2024/07/13

 

ŠIMONIŲ SALĖS SPROGDINIMO AIDAI – UŽMIRŠTI AR PRISIMINTI

Šimonyse šis pastatas mena skaudų pokario įvykį. Jurgos Banionienės nuotrauka

Rodos, visi tragiški ir dramatiški mūsų šalies įvykiai turėtų būti istorikų ištyrinėti, įvertinti ir nebekelti jokių klausimų. Antra vertus, istorijai toks laikotarpis, matyt, per trumpas. Dar yra vienų ar kitų įvykių liudytojų, dar gyvi jų vaikai, anūkai. Žmonės juos liečiančius dalykus visada pirmiausia vertina savaip, per emocinę prizmę.

Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ

Kodėl dingo lentelė

„Kodėl ant Šimonių kultūros namų nebėra atminimo lentelės, kurioje buvo įamžinti čia 1949 metų gegužės 1-ąją per sprogimą žuvę žmonės?“ – klausė prisistatęs vienos iš aukų giminaičiu vyras ir pridūrė, kad apie tai valdžios žmonės nenori kalbėti. Gal bijo? Ar gali taip būti demokratinėje valstybėje?

Jis sakė žinąs, kad šis tragiškas įvykis yra vertinamas nevienareikšmiškai. Tą salę, kur linksminosi jaunimas, susprogdino partizanas Antanas Starkus-Montė su savo vyrais. Yra žinoma, kad apie būsimą sprogdinimą vietiniai buvo įspėti, bet nepatikėjo, o gal ir buvo priversti kai kurie čia ateiti. Dauguma jų net buvo ne komjaunuoliai, o niekuo kitiems neprasikaltę žmonės. Kodėl jų vardus reikia ištrinti iš atminties?

Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“

Dalintis
Vėliausi komentarai
 • tai buvo net ne troro aktas tai lietuviu kurie buvo susirinke i mojevas zudynes

  • kokios mojavos..gegužės 1 ąją šventė,raudonas vėliavas pasikabinę.

 • Tamsta tyčiojatės.Žinomas išgamų stribų ir koloborantų stilius. Patys plėšikavo kaimuose, žagino moteris, žudė vaikus, o savo purvinus darbus suvertė Lietuvos partizanams. Tokie kaip jūs tik apsimeta patriotais.Esate matyt NKVD ar stribo palikuoni.Už kiek rublių putleriui laižot?

  • Neigiate faktą kad tą salę, kur linksminosi jaunimas, susprogdino partizanas Antanas Starkus-Montė su savo vyrais? Civilių žudymas jei tai daro „teisingi“ veikėjai yra pateisinamas? Kaip ir žydų šaudymas kurį vykdė „teisingi“ baltaraiščiai? Tai ir tamsta pasiruošęs žudyti ne taip rašančius ne taip mąstančius? Jei ne žudyti tai bent apseilėti pavadinant „putleristais“?
   Jei ęsate vienas iš tikrųjų partizanų, kovojusių už Lietuvos laisvę, turėtumėte pripažinti faktą kad įvyko klaida, paprastų žmonių žūties nebuvo siekta, atsiprašyti aukų artimųjų ir ieškoti ramybės ir susitaikymo.

   • Aktyviausi tarpukario Lietuvos Respublikos patriotai, karininkai, šauliai, mokytojai, valstybės tarnautojai buvo šaudomi ir tremiami dar pirmosios sovietinės okupacijos metu 1940-1941 m. Po karo dalis nelaukusių sovietų valdžios gyventojų pasitraukė į vakarus, kiti išėjo partizanauti ir žuvo miške. Sulig kiekviena trėmimų banga liko vis mažiau norinčių bent mintyse priešintis okupantams – Lietuvos patriotai žuvo, o gyventi ir daugintis liko stribai bei prisitaikėliai. Būtent jiems ir jų palikuonims atgimusi Lietuva niekada netapo sava valstybe. Galbūt ir netaps, nepriklausomai nuo to, ar bandysime demonstruoti jiems savo jautrumą ir atsisakysime pamatinės Lietuvos valstybės skirties nuo okupantų režimo struktūrų, ar į akis vadinsime juos „vatnikais“. Net ir emigravę į Vakarų Europos šalis, jų vaikai jaučia nostalgiją ne Lietuvai, o LTSR, klausosi rusiškos muzikos, žiūri internete transliuojamus Kremliaus propagandos TV kanalus ir pasitaikius progai lietuviškų naujienų portalų komentaruose niekina Lietuvą.(citata iš delfio – Romas Sadauskas -Kvietkevičius) Čia apie jus rašo

    • Klišinių propagandinių frazių kratinys ir ryškus visų bent kiek kitaip mąstančių atmetimas į „vatnikus“ būdingas fanatiškąjam konservatorių flangui. Nulis supratimo apie šiuolaikinį gyvenimą, emigraciją ir t.t. Pasakysiu tiek – tikrieji Lietuviai, praėję lagerius, tremtį, skurdą dažniausiai išsaugojo giedrą veide ir mintyse, jiems tolima ir turbūt nesuprantama jūsų neapykanta kitiems. Nematau prasmės toliau veltis į nutolusią nuo pagrindinės – kaip vertinti istorinnį faktą – temos.

    • Vienas iš tų likusių stribų ir prisitaikėlių esate ir pats, tamsta, neįstengęs užrašyti net savo nick’o, o bandantis čia moralizuoti, prisidengdamas kažkokių (ogi tokių pat) kvietkevičių citatomis

   • manau,tai buvo ne žudymas.Tai buvo kerštas tiems,kurie norėjo švęsti,kai daugumos tų,kurie buvo miške artimieji buvo išžudyti,išprevartauti,išvežti Sibirą.Nevilties šauksmu pavadinčiau tokį veiksmą.O mums, kartai,kurie nematė karo baisumų, to niekuomet nesuprast.

 • Vilku gimes i miska ziuri.Prigimtis. Ka gavome is tevu su genais, ta ir turim. O jeigu tie genai ir suvokimas ne labai kokie? Stribu ir sovietiniu aktyvistu vaikai ar anukai dazniausiai yra neapykantos laisvei, nemeiles Lietuvai ir iskraipytu pagal savo supratima faktu, t.y. gandu nesiotojai. Aisku, buna isimciu, kai zmogus prisipazista: Geda, bet raudoni mano gimines buvo.

 • tikrai.Vietoj to,kad kur dingo lentelė,reikėtų istoriško žurnalistinio tyrimo.Ir ne vieno,o keliasdešimt liudininkų.Kažin ar ir čia stribai neprisidėjo,suversdami kaltę partizanams?

  • Ten gi žuvo žmonės. Supraskite pagaliau. Ne koks kasdienis įvykis, kai žūsta keliolika žmonių. Jie visi norėjo gyventi. Tokį išpuolį galima laikyti teroro aktu. Ar norėtumėte, kad jei kažkam nepatikęs jūsų vaikų elgesys iššauktų mirties nuosprendį?

   • Vyko karas su okupantais ir koloborantais. Kurių pusę tamstelė palaikote – rusų okupantų, jų pakalikų, NKVD , ar Lietuvos patriotų?

    • Aišku kad žudikų patriotų

    • Beginklių žmogelių, kurie maitino vienus ir kitus.atimdami kąsnį iš savo vaikų. Ne angelai po miškus lekiojo. Sovietmečiu tylėjo apie vienus, o dabar vėl…

     • Hmmm, sakai sovietinė istorijos versija tau labiau prie dūšios?

 • jei taikesi i atvykelius kodel iszude savus

 • nežinot, kaip ten buvo, o komentuojat. Prisklausėt stribų blevyzgų, ir viskuo tikit.

  • Tai žurnalistė galėjo parašyt, surinkus duomenis. O ji tiesiog pasigedo sovietinės lentelės. Jei partizanai vietinius perspėjo, tai taikėsi į atvykėlius. Jei sovietai kabino amtminimo lenteles – tai ne dėl paprastų žmonių. Paprastus žmones patys sovietai vagonais varė… Žinioj, tuo metu visi buvo pikti, ir partizanai, ir stribai.

 • Paskaičius pirmą komentarą,atrodo,kad vicemeras atsakingas už tas žudynes-bet gi jis gimė tik praėjus beveik pusei amžiaus ;)Arjis mokydamas istorijos nepilietiškai šitą temą išaiškino..???

  • Jau durniau neparašysi. Pilietiški istorijos mokytojai pasistengia istorinių įvykių vietas pažymėti, aprašyti, įvertinti istoriniame kontekste. Aišku, tai gali padaryti ir šiaip iš tų vietų kilę, gyvenantys žmonės. Juk ten žuvo, daugybė žmonių. Dabar tokiose vietose stato kryžius, degina žvakutes ar kaip kitaip pamini. Dabar tarytum nieko ten neįvyko. Tylėti apie nepatogius politikams istorijos momentus gal ir patogu. Bet užtat pakampėmis žmonėms yra apie ką pašnekėti. Todėl nepykite, kai išgirstate nemalonius pletkus savo adresu.

 • Man tėvas ir senelis (deja jau nėra gyvų), kad dieną rekėdavo saugotis stribų, o naktį miškinių. Ir tie ir tie buvo ginkluoti ir paprastais žmonėm elgdavosi nedraugiškai. Partizanų irgi labai išaukštint nereikėtų.

  • Labai teisingas komentaras

 • Tai vietiniai buvo perspėti? Tai ne jie buvo taikiniu.
  O kas?

 • Baigiantis Antrajam pasauliniam karui, A. Sniečkaus motina su dviem jo broliais ir trimis seserimis pasitraukė į Vakarus ir nepasidavė vėliau vykusiems įkalbinėjimams grįžti į Lietuvos SSR. P. Norkaus laiške rašoma, kad ji „ne kartą sakė savo pažįstamiems ir artimiesiems, kad norėtų, jog jos sūnaus Antano nebūtų tarp gyvųjų“, o žurnalisto paklausta, kodėl negrįžta į Lietuvą pas savo sūnų, atsakė: „Iki to meto, kol šitas pabaisa bus valdžioje, aš negrįšiu į Tėvynę.“9 1948 m. A. Sniečkaus motina mirė Hanau mieste Vokietijoje.
  Lietuvos ypatingasis archyvas, f. 16895, ap. 2, b. 4, l. 46–47.

  • Na ir kas? Žmonių asmeniniai santykiai ir idėjos. Už tai neteisiama. Teisiama už nusikaltimus. Žmonių, ypač beginklių žudymas yra nusikaltimas. Pateisinimo tam nėra.

 • Reikia tylėt-o tau bus kaip Vanagaitei….

 • Baisu gyventi.kai slepiama tiesa. Juk tai istofijos faktas. Kas bebūtų,žmonių žudyti savo nuožiūra niekas neturi teisės. Istorijos ir pilietiškumo mokytoju ten dirbo vicemeras. Tai nejagi pilietiškumo projektuose tik šiukšlynai niestelyje domino?

Rekomenduojami video