Skelbimai
Pašnekesiai
Gamta ir mes

VANDENS ŠULINIAI: ATGYVENA AR PUIKI ALTERNATYVA GRĘŽINIUI?

Vandens šulinys – žemėje iškastas rezervuaras, skirtas pasiekti požeminiam vandeniui. Dažnam mūsų tokie šuliniai dar asocijuojasi su vandens nešimu sklidinais kibirais senelių ar prosenelių sodybose ar net su magišku atributu, į kurį, sugalvojus norą, tereikia įmesti monetą. Nepaisant to, iki šių dienų jie dar atlieka savo svarbiausią funkciją – aprūpina gyventojus vandeniu. Tiesa, dabar viskas vyksta daug moderniau.

Nors geriamojo vandens tiekimas XXI amžiuje bet kurioje civilizuotoje šalyje yra savaime suprantamas reiškinys, tačiau įsigijus sklypą naujakuriams tai tampa galvos skausmu. Jie turi nuspręsti, ar bus kasamas giluminis gręžinys, ar šulinys.

Kaip apsirūpinti vandeniu?

Įsigijus sklypą ir įsirengiant namą, viena pirmųjų šeimininkų užduočių yra nuspręsti, kaip bus apsirūpinama geriamu vandeniu buities reikmėms. Būdai yra du: kasti šulinį arba daryti gręžinį. Nors pastarasis būdas vandenį neretai išgauna iš daug giliau, dėl to vanduo gali būti švaresnis, tačiau šulinių kasimas yra daug kartų pigesnė alternatyva.

Kasant šulinį pirmiausia reikia atrasti vandens gyslą, iš kurios būtų tiekiamas vanduo. Internete gausu įvairių patarimų ir nuomonių, kaip gyslą rasti patiems, tačiau specialistai nerekomenduoja tuo aklai pasitikėti.

Įmonių internetinių puslapių su siūlymais atrasti sklypo vandens gyslą, iškasti ir įrengti šulinį ar vandentiekio sistemą taip pat netrūksta, tačiau labai svarbu, kad toks šulinys būtų įrengtas tinkamoje vietoje ir, svarbiausia, darbai atlikti kokybiškai.

Šulinių įrengimo ir kitais kasybos darbais užsiimančios įmonės „Kasyba.com“ vadovo Lino Stonio teigimu, grėsmė, bandant darbus atlikti patiems, tikrai nemenka. Pasitikėti neaiškiais kasėjais irgi nepatartina, kadangi neretai pasitaiko atvejų, kai kasdami šulinį nukreivina, o tai dažnai taisyti būna net brangiau nei kasti naują.

„Šulinys gali būti iškastas netinkamoje vietoje – per arti tręšiamų daržų, laukų, automobilių ar ūkio technikos laikymo vietų, arba net lauko tualetų. Reikia atkreipti dėmesį ir į tai, kad negilūs gruntiniai vandenys netinkami naudoti, kadangi gali būti užteršti įvairiomis buitinėmis nuotekomis. Šulinio vietos parinkimas įvertinant visus veiksnius yra labai svarbus darbas“, – teigia jau ne pirmą dešimtmetį šulinius kasančios įmonės vadovas L. Stonys.

Dažniausiai šuliniams parenkamos aukštesnės sklypo vietos, saugiu atstumu iki užteršto gruntinio vandens ir apie 7–10 m iki numatomos gyvenamojo namo vietos.

Šulinio rentiniai: kiek jų reikės?

L. Stonys teigia, kad tokį klausimą gauna nuolat, kai tik klientas užsakinėja šulinio kasimą: „Niekas nenori nusipirkti per daug rentinių, nes kiekvienas jų kainuoja, o atlikusių dažnai nėra kur dėti. Į klausimą, kiek jų reikės, nėra vienodo atsakymo, nes šulinio gylis gali būti labai skirtingas. Mes savo klientus iškart nuraminame, nes patys ir parduodame, ir į vietą pristatome tik tiek rentinių, kiek jų konkrečiu atveju klientui reikia. Nėra jokių nereikalingų išlaidų.“

Vandens šulinys – startas ir kitiems vandentiekio sprendimams

Tinkamai įsirengus vandens šulinį, nešioti vandens į namus pilnais kibirais niekas nenori dėl daugybės priežasčių. Išeitis iš situacijos labai paprasta ir plačiai taikoma – vandens siurbliai, dar kitaip vadinami hidroforais.

Vandens siurbliui įrengti reikia iškasti tranšėją iki šulinio, nuvesti vamzdžius nuo namo iki šulinio, prijungti patį hidroforą ir vamzdžius prijungti prie kriauklių, vonių ar tualetų, vandens šildymo boilerių ir pan. Paprastai nei įrengimas, nei patys vandens siurbliai daug nekainuoja, o tarnauja ne vienerius metus, tad tokiu būdu apsirūpinti vandeniu yra labai populiaru.

Vandens siurblius galima nesudėtingai įrengti ir senose sodybose, kur ir namas pastatytas, ir šulinys iškastas seniai.

Projektai ir leidimai?

Šulinio iškasimui nereikalingas joks savivaldybės ar kitos institucijos leidimas ar projektas, be to, jo įrengimo darbai įprastai kainuoja daug pigiau nei vandentiekio sistemos projektas ir įrengimas.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad šulinio iškasimui ir vandentiekio tiekimo sistemai įsirengti taupyti tikrai nereikėtų – šulinio vanduo bus nemokamas. Tiesa, šulinio vandens kokybę rekomenduojama reguliariai tikrinti pas specialistus.

Įsirengus šulinį ir tinkamai sutvarkius vandentiekį belieka išspręsti kanalizacijos įvedimo klausimą. Vandentiekio įrengimas užtikrins pastovų namų ūkio aprūpinimą vandeniu, o norintiems patogumo rekomenduojama įsivesti ir kanalizaciją. Kanalizacijos nuotekas būtina tvarkyti tinkamai, o tam yra dvi alternatyvos: buitinių nuotekų valymo įrenginiai arba kitas, šiek tiek pigesnis ir paprastesnis, variantas – nuotekų surinkimo talpyklos.

Buitinių nuotekų valymo įrenginiai yra geriausia išeitis siekiantiems turėti namuose tvarkingą kanalizaciją, tačiau jei nesate tikri dėl tinkamiausio sprendimo, jus visuomet pakonsultuos profesionalai.

Nebe senovinė relikvija

Vandens šulinys, iš pirmo žvilgsnio atrodantis atgyvenęs sprendimas, išsprendžia daugybę naujo sklypo vandentiekio klausimų, todėl paskaičiavus jo atsiperkamumą bei patogumą rekomenduojama šį sprendimą apsvarstyti kiekvienam naujakuriui. Turėdami klausimų kreipkitės į specialistus ir šios srities profesionalus, kurie jums įrengs tinkamiausius, jūsų poreikius atitinkančius vandentiekio sistemos sprendimus.

©Kasyba.com

Užs. Nr.271

Reklama
Komentuoti

Komentarai

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama
Reklama
Į viršų