2024/07/17

 

ALIZAVĄ KOTRYNA PAVERSTŲ TRAUKOS CENTRU

Alizavoje gyvenanti Kotryna Baronaitė turi idėjų, ką reikėtų keisti ne tik šiame kaime, bet ir Kupiškyje. Jurgitos Banionienės nuotrauka

Alizavoje gyvenanti Kotryna Baronaitė turi idėjų, ką reikėtų keisti ne tik šiame kaime, bet ir Kupiškyje.
Jurgitos Banionienės nuotrauka

„Jei turėčiau stebuklingą lazdelę“

Kotryna Baronaitė – alizavietė. Šiame kaime ji gyvena dvylika metų. Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos mokinė nemažai laiko praleidžia ir Kupiškyje, yra Jaunimo centro merginų grupės „Gama“ viena lyderių, tad turi Kupiškio, jo jaunimo viziją. Su Kotryna pasišnekėjome apie gyvenimo kaime ir mieste privalumus ir trūkumus, ką norėtų čia keisti.

Jurgita BANIONIENĖ

Norėtų išsaugoti mokyklą

Kotryna tvirtino, kad gyvenimas mieste ir kaime skiriasi. Ir vienur, ir kitur esama savų pliusų, minusų. „Mieste geresnis susisiekimas, daugiau draugų, veiklos. Kaime – savas kiemas, kur gali basa vaikščioti po žolę, daržas, kuriame auga ekologiškos daržovės“, – sakė K. Baronaitė.

Alizavos pagrindinę mokyklą baigusi Kotryna dabar mokosi L. Stuokos-Gucevičiaus gimnazijoje. Šie mokslo metai jai paskutiniai. Apie Alizavos mokyklą ji saugo šiltus prisiminimus. Tai, anot K. Baronaitės, labai aktyvi ugdymo įstaiga, kurioje dirba iniciatyvūs žmonės. „Džiugu, kad mokyklą dar turime. Tik gaila, kad vaikų labai mažėja. Norėtųsi, kad Alizavos mokykla visada gyvuotų, kad savo vaikams galėčiau parodyti, kur pati mokiausi“, – vylėsi Kotryna.

Pasak pašnekovės, užklasinės veiklos mokiniams tikrai netrūksta, o už mokyklos ribų jos mažiau. „Yra jaunimo klubas „Alsja“, į kurį renkasi jaunesni už mane alizaviečiai. Tikiuosi, kad kaime likęs jaunimas bus veiklus ir aktyvus“, – kalbėjo mergina.

Alizava, anot jos, gražus miestelis. Beveik nėra apleistų namų. Nerūksta ir gyventojų, tik mažoka jaunų šeimų. Kultūrinis gyvenimas Alizavoje taip pat galėtų būti įvairesnis. Pati gyvenvietė švari ir tvarkinga, tačiau Kotryną erzina kovarniai. „Ne vietoje jie įsikūrę, prie bažnyčios, labai ramybę trikdo. Pas mus kieme jau iš pavasario visa žolė jų būna išpešiota“, – teigė pašnekovė.

Reikia parko

Paklausta, ką norėtų savo kaime keisti, K. Baronaitė sakė, kad jei tik turėtų stebuklingą lazdelę, išplėstų Alizavą – paverstų ją žmonių traukos centru, apgyvendintų daugiau jaunų šeimų.

Pievoje priešais kultūros centrą, pasak alizavietės, būtų puiku įrengti parkelį. „Pastatytų