2023/12/11

 

RAJONE KELIĄ SKINASI SAULĖS ENERGETIKA

Saulės šviesos energijos elektrinė ant stogo. Mindaugo Venslavo nuotrauka

Klimato kaita, gresianti Žemei ekologinė katastrofa skatina žmoniją ieškoti įvairių išeičių, kad planeta būtų kuo mažiau teršiama. Aplinką tausojanti, išgaunama iš atsinaujinančių šaltinių energija – vienas tos problemos sprendimo būdų.

Lietuvoje visa tai irgi nėra naujovė. Apie vėjo, vandens jėgaines, geoterminį šildymą, biokurą, saulės kolektorius yra girdėję visi. Deja, dar palyginti nedaug kas šių dalykų teikiamą naudą yra išbandę praktiškai.

Visgi tokių naujovių atsiranda ir Kupiškyje.

Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ

Alternatyvų nedaug

Rajono Taryba davė sutikimą, kad Kupiškio kultūros centras statytų ir ne mažiau kaip 20 metų eksploatuotų 30 kW saulės energijos elektrinę ant savo pastato Kupiškyje, Gedimino gatvėje.

Pasak Mažvydo Šalkausko, Infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojo, alternatyvios energijos pavyzdžių rajone nėra labai daug. Šiuo metu tik Kupiškio rajono kūno kultūros ir sporto centro pastate yra įrengtas geoterminis šildymas ir sumontuoti saulės kolektoriai, įjungti į bendrą geoterminio šildymo sistemą, ruošti karštam vandeniui.

Kupiškio kultūros centro projektas, kuriam įgyvendinti jau gautas finansavimas, bus antras Savivaldybės įstaigos objektas, naudojantis alternatyvų atsinaujinantį energijos šaltinį.
Kol kas daugiau parengtų tokių projektų Savivaldybės įstaigos ir įmonės neturi.

Rajone yra ir privačios iniciatyvos pavyzdžių diegiant saulės energijos elektrines arba montuojant saulės kolektorius vandeniui šildyti.

Džiaugiasi projektais

Kodėl sumanė įgyvendinti alternatyvios energijos gamybos projektą, paklausėme ir Kupiškio kultūros namų direktorės Jolitos Janušonienės.

„Visi žinome, kad saulė ne tik šviečia ir šildo, bet gali gaminti ir elektros energiją. Tai nauja alternatyvios energetikos kryptis, kurios pagrindą sudaro naujos kartos saulės fotovoltiniai moduliai. Dvejus metus užtruko įvairių biurokratinių dalykų derinimas, kol sulaukėme žinios, kad mūsų sumanymas gavo šimtaprocentinį europinį finansavimą. Dar reikės įveikti keletą formalumų, kad prasidėtų realus tos elektrinės įrangos montavimas ant kultūros centro stogo. Šiuo metu elektros energija kultūros centrui tiekiama iš AB ESO, o daugiausia elektros energijos mums reikia apšvietimui, scenos bei kompiuterinei įrangai. Tiesiogiai sumažinti elektros energijos vartojimo negalime, tad buvo nuspręsta įsirengti saulės elektrinę, kuri leis mažinti perkamą elektros energijos kiekį, taip pat bus prisidedama prie gyvenamos aplinkos sąlygų gerinimo galimybių ir taupomas išleidžiamas CO2 kiekis. Sutaupytos lėšos bus skiriamos renginiams, jų inventoriui atnaujinti.“

Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“

Dalintis
Vėliausi komentarai
  • saules energija nieko nekainuoja, o iranga, montavimas, prieziura ir remontas uz dyka nebuna.tokie tie ir pelekautai. kaip visur, taip ir cia

  • saules energija nieko nekainuoja, o irangos, montavimo darbu ir prieziuros uz dyka nebuna 🙂

  • Jei duoda ir montuoja veltui, tai gerai.Įvertinant priežiūrą, nusidėvėjimą, aptarnavimą, tokie dalykai neišeina dykai. Nemokamas sūris- pelėkautuose.

Rekomenduojami video