2024/06/13

 

VERSLO KLIŪČIŲ ŽEMĖLAPIS: ŠALIES LYDERIAI AUGINA RAUMENIS, O PASIENIO REGIONAI PRALAIMI KONKURENCINĖJE KOVOJE

Nors bendras šalies verslo aplinkos vertinimas gerėja trečius metus iš eilės, kai kurių Lietuvos regionų situacija nesikeičia. Per pastaruosius metus didieji šalies miestai bei kurortai išliko patrauklūs verslui, tačiau Lietuvos šiaurės ir pietvakarių pasienio ruožai šiais metais išsiskiria nepalankiu verslo aplinkos vertinimu.
Tai parodė „Citadele“ banko trečius metus iš eilės inicijuotas tyrimas „Verslo kliūčių žemėlapis 2018“. Jo metu savo nuomonę apie verslo aplinką išsakė 504 smulkios ir vidutinės įmonės, 34 regioninės verslo asociacijos, visų 60 savivaldybių administracijų atstovai.

Nuotaika – pozityvesnė

Nuo 2016 m. „Citadele“ banko atliekamas tyrimas leidžia įvertinti ne tik bendrą verslo nuotaiką, bet ir matyti jos skirtumus bei svyravimą. Taip pat – identifikuoti didžiausios rizikos zonas.

„Lygindami dabartinę situaciją su 2016 m. surinktais duomenimis, pastebime tikrai pozityvias bendras tendencijas: pačių verslininkų manymu, Lietuvoje verslo aplinka yra palankesnė. Jei prieš trejus metus verslo aplinką gerai arba labai gerai vertino 14 proc. šalies verslininkų, tai šiemet taip mano jau 28 proc. respondentų. Tačiau kai kurių atskirų rajonų situacija tikrai kelia nerimą, mat juose verslo kliūčių koncentracija metai iš metų išlieka pati didžiausia. Šia prasme sunkiausiai sekasi Pagėgių bei Zarasų r. savivaldybėms“, – sako „Citadele“ banko Smulkiųjų ir vidutinių verslo klientų departamento vadovė Giedrė Kubiliūnienė.

Jei 2016 ir 2017 m. į lyderių dešimtuką pateko visos kurortinių miestų savivaldybės, tai šiemet sąrašo viršūnėje taip pat stebimi pokyčiai.

„Pagal regionus pirmoje vietoje kaip ir pernai atsidūrė Neringos savivaldybė, kurioje 1000 gyventojų tenka daugiausia įmonių visoje Lietuvoje – net 61. Antroje vietoje išliko Vilnius, o iš lyderių trejeto iškrito Kaunas, užleisdamas vietą Palangai, kurioje įmonių skaičius augo labai sparčiai. Tarp lyderių šiemet taip pat nebėra ir Birštono bei Druskininkų savivaldybių. Pastaroji patyrė vieną didžiausių kritimų ir smuktelėjusi per 17 pozicijų reitinge užima 22 vietą“, – komentuoja G. Kubiliūnienė.

Pasienio regionų situacija yra pavojinga

„Verslo kliūčių žemėlapyje“ kiekvienai savivaldybei apskaičiuotas verslo laisvės indeksas – didesnis jo rodiklis rodo mažesnes kliūtis mažoms ir vidutinėms įmonėms. Indekso augimas iš viso užfiksuotas 19 savivaldybių, 39 regionuose indeksas sumažėjo, 2 – liko nepakitęs.

Savivaldybių, turinčių daugiausiai kliūčių verslui, sąrašo apačioje atsidūrė Pagėgiai (verslo laisvės indeksas – 57 proc. Lietuvos vidurkio), Zarasų rajonas (60 proc.), Biržų rajonas (60 proc.), Visaginas (60 proc.), Pakruojo rajonas (61 proc.).

Jei 2016 m. nepalankiausiomis sąlygomis verslui ryškiai išsiskyrė šiaurės rytų Lietuvos regionas bei pietryčių savivaldybės, praėjusiais metais prasčiausiai verslo aplinka vertinta Tauragės ir Utenos apskrityse, tai šiemet verslo barjerų „epicentras“ vėl sugrįžo į šiaurės rytus ir išsiplėtė Marijampolės regione.

„Citadele“ banko Smulkiųjų ir vidutinių verslo klientų departamento vadovė Giedrė Kubiliūnienė.

„Imantis ekonominių korekcijų politiniu lygmeniu neišvengiamai atsiranda sektoriai ar geografinės zonos, kurioms ima sektis prasčiau. Šiuo atveju matome, kad problemos vėl grįžo į pasienio regionus. Ir čia susiduriame su situacija, kai geografiškai arti patrauklių užsienio zonų esantys regionai turi laikytis nacionalinio reguliavimo ir, vargu, ar net geranoriškiausios vietinės iniciatyvos galėtų padėtį pagerinti iš esmės“, – teigia G. Kubiliūnienė.

