2023/02/08

 

JAUNASIS MEDŽIO DROŽĖJAS SKINASI KELIĄ Į PRIPAŽINIMĄ

Gintauto Tručinsko prakartėlė šiemet respublikinėje prakartėlių parodoje Rokiškyje pelnė vieno ūkio įsteigtą nominaciją. Autorės nuotrauka

Gintauto Tručinsko prakartėlė šiemet respublikinėje prakartėlių parodoje Rokiškyje pelnė vieno ūkio įsteigtą nominaciją.
Autorės nuotrauka

Praėjusį šeštadienį Rokiškio krašto muziejaus menėje surengta XVI respublikinės prakartėlių parodos uždarymo ir dalyvių apdovanojimo šventė.

Virginijaus ir Birutės Dapkų ūkio įsteigtą prizą laimėjo ir kupiškėno Gintauto Tručinsko prakartėlė.

Ta proga pasikalbėjome su jaunuoju medžio drožėju, jau turinčiu nemenkos, gal daugeliui ir nelabai girdėtos drožybos motoriniais pjūklais patirties.

Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ

Pradžia – mokykloje

Gintauto Tručinsko darytas suoliukas Akademijos miestelyje, Kauno rajone.

Į redakciją Gintautas atėjo nešinas ąžuoline prakartėle, kuri pelnė minėtą ūkininkų skirtą prizą. Medžio drožėjas teigė, kad labai retai daro tokius mažus darbus. Dauguma jo pjūklu drožtų medžio skulptūrų, suoliukų masyvesni.

Gintautas su medžio drožyba susipažino mokykloje. Jo giminėje medžio drožėjų nėra. Šiuo dalyku jį sudomino tuometinis Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos technologijų mokytojas Jonas Šmigelskas. Šis užsiėmimas jam labai patikęs. Iš pradžių medį išmokęs skaptuoti kalteliais, o vėliau į jo rankas pakliuvo ir benzininis pjūklas.

„Pirmą kartą medžio drožėjų plenere Kupiškyje dalyvavau, kai man buvo 18 metų. Tada pasiskolinau senelio benzininį pjūklą. Senelis tuomet parodė, kaip juo naudotis. Nuo to laiko viską daryti pjūklu mokiausi pats“, – sakė Gintautas paklaustas, kas jį išmokė drožti tuo įrankiu.

Gintauto Tručinsko padarytas suolas stovi Karmėlavos parke.

Baigęs gimnaziją Gintautas studijavo Kauno technologijos universitete transporto priemonių inžineriją. Po studijų dirba UAB „Slavita“ medžio apdirbimo technologu.

Medžio drožyba užsiima kiekvieną laisvą akimirką. Studijų metais tam užsiėmimui daugiausia laiko skirdavo per vasaros atostogas. Tautodailininkų sąjungai nepriklauso, nors buvo kalbintas stoti. Tuo klausimu dar neapsisprendęs. Trečius metus jis dalyvauja Lietuvoje rengiamuose tarptautiniuose drožybos motoriniais pjūklais čempionatuose ir yra pats jauniausias jų dalyvis. Gintautui dar tik dvidešimt šešeri.

Apie čempionatus

Šią skulptūrinę kompoziciją Gintautas Tručinskas sukūrė per pirmąsias atviras medžio drožėjų varžybas Lietuvoje, sodyboje „Pocynė“, 2017 metais.

„Mūsų šalyje tokie čempionatai naujas dalykas. Į juos suvažiuoja iš įvairių šalių rimti medžio meistrai profesionalai. Tarp jų yra labai daug miškininkų. Šiemet trečiajame čempionate dalyvaus penki lietuviai drožėjai. Renginys vyks Kauno rajone balandžio pradžioje, A. Stulginskio universiteto teritorijoje, parodos „Ką pasėsi…“ dienomis.“

„Parodą kasmet aplanko apie 80 tūkst. žiūrovų.

Tokiose varžybose duodama po medžio rąstą ir apie 20 drožėjų per pustrečios dienos kažką iš jo turi padaryti. Kas taps varžybų nugalėtoju, lemia drožybos technika, kūrybiškumas, sparta. Čempionato dalyvių skulptūros parduodamos aukcione. Įdomios būna ir greitojo drožimo varžybos. Jo dalyviai per valandą turi iš metro ilgio kaladės išpjauti skulptūrą. Tai azartiškas ir net sportiškas užsiėmimas. Nepalyginsi su ramia medžio drožėjų plenero atmosfera. Kauno rajone yra pastatytos septynios mano skulptūros (funkcionalūs suoliukai, skulptūrinės kompozicijos). Dirbdamas su medžiu aš šiuo metu kaltelius naudoju labai retai. Viską išskaptuoti galima vien motoriniu pjūklu, turinčiu specialias medžio drožybos juostas. Šiuo instrumentu galiu išskaptuoti smulkiausias detales, pasiekti sunkiai prieinamas drožinio vietas. Savo kūrinius dar nušlifuoju kampiniu arba tiesiniu šlifuokliu.

Antras tarptautinis medžio drožėjų motoriniais pjūklais čempionatas Lietuvoje 2018 metais Gintautui Tručinskui buvo sėkmingas. Jo erelių skulptūrinė kompozicija pelnė žiūrovų prizą.
Nuotraukos iš asmeninio Gintauto Tručinsko albumo

Šis darbas gana pavojingas. Medžio drožėjai mūvi specialias neperpjaunamas kelnes ir tvirtus batus. Dirbant su motoriniu pjūklu reikia paisyti tam tikrų darbo saugos reikalavimų. Visko pasitaiko pjaunant medžius, o drožiant pjūklu pavojų dar daugiau. Reikia patirties išlaviruoti, nulaikyti instrumentą. Daug lemia ir šios technikos bei jos galimybių išmanymas“, – pasakojo pašnekovas.

Žiūrovų pastebėtas

Gintautas prieš drožybą nusipaišo būsimo darbo eskizą popieriuje. Įvairios medžio skulptūrų kompozicijos dažniausiai gimsta jo galvoje. Prakartėlės idėją nusižiūrėjęs internete.

Paklaustas, kodėl sumanė dalyvauti prakartėlių konkurse, Gintautas sakė, kad gavo šio konkurso organizatorių rokiškėnų kvietimą. Jie, matyt, jį prisiminė iš ankstesnių laikų, kai tokiame konkurse dalyvavo būdamas gimnazistas.

Į Gintauto darbus dėmesį jau nebe pirmą kartą atkreipia žiūrovai. Pernai per drožybos motoriniais pjūklais varžybas jo išdrožti besikaunantys ereliai laimėjo žiūrovų simpatijų prizą.
Gintautas svajoja patekti ir į tarptautines drožybos motoriniais pjūklais varžybas, organizuojamas kitose šalyse. Norint jose dalyvauti reikia jų organizatoriams nusiųsti savo darbų fotonuotraukas, aprašymą. To daryti dar nebandęs. Jaučia, kad reikia dar šiek tiek patobulėti.

Dalintis
Vėliausi komentarai
  • Gražu. Labai.

  • Vaikiną vadinu jau ne medžio drožėju ,o medžio SKULPTORIUM.Jis vertas šio vardo.Nuostabūs darbai.

  • Šaunuolis, Gintautai.

  • Labai saunus, gabus ir geras vaikinas. Darbai tikrai grazus. Sekmes jam didziausios.

Rekomenduojami video