra dotuojamas Savivaldybės biudžeto lėšomis ir dar gyvuoja atlikdamas tikrų tikriausią socialinės paramos funkciją saujelei automobilių nevairuojančių senolių ir pavėžėdamas kai kuriuos mokinius į mokyklas. Katastrofiškai baigia nusidėvėti ir šios įmonės autobusai. Apie šio parko metinę veiklos ataskaitą prieš keletą mėnesių esame rašę.

Ar stengiamasi šiuo atveju dėl žmonių, ar nesistengiama – kontroversiškas klausimas. Galima suprasti, kad į kiekvieną nykstantį kaimelį autobusai tikrai neužsuks, nes nėra važiuoti norinčių žmonių, o privatininkai vežėjai nuostolingų maršrutų nesirinks. Netgi vietiniai taksistai, kurių gretos irgi sumažėjusios, yra bėdoję, kad vos galą su galu suduria.

Autobusų populiarumo nedidina ir ratuoti gyventojai. Beveik kiekviename kieme yra ne po vieną, bet dažnai ir po kelis automobilius. Kaimynai pavėžėja ir neturinčius transporto žmones. Tokia realybė.

Kartais pamąstau, koks galėtų būti saliamoniškas žmonių pavėžėjimo sprendimas. Gal reikia kokio nors tikro socialinio autobuso ar kelių, kurių vairuotojai aprėptų visą rajoną, dirbtų pagal budėjimo režimą ir sugebėtų iš anksto surinkti užsakymus iš norinčių tam tikrą dieną ar valandą važiuoti, kažkaip suderinti vykstančių žmonių srautus, maršrutus.

Gal išankstinė registracija leistų jiems nepatirti didelių nuostolių. Gal tokie, pavyzdžiui, elektra varomi autobusiukai, visiškai tiktų. Susižinoti dabar priemonių yra visokių – feisbukas, įvairios išmaniosios programėlės, kuriomis vyresnio amžiaus žmones galėtų išmokyti naudotis ir anūkai. Pagaliau visi šiais laikais turi bent paprasčiausią telefoną.

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Dalintis
Vėliausi komentarai
 • Už UAB priimtus sprendimus atsako UAB valdybos nariai savo asmeniniu turtu pagal Civilinį kodeksą .
  Tai paviešinkite , kas tokie “ kompetentingai “ priiminėja sprendimus šiame uab’e. Kokia kiekvieno jų kompetencija ir patirtis verslo valdyme , ypač keleivinio transporto paslaugų teikimo srityje . O po to panagrinėkime , kokiai partijai priklauso tie valdybos nariai.

 • Nauja stotis grazi bet ta laikinoji tai tikra katastrofa

  • Laikinoji stotis nuostabi tiems, kam reikia autobusu važiuot miestelin apsipirkti. Nereikia tašių tysti visą kilometrą. O naujoji stotis tai bus akmuo po kaklu autobusų parkui to monstro išlaikymas.

 • man tik kyla klausimas- kodėl važiuodamas pvz ,, KAUTROS “ autobusu ir Kupiškio AP autobusu , moku tą patį , bet gaunu skirtingas paslaugas konfortą ir t.t.

 • Stotis – tik ES pinigų išplovimas. Duoda durneliai, jamam, kažkas kažkam nubyrės. Bent įvažiuojant į Kupiškį nebebus griuvėsiai. Nesvarbu, kad apsilupę chalupos tarp Bažnyčios ir savivaldybės rėžia akis. Meras praspirtas, administracijos direktorius pasiplovė, Notkus kažin ar sugebės išsiveržti iš po Cesevičius pažastis. Dieve, gelbėk Kupiškį nuo bobulių talibano…

 • Kažko aš čia neįkertu…Pastatyta nauja ir prašmanti autobusų stotis, o jūs kalbate apie tragišką autobusų parko stovį ir niūrias perspektyvas. Juk ne durniai autobusų stotį statė, kad tuščia stovėtų, žinojo, kad ateityje masiškai didės pervežamų keleivių skaičius. Manau, kad rajono valdžia suras pinigų ir naujiems „Volvo“, „Neoplan“, „Setra“ autobusams įsigyti.

  • Mazink doze o tai tokias pievas rasai…

  • Kažiuk tik ne virgelis jis dar kitam darbe suktis mokėjo :-))))

Rekomenduojami video