Didžiausias dėmesys – darbuotojams

Įmonių vadovų apklausa parodė, kad Lietuvos verslo toli gražu negalima laikyti inertišku ir nelanksčiu. Priešingai, verslininkai įdėmiai seka tendencijas ir jomis naudojasi.

„Skirtingai nei praėjusiais metais, verslininkai mato kur kas daugiau galimybių verslo plėtrai išnaudoti ketvirtąją pramonės revoliuciją, ir jei praėjusiais metais net 55 proc. net nežinojo, kas tai yra, šiemet tokių belikę vos 28 proc. Džiugina ir tai, kad verslininkai iš esmės nemato didelės problemos dėl mažesnių Europos Sąjungos investicijų srautų. Tai reiškia, jog baimė, kad kai kurie verslo segmentai ims stagnuoti likę be paramos, nepasitvirtino“, – aiškina G. Kubiliūnienė.

Pasak jos, šalies verslui, net ir veikiančiam mažesniuose regionuose, svarbu ir toliau išnaudoti ketvirtosios pramonės revoliucijos teikiamas galimybes, atlikti skolinimosi poreikio ir galimybių reviziją, pasinaudoti kredito įstaigų teikiamomis galimybėmis diegiant inovacijas, optimizuojant verslo procesus.
„Tyrimas atskleidė, kad viena didžiausių problemų artimiausiu metu – kvalifikuotos darbo jėgos stygius, todėl verslui būtina stiprinti ryšį su turimais darbuotojais, daugiau dėmesio skirti jų motyvacijai ir labiau įsitraukti į švietimo procesus. Žinoma, tam reikalingas ir valdžios institucijų noras bendradarbiauti“, – įsitikinusi „Citadele“ atstovė.

Silpnesnius regionus sekina nuolatinis adrenalinas

Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) Mokesčių komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas atkreipia dėmesį į tai, kad didmiesčių ir kurortų bei pasienio regionų situacija tampa vis labiau panaši į pasivažinėjimą visiškai skirtingais greičiais.

„Akivaizdu, kad pasienio regionus labai sekina nuolatinis konkurencinis adrenalinas, keliamas nepalankių verslo sąlygų, už kurias atsakinga ne tik vietos, nacionalinė valdžia, bet ir neblėstantis kaimyninių šalių patrauklumas vartotojams. Skirtumas tarp to, kas yra Lietuvoje ir kas kaimyninėse šalyse, yra toks didelis, kad padeda ištraukti nemažą dalį pinigų iš mūsų šalies. Jei tokia situacija toliau bus ignoruojama, turėsime rimtų nemalonumų“, – įsitikinęs M. Dubnikovas.

Jo nuomone, sunkiai kvėpuojantys, ribotomis plėtros galimybėmis pasižymintys regionai laikui bėgant taps darbo jėgos ir vartotojų donorais arba vietiniams lyderiams, arba užsienio šalims.

„Čia turėtų įsijungti ir vietos savivaldybės, peržiūrėti verslui sudaromas sąlygas ir jas palengvinti, stengtis eliminuoti biurokratines kliūtis, nes galiausiai tai atsilieps ir jų surenkamiems mokesčiams, gyvenimo patrauklumui“, – sako LVK Mokesčių komisijos pirmininkas.

Rasa Petruškevičiūtė,
Korporatyvinės komunikacijos departamento direktorė

Dalintis
Vėliausi komentarai
 • Tai kokį verslą įkūrė šis meras,parašykit konkrečiai kur jis yra gal mes nežinom nei juoktis nei verkti iš tokių komentatorių rašo melagingai bilei meras paliaupsintas GĖDA…

 • Verslui be abejoniu lengviau kurtis, kai vadovauja dabartinis Meras.

 • 100%

 • Yra ko pamąstyti.Jaručio ir Apšegos laikais žmonės nebuvo taip supriešinti vieni su kitais.Jei nepriklausai vadovaujančiai partijai,tai tu jau ne žmogus-negali nei demokratiškai diskutuoti,nei savo patirties skleisti,nei pasakyti teisybės.Jokios demokratijos.Juk kiekvienas yra Lietuvos pilietis ir turi gyventi pagal įstatymus.Prieš rinkimus tik valdančioji partija bando būti geriausia,visur dalyvauja,apdovanoja,labinasi…O būtų gerai,kad sąžiningai prisipažintų kiek padarė per 4 metus,ko nepadarė,kam ir kiek išmokėjo priedus,kiek patys pasiėmė,kiek įkūrė darbo vietų,kiek neteisėtai atleido gerų darbuotojų,kiek nuvarė į kapus…nors kiek kartų pasisveikino ir pakalbėjo su eiliniu Kupiškėnu,paprastu gyventoju,darbininku..O ką jau kalbėti apie kaimo gyventoją…

  • O pasisveikinimo neziurint i akis-neuzskaityti!

  • Jei jau tikrai gerai pamąstyti, tai būtent Jaručio, Apšegos ir kitų vadovavimo laikų pasekmės yra tokios ką dabar ir matome. O supriešinti ar ne, ar galėjo demokratiškai diskutuoti, ar ne, tai tariant liaudiškai – ir tuomet niekalus malė ir dabar tebemala. Jūs tik pasiklausykite kaip vyksta diskusijos taryboje – verkt norisi. Pats Apšega tokius niekalus pasako, kad pradedi mąstyti, ar tikrai ten jo vieta.

   • Aštuoniasdešimtmečiams signatarams atleistina:)))

 • Yra kam dirbti tik darbdaviai išrankus ir nežino ko patys nori nereikia čia dejuoti ir skirstiti darbuotojų anoks čia kitoks na ką mažas miestas pliatkų daug savu protu nesivadovaujama ir paskui visur kalbama,kad nėra kam dirba arba visi tinginiai niekas dirbti nenori tik socialinių pašalpų,tai galit pasiimti tas pašalpas ir duokit mums darbo ir atlyginimą.

  • Tą patį darbą dirbdamas Panevėžy gauni dukart daugiau. Vilniuj – triskart. Norgėj – dešimt kartų daugiau, negu Kupiškyje. Tas pats žmogus, tą patį darbą. Nes norvegas verslininkas turi vardą, gali parduot ir uždirbt, sau ir darbuotojams. Vilnietis verslininkas gali uždirbt triskart mažiau už norvegą, nei žinių, nei ryšių nei vardo neturi tokio kaip norvegas. Rimta bėda, ir nėra paprasto atsakymo.

 • kalbama apie verslo aplinką….kiek ji pasikeitė per 4 metus? Kur mieste buvo galima pavalgyti prieš 4 metus?savivaldybės rūsyje ir viskas, na, dar ,,Jantoje“ toli už miesto —dabar? Patys žinote – mažiausiai keturiose vietose …Ar čia nėra verslas? Mažai? žinoma,nedaug,bet nepamirškime ,kad per ilgus metus neveiklumo išvažinėjo žmonės ir nelieka kam dirbti,todėl didelių investicijų negalima tikėtis taip paprastai ir lengvai – reikia daugiau laiko…

  • Prieš keturis dar buvo Merkurijus, kombainas, paimatymas. Bet reikia uždirbti pnigų, kad ten valgyti. Sakykim, komunalinių valytojos, padirbėję ir pašlavę gatves naktį, galėjo važiuoti pauogauti, pagrybauti sezono metu. O dabar liko prie apskusto minimumo. Vat ir sukasi mažiau pinigėlio mūsų Kupiškėly…

 • Bardauskas žadejo užienio investicijas ir naujas darbo vietas. Kur jos? Kas mums iš tu stulpu ir iš aikštes.

 • Tai kad Kupiškio raj visada buvo „raudonas“,ir per praėjusius rinkimus balsavo už „bebrus“ ir gandragalvius tik situacija pasikeitė kai atsirado tiesioginiai mero rinkimai

  • Ir liko tas mūsų Kupiškėlis raudonas. Tiesiogiai išrinktam merui geriausi koalicijos partneriai socdemai.Jie gi ir anksčiau buvę valdžioje su vadinamais gandragalviais. Nors iš principo galėjo pasirinti ne komunistų palikuonis. Situacija gal ir keičiasi,tik ne į gerąją pusę. Jei diktatoriškas vadovavimas ir elementari darbinė drausmė yra tapatūs dalykai,tai belieka užjausti. Baseinas, karas su žvaigžde Šimonyse, mero pavaduotojo nušalinimas nuo kultūros, Atsisakymas kalbėtis su spaudos atstovais, mėgėjiškų spektaklių kainos… Et, Dievas gal įvertins, kad tolstame nuo demokratijos.

   • Keistas jūsų supratimas apie demokratiją. Reiškia, kad jei priimami sprendimai ne kaip jūs norėtumėte, tai nėra demokratija. Jei nuimtas mero pavaduotojas, kuris yra kaip tik komunistinių pažiūrų, tai negerai. Bet rašote, kad kaip tik komunistinių palikuonys yra blogybė. O gal kaip tik tokie asmenys renkasi į komitetus ir taps prisikėlusiais komunistiniais zombiais.
    O kas bendro yra tarp mėgėjų teatrų bilietų kainų ir rajono verslo padėties, ir kam tai kliūna? Nieko nepdarysi, nes dar daug yra rajone su „Šarikovo“ mąstymu.

 • Nei kuo nesiskiria ir kregždutės nieko naujo per 4 metus tik,kad šaligatvių plytelės kai kuriose gatvėse naujos verslo ir naujų investicijų nėra jokio darbo vietų naujų nėra įkurta į žmogaus gerovę nieko kai žmogus vaikšto alkanas tai tos ir naujos plytelės ne bedomina žmogaus gerovei nulis.Ir esam paskutinei vietoje ir galim girti kiek norim merą ,bet kokių tikėjosi rinkėjai rezultatų ir nėra.

 • apsegu ir jaruciu vadovavimo rezultatas,kur tik buvo valdzioje „usuoti bebrai ir gandragalviai“ rezultatai visur vienodi

Rekomenduojami video