2023/02/08

 

JAUTRUS FILMAS KUPIŠKYJE SIEKS NUTRAUKTI TYLĄ APIE SAVIŽUDYBES

„Jokia kita tema man nėra tokia skausmingai artima – dėl šios priežasties ir siekiu pradėti labai reikalingą pokalbį. Metas mums drąsiai kalbėti apie savižudybę, nes nė viena šeima neturėtų to patirti“, – sako amerikiečių režisierė Lisa Klein, balandžio 15–19 dienomis šešiuose Lietuvos miestuose – Kaune, Kelmėje, Tauragėje, Ukmergėje, Zarasuose ir Kupiškyje – pristatysianti savo dokumentinį filmą „Žodis iš S raidės“.

Kupiškyje seansas vyks balandžio 19 d. 17.30 val. Kultūros centre (moksleiviams – 12 val.). Nemokamą filmo pažiūrėjimą pratęs diskusijos su filmo herojais ir psichologais apie savižudybių situaciją Lietuvoje. Filmą pristato JAV ambasada Lietuvoje kartu su JAV kino diplomatijos programa „American Film Showcase“ ir emocinės paramos tarnyba „Jaunimo linija“.

Asmeniškas filmas

Savižudybių tema aktuali ne tik Lietuvoje. Išgyvenusi tėvo ir brolio savižudybes, filmo režisierė Lisa Klein atsimušė į tylos sieną. „Daugelį metų buvau kankinama įvairiausių „kodėl“, kartu patirdama gėdą, kaltę ir sumišimą, kurie lydi po artimųjų savižudybės. Šiuo filmu siekiau pradėti pokalbį, sumažinti gėdą ir tylą, per ilgai lydinčias savižudybės temą. Ir apsaugoti žmones nuo kas dešimtos mirties priežasties Amerikoje“, – motyvaciją sukurti filmą atskleidžia režisierė.

Filmas „Žodis iš S raidės“ pasakoja bandžiusių nusižudyti žmonių istorijas. Tai žmonės, kurie gyvena tarp mūsų: jauna fotografė, dviejų vaikų tėtis, žmogaus teisių aktyvistė. Čia fiksuojami netikėti asmeniniai atradimai, jautrūs išgyvenimai ir komiškos situacijos. „Žodis iš S raidės“ koncentruojasi ne į statistiką, nesiekia šokiruoti ar bauginti, o kalba apie išgyvenusius žmones, kviečia ne tik susimąstyti, bet ir viltingai nusišypsoti.

Svarbu kalbėtis

Kadrai is filmo „Žodis iš S raidės“.

Per Lietuvoje organizuojamus renginius filmą pratęs diskusijos su režisiere, vietiniais psichologais ir vienu filmo herojų Craig’u Miller’iu, kuris, išgyvenęs keletą bandymų nusižudyti, rado išsigelbėjimą aprašęs savo patirtį. Būdamas 20 m. jis parašė knygą „Štai koks tai jausmas“ (This Is How It Feels), skleidžiančią žinią, kad gyvenimas yra galimybė, o ne našta, ir keliauja su ja po Jungtines Amerikos Valstijas užsiimdamas savižudybių prevencija.

Į diskusijas su filmo režisiere ir C. Miller’iu įsijungs ir lietuviai psichologai. „Savižudybių tema apgaubta tylos tiek Lietuvoje, tiek JAV. Nors pastaraisiais metais statistiškai savižudybių Lietuvoje mažėja, tai dar didelė problema. Tyla šia tema yra viena pagrindinių savižudybės sąjungininkių“, – sako Greta Laukaitienė, „Jaunimo linijos“ vadovė.

Ji pabrėžia, kad labai svarbu kalbėti apie savo emocinę būseną, nebijoti išreikšti jausmus, todėl diskusijos po filmo rengiamos siekiant išsklaidyti vyraujančius stereotipus. „Visada galima paskambinti „Jaunimo linijai“, kur savanoriai budi 24 valandas per parą“, – pataria „Jaunimo linijos“ vadovė.

Nemokami seansai

Balandžio 15–19 d. šešiuose Lietuvos miestuose – Kaune, Kelmėje, Tauragėje, Ukmergėje, Zarasuose ir Kupiškyje – bus nemokamai rodomas filmas „Žodis iš S raidės“ ir vyks diskusijos moksleiviams bei plačiajai visuomenei. Diskusijose dalyvaus filmo režisierė Lisa Klein, vienas filmo herojų Craig’as Miller’is bei vietiniai psichologai. Renginiai nemokami. Filmą pristato JAV ambasada kartu su JAV Valstybės departamento Švietimo ir kultūros biuru, Amerikos kino diplomatijos programa „American Film Showcase“, Pietų Kalifornijos universiteto Kinematografijos fakultetu (USC School of Cinematic Arts)  ir „Jaunimo linija“.

Filmo anonsas https://www.youtube.com/watch?v=NmMjcVH6TVM&t=4s

Rita STANELYTĖ,

„Jaunimo linija“

Dalintis
Vėliausi komentarai
  • Eikit jau, niekas nebepades kai kuriems, anei filmai anei kalbos. Buna tokiu pridurku kai tik uzsiunta ant zmonos tai griebia sniura ir lekia tipo gala pasidaryt ir sitaiip kartoja laikas nuo laiko. O jeigu dar prilaka tai is viso balti arkliai rodosi.

  • Labai reikalingas filmas.Ypac Lietuvos kaimui.

  • Mano nuomone gana kategoriska , kad šitaip daro tik su psichikos ir elgesio sutrikimais žmones. Neduok Dieve tokio asmens seimoje arba gimineje. Filmai problemu neispres.

    • Nuomonė kategoriška. Ir netgi kategoriškai pro šalį. Filmas nesiskelbė išspręsiantis problemas. Filmu stengtasi pabandyt pradėt kalbėt, gal nutraukus tylą kam ir palengvėtų. O tamsta kategoriškai iškarto vaistais arba kaip? Dar kegoriškiau? Kategoriškai neduokdie tokių artimųjų. Taip! O ką tiems, kam nepasisekė? Vaistukų irgi ar iš karto – kategoriškai?

  • mes nežiūrėsim , mum neaktualu 😉

Rekomenduojami video