2024/07/22

 

MINISTRO LOGIKA: VAIKŲ MAŽĖJA – NEREIKIA IR SKYRIAUS

Jurga BANIONIENĖ

Prieš porą savaičių Kupiškyje lankėsi sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Trumpas vizitas ligoninėje, susitikimas su čia dirbančiais medikais. Ir, tiesą sakant, nieko konkretaus ir paguodžiamo. Tikriausiai iš ministro lūpų vietiniai medicinos darbuotojai išgirdo tą patį, apie ką diskutuojama su kitų rajoninių ligoninių atstovais. Situacija sudėtinga visur, mes ir ne išimtis – mažėjame, senstame, teikiamų paslaugų irgi mažėja. Reikia planuoti, racionaliai skaičiuoti, stengtis išlikti.

Svečias apžiūrėjo rajono ligoninę. Užsuko ir į Vaikų ligų skyrių. Nors, ministro žodžiais tariant, nėra ką gydyti, į ligoninę vaikai patenka daugiausia dėl sezoninių ligų, tądien mažųjų pacientų čia netrūko. „Kaip tyčia“, – už nugaros pasigirdo vieno iš rajono valdžios atstovų tyli replika. Ką čia ir bepasakysi – keblu, kai ministras atvažiuoja ir reikia įrodyti, kad nepelninga tuščias lovas laikyti.

„Įsivaizduoju, kad vaikų gydyti rasti jums sudėtinga, o ranką prie širdies pridėjus reikėtų paklausti, kiek iš jų realiai turėtų būti skyriuje, kiek jie galėtų gauti kažkokią kitokią pagalbą“, – tokia buvo ministro išsakyta mintis.

Prisipažino A. Veryga, kad ir jam pačiam būnant rezidentu vienoje rajono ligoninių (kokioje, svečias neatskleidė) gydytojai mamas įkalbinėdavo pagulėti ligoninėje su vaikais. Sveikatos apsaugos politiką formuojančio asmens teigimu, didžioji dalis sergančių vaikų galėtų sėkmingai gydytis namuose. Užsuktų šeimos daktaras, bendrosios praktikos slaugytoja. O kai bėda rimta – važiuojame į rimtesnę aukšto lygio ligoninę.

Tokias kalbas girdint natūraliai peršasi mintis, kad šių ligoniukų sveikata besirūpinančio skyriaus perspektyvos išlikti labai nedidelės. Jis – našta ligoninei, vaikų gydymas nepelningas. Jau ne pirmą kartą vasaromis šis skyrius visai uždaromas. Motyvuojama tuo, kad tai ne pirmų metų ir ne vien mūsų rajono patirtis. Esą visas personalas išeina atostogų, o pavaduojančių darbuotojų ieškoti tiesiog neapsimoka finansiškai. Va, štai taip ir taupome. Mažųjų pacientų sąskaita. Dar keisčiau skamba ligoninės vadovybės kalbos, kad samdyti gydytojai iš poliklinikos ligoninėje dirba iš idėjos. Manytumei – už ačiū.

Per susitikimą užsiminta ir apie tai, kad ligoninė neretai yra ir socialines problemas sprendžianti įstaiga. Paimti iš šeimos vaikai atsiduria ligoninėje, nors jiems stacionarus gydymas nebūtinas. Tiesiog nėra kur jų dėti. Bet tai – ne išeitis. Tai kodėl tos išeities neieškoma?

Sveikatos apsauga reformuojama be perstojo, nuolat girdimos kalbos apie teigiamus pokyčius. Deja, rezultatas kol kas toks – vis toliau nuo regionų gyventojų tolstančios medicinos paslaugos.
Susitikti su ministru kviesti ir visuomenės atstovai, bet norinčių pasiklausyti didelio svečio gyventojų beveik neatsirado. Tiesa, iš salės išskubantį A. Verygą sutrukdė vienas garbaus amžiaus žmogus. Klausė, kodėl labai smarkiai išaugo kompensuojamų vaistų kainos, ir su savimi atsinešė jų pakuotę. Tik nieko konkrečiai ministras jam neatsakė, tepasiūlė atsiųsti elektroninį laišką ir pažadėjo tuo būtinai pasidomėsiąs.

Dalintis
Vėliausias komentaras
  • Visškai teisus ministras. Savo vaiko NIEKADA nebevešiu į Kupiškio vaikų sk. Nes gydytojai be kompetwncijos visai likę. Mastymas nė kiek nepasikeitęs nuo senų laikų. Vaikus nugydo o ne gydo. Ir guldomi tik tam kad tik niekas nepanaikintų šio sk.

Rekomenduojami video