2024/05/22

 

ETNOGRAFIJOS MUZIEJUJE – TRADICIJŲ TĄSA

Fotografijų albumo „Kupiškio krašto vaizdai“ sudarytoja Aušra Jonušytė.

Nuvilnijo nuskambėjo Lietuvos valstybės 101-ųjų metinių paminėjimo renginiai.

Vasario 16-osios išvakarėse Kupiškio etnografijos muziejus lankytojus pakvietė žvelgiant į fotografijų ekspoziciją prisiminti, kaip Atgimimo metais ir vėliau Vasario 16-oji švęsta Kupiškio krašte, pasidžiaugti nauju leidiniu „Kupiškio krašto vaizdai“, kuris papildė gausią kupiškėniškos temos knygų bibliotekėlę.

Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ

Prisiminė pirmą paminėjimą

Šis ąžuolas Kupiškio etnografijos muziejaus kiemelyje pasodintas prieš trisdešimt metų, pirmą kartą po ilgos pertraukos viešai minint Vasario 16-ąją. Apie tai kalbėjo renginio vedėja Virginija Pakalniškienė.

Renginys prasidėjo Kupiškio etnografijos muziejaus kiemelyje, kur 1989 metais pirmą kartą po daugelio metų viešai buvo paminėta Vasario 16-oji ir ta intencija pasodintas ąžuoliukas. Medelis, sodintas neįprastu medžių sodinimo laiku, žiemą, prigijo ir išaugo į tvirtą plačiašakį medį.

Renginio dalyviams buvo priminta, kad tą ąžuoliuką sodino Lietuvos savanoris Petras Kisielius ir Sąjūdžio Seimo narys Algis Graužinis. Įvykius prieš trisdešimt metų prisiminė jų dalyviai Kazys Stančikas ir P. Kisieliaus marti Almina Kisielienė. Šventės proga visiems linkėta vienybės, tradicijų tęstinumo, kad dirbtume negailėdami jėgų Lietuvos naudai ir kitus tą daryti paragintume.

Kas sudėta į knygą

Toliau visi vėl pakviesti į Kupiškio etnografijos muziejaus salę, kur fotografijų albumą „Kupiškio krašto vaizdai“ pristatė šio leidinio sudarytoja Aušra Jonušytė.

Fotografijų albumo „Kupiškio krašto vaizdai“ sudarytoja Aušra Jonušytė.

„Per pastaruosius dvidešimt metų aplankiau ne vieną Kupiškio rajono vietą. Iš ten sugrįždavau prisirinkusi įdomių nuotraukų. Nuotraukų, atspindinčių įvairius svarbius kupiškėnų gyvenimo įvykius, muziejui atnešdavo ir patys žmonės. Tad kilo mintis jas visas surinkti į krūvą, papildyti nuotraukomis, saugomomis Kupiškio viešojoje bibliotekoje, Kupiškio etnografijos muziejuje, Šiaulių „Aušros“ ir Panevėžio kraštotyros muziejuose, Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos ir Skapiškio pagrindinės mokyklos muziejuose ir aprašius išleisti atskiru leidiniu. Taip susidėliojo įdomi krašto įvykių, žmonių ir pastatų mozaika. Į šį leidinį sudėta 230 fotografijų. Tiek buvo atrinkta iš 1,5–2 tūkstančių turimų fotografijų. Džiaugiuosi, kad man mielai talkino menotyrininkė Agnė Narušytė.“

„Atrenkant nuotraukas svarbiausias kriterijus buvo jų istoriškumas, meniškumas ir noras kuo daugiau informacijos surinkti apie tai, kas jose užfiksuota. Esu dėkinga visiems žmonėms, kurie talkino rengiant šį leidinį. Norėčiau paminėti juodpėnietę Eleną Šimonytę, kuri surinkusi iš visų Juodpėnų gyventojų įdomesnes fotografijas, užrašė jų metrikas ir atveždavo jas į Kupiškį kopijuoti.

Daug nuotraukų iš savo asmeninio albumo muziejui yra perdavęs Algirdas Gamziukas, Algimantas Seibutis, Elonora Giedrytė-Keršulienė. Čia rasite ir Jono Povilo Vaitiekūno, Tautvilio Muntrimo, Lino Balčiūno, Stanislavos Mažeikytės, Janinos Meiluvienės, Onos Starkutės, Ričardo Kalyčio, Bronislavos Stukaitės-Bugailiškienės, Julijos Indilaitės-Grigienės, Nijolės Peslytės-Kregždienės, Aldonos Ramanauskienės, Stanislavos Žilinskaitės ir kitų pateikėjų brangintas ir saugotas nuotraukas su Kupiškio krašto vaizdais ir žmonėmis“, – sakė leidinio sudarytoja.

Vasario 16-osios minėjimo ir fotografijų albumo pristatymo dalyviai.
Autorės nuotraukos

Vartydami naują fotoalbumą rasime garsių prieškario Kupiškio krašto fotografų skapiškėnės Onos Balytės, Subačiuje dirbusio Povilo Šinskio, Kupiškyje gyvenusio Juozo Karazijos, taip pat mūsų kraštą fotografavusio Balio Buračo darytų nuotraukų. Taip pat šio laikmečio fotografų Juliaus Vaupšo, Juozo Kraujūno ir kitų fotografų užfiksuotų akimirkų.

Leidinio talkininkų mintys

Renginyje kalbėjęs naujo leidinio kalbos redaktorius Algirdas Petrulis pabrėžė, kad šis fotoalbumas labai vertingas, nes čia sudėta daug istorinių, unikalių fotografijų. Iš jų galime sužinoti, koks buvo seniau kupiškėnų gyvenimo būdas, kaip švęstos šventės, kokie buvo pastatai. Ypač jaunimui, kuris savo krašto istorijos mokosi tik iš vadovėlių, pravartu peržvelgti čia sudėtas nuotraukas. „Linkiu visiems kartu dirbti ir turtinti Kupiškio krašto kultūrą“, – sakė jis.

Keletą naujo leidinio nuotraukų apibūdino jų autoriai ir pateikėjai. Noriūnietė A. Ramanauskienė papasakojo apie senoje fotografijoje 1930 metais įamžintą Šilinių šeimą iš Palėvenės. Lina Matiukaitė kalbėjo apie jos fotografuotą menininką Henriką Orakauską prie jo sukurtos skulptūros, V. Morkūnaitė apibūdino Sąjūdžio mitingo, vykusio 1989 metais prie Pyragių ežero, nuotrauką.

Savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėja Jurgita Trifeldienė fotoalbumo „Kupiškio krašto vaizdai“ sudarytojai A. Jonušytei įteikė mero padėkos raštą. Sveikinęs Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos direktorius Virgilijus Žilinskas pateikė įdomios informacijos apie šį leidinį. Pasak jo, paskaičiavę, kad čia sudėtose fotografijose įamžinti 4642 žmonės, 679 pastatai, 88 mokytojai, 671 mokinys ir 3 fotografijose – gimnazijos pastato statyba.

Renginį paįvairino „Kupkėmio“ vyrų dainos, Almanto Totorio ir Daivos Palionienės atlikti kūriniai.

Dalintis
Vėliausi komentarai
  • Aušryte nepasiduok apkalboms jie Tau pavydi. Tiek gerų knygų parašyti reikia daug darbo ir ķantrybes.Sėkmės darbuose.

  • Jūs taip dirbkite kaip Ausra, tai nebus jums LIUDNA.

  • Gera tikrai kol miega,bet kai atsibunda tai oho charakterį parodo ir ragai dvigubi išlenda,darbe durys tik ir trankosi ir t.t…

  • Istorike Ausra darbsti,atsakinga ir sauni darbuotoja. Sekmes jai sveikatos.

  • Butu keista jeigu muziejuj nebutu nuotrauku… truksta tokiam garbinimui pacios istorikes analizes. Isrink nuotraukas leidiniui, ar yra cia atsidavimas? Daug zmoniu, ypac garbingo amziaus,ji mulkina savo tokiais darbais

  • Aušra Jonušytė daug metų su atsidavimu dirba ir puoselėja Kupiškio krašto istoriją. Daug įvairiausių leidinių išleidusi, turinti labai daug žinių, įdomu jos klausytis. Kad daugiau žmonių taip savo darbą mylėtų,tiek jėgų atiduotų.

  • Gerai tradicijos. Tai stiprina bendruomenę.

Rekomenduojami video