2023/12/11

 

VILMANTO VIZIJA – VEIKLUS, JAUNAS IR VIENINGAS VAIKYSTĖS MIESTAS

Vilmanto Bieliūno manymu, reikėtų susirūpinti Kupiškio miesto ir rajono gyventojų užimtumo, nedarbo problemomis ir jas spręsti. Jurgos Banionienės nuotrauka

„Jei turėčiau stebuklingą lazdelę“

Vilmanto Bieliūno manymu, reikėtų susirūpinti Kupiškio miesto ir rajono gyventojų užimtumo, nedarbo problemomis ir jas spręsti.
Jurgos Banionienės nuotrauka

Aštuoniolikmetis programuotojas Vilmantas Bieliūnas neseniai ryžosi palikti miestą, kuriame gyveno nuo vaikystės, lankė mokyklą. Platesnių veiklos ir karjeros barų jis nutarė ieškoti didesniame mieste. Šiuo metu Vilmantas įsikūręs kaimyniniame Panevėžyje, bet Kupiškio nepamiršta, idėjų ir pasiūlymų, kaip pakeisti nusistovėjusį ramų miesto gyvenimą, vaikinas turi nemažai. Jei būtų miesto meru, prioritetą jis skirtų kelioms sritims – gyventojų užimtumui, išvykusių iš Kupiškio žmonių sugrąžinimui ir darbo vietų kūrimui.

Jurga BANIONIENĖ

Veiklos – vaikams ir jaunimui

Vilmantą į Panevėžį nuviliojo darbas. Programavimu jis susižavėjo gana anksti, ši sritis įtraukė labai rimtai. Dabar jaunasis programuotojas savo paslaugas teikia kelioms įmonėms, darbą derina su mokslais Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės paslaugų ir verslo mokykloje.

Pasak pašnekovo, Kupiškis, kokį atsimena iš savo vaikystės, visai kitoks. Dabar miestas, V. Bieliūno akimis, labai pasikeitęs – gerokai tvarkingesnis, atnaujintas. „Anksčiau Kupiškis buvo panašus į pramoninį miestą, man jis atrodė kaip Černobylis. Dabar sutvarkyti seni pastatai, atsirado daug naujų, ypač – prekybos centrų. Bandoma tapti turistiniu miesteliu, į kurį atvyktų ir čia teikiamomis paslaugomis pasimėgautų žmonės iš kitur. Iš dalies mes turime tas sąlygas, pavyzdžiui, puikias marias, tačiau nėra išplėtota infrastruktūra. Kupiškyje trūksta veiklos. Be marių, daugiau nėra jokių pramogų. Yra kultūros centras, čia vyksta koncertai, spektakliai. Kuriasi ir naujos kavinės, bet veiklos žmonėms dėl to daugiau neatsiranda. Sutinku, galima vakarais išeiti kur atsigerti arbatos, bet – tik tiek“, – kalbėjo pašnekovas.

Vilmanto manymu, būtų puiku įkurti mieste pramogų centrą, skirtą vaikams, jaunimui. „Būtina atsižvelgti į vaikų poreikius. Nėra Kupiškyje vietos, žaidimo kambario, kur būtų galima nuvesti juos pažaisti. Trūksta jaunimo erdvės, kur jis galėtų kurti. Tokiam centrui reikėtų ieškoti vietos pačiame mieste, nes kitaip jį pasiekti žmonėms būtų sudėtinga“, – savo planus dėstė Vilmantas.

Dar vienas jo siūlymas – įrengti pramogų parką po atviru dangumi su įvairiomis laipynėmis medžiuose, sūpynėmis ir pan. „Tokį nuotykių parką savo miesto centriniame parke turi įsirengę Šiauliai. Pas mus jis galėtų būti įrengtas prie didžiosios „Maximos“, Jono Černiaus skvere arba kitoje vietoje, kur daug stiprių medžių. Prie marių vargu ar tokia tinkama vieta atsirastų, nebent – ant Kupiškio piliakalnio“, – samprotavo V. Bieliūnas.

Vyresnio amžiaus žmonių užimtumas, pašnekovo nuomone, nėra problema. Aktyvus poilsis jiems neaktualus, jų kultūrinius poreikius patenkina kultūros centras.

Daugiau pramogų

V. Bieliūnas turėjo pamąstymų ir dėl pamario. Yra vandenlenčių parkas, elingas, kuris, pašnekovo manymu, visai neatlieka savo paskirties. „Elinge dirba gelbėtojai, veikia kavinukė, kuri tokioje vietoje ir turėtų būti, tačiau pastatą valdo sporto centras, čia laikoma jų įranga. Elingas neturėtų būti sandėlis, čia galėtų atsirasti įvairių pramogų – valčių, vandens dviračių nuoma, pripučiamas kamuolys ant vandens. Dabar tuo užsiima privatūs asmenys, o šiais dalykais turėtų rūpintis Savivaldybė. Visą įrangą prižiūrėtų ir šias pramogas galėtų teikti gelbėtojai. Jei būčiau meras, imčiausi tokios iniciatyvos“, – kalbėjo Vilmantas.

Nemažai darbų pamaryje, jo manymu, jau padaryta – yra įrengta žaidimų aikštelė vaikams, paplūdimio futbolo, tinklinio aikštelės.

Uošvės Liežuvio sala yra puikus parkas, kuriame pilna įvairių rūšių augalų, jį kažkaip keisti, niokoti būtų kvaila. Svarbiausia, kad saloje būtų apšviesti takeliai. Vasaros naktys šviesios, tačiau rudenį vakarais tamsu, būtų puiku išspręsti apšvietimo problemą“, – akcentavo V. Bieliūnas.

Jis užsiminė ir apie tai, kad rekonstruota centrinė Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštė puikiai tiktų įvairiems renginiams. Pavyzdžiui, vasaros savaitgalių vakarais čia galėtų būti demonstruojami filmai, organizuojami koncertai. Vilmantas apgailestavo, kad visai užmiršta Pyragių vasaros estrada. „Tai irgi gera renginių vieta. Nereikėtų labai daug investicijų norint ją paversti patrauklia – elektros įvadas yra, užtektų perdažyti estradą, pastatyti medinius suoliukus. Jei renginiai dažnai vyktų centre, gali kilti gyventojų pasipiktinimas dėl triukšmo ir pan. O prie Pyragių – gana atoki vieta, ji puikiai tiktų ir jaunimo šokiams rengti“, – sakė vaikinas.

Kalbėdamiesi su Vilmantu aptarėme ir sustojusią baseino statybą mieste. Jis turėjo konkrečią nuomonę – baseino Kupiškiui reikia. „Tai būtų dar vienas puikus pramogų kompleksas su baseinu, pirtimis, sporto sale. Žmonės turėtų vietą kur atsipalaiduoti. Vasarą tą padaryti galima daug kur, o žiemą jokių pramogų čia nėra. Baseino vieta buvo parinkta gera, o dabar žmonės apgaudinėjami, kad baseinas Kupiškyje dar bus, bet seniai aišku, kad valstybė šio projekto nebefinansuoja“, – kalbėjo V. Bieliūnas.

Būtina sulaikyti jaunimą

Pasikeitimai būtini ne tik rūpinantis miesto ir rajono gyventojų užimtumu. Pašnekovo manymu, labai svarbu grąžinti išvykusius žmones – ir jaunimą, ir darbingo amžiaus asmenis. „Ne vien iš čia, bet ir iš visos šalies gyventojai bėga dėl mažų atlyginimų, menkos darbų pasiūlos. Kupiškyje labai trūksta didelių įmonių, kurios įdarbintų daug žmonių, todėl viena didžiausių problemų – nedarbas. Jaunimas neplanuoja kurtis Kupiškyje. Jei būčiau meras, stengčiausi jį sulaikyti. Dabar gyventi čia grįžta nebent tie žmonės, kuriems nepatinka didmiesčių šurmulys. Svarbu kurti naujas įmones, pavyzdžiui, statybos, kurios įgyvendintų stambius projektus, dirbtų ne tik Kupiškyje, bet ir visoje šalyje, užsiimtų eksportu. Reikėtų ir didelės rimtos siuvyklos, nes tai gana populiari specialybė, o dabar veikiančios tiesiog merdėja. Įmonių kūrimas spręstų darbo vietų trūkumo problemas“, – kalbėjo Vilmantas.

Jo nuomone, reikėtų išnaudoti tuščius pastatus mieste. Jų remontas atsieitų pigiau nei naujų statyba.

Svarbų vaidmenį kuriant patrauklų miesto veidą vaidina ir renovacija. V. Bieliūno manymu, būtų puiku atnaujinti visus miesto daugiabučius namus, įstaigas. Jam kliūna įvairiomis spalvomis nudažyti namų fasadai. Anot pašnekovo, darnią visumą kurtų, pavyzdžiui, pilkais atspalviais nudažyti daugiabučiai namai. Tokie atrodo šiuolaikiškai, moderniai.

Mero kėdė nevilioja

V. Bieliūnas teigė esąs realistas, tad utopinių svajonių, ko reikėtų Kupiškiui, sakė neturintis. Į viską, anot Vilmanto, reikia žvelgti realistiškai ir tesėsi duotus pažadus, ypač – politikams. Vis dėlto paklaustas, ar pats norėtų atsidurti mero kėdėje, jis prisipažino, kad – ne. „Tai – didelė atsakomybė. Jos tikrai nevengiu, bet tam reikia suburti stiprią komandą. Politika – partijų karai, konkurencingumas. Aš manau, kad visi savo mieste, valstybėje turime būti kaip vienas kumštis, stengtis dėl savo miesto ir šalies gerovės. Kiekvieno žmogaus pasirinkimas, kur gyventi, bet jis turėtų prisidėti prie gyvenamosios vietos plėtros, jei to nebus, visi po truputį išsilakstysime“, – pabrėžė jis. Kupiškėnams vienybės, anot Vilmanto, trūksta, žmonės nusivylę galimybėmis gyventi ir kurti savo mieste, nemato perspektyvų. Tai būtina keisti, ieškoti naujų kelių.

Dalintis
Vėliausias komentaras
  • ….puikios ir ambicingos mintys- dėl mero pagalvosi ateityje! T.

Rekomenduojami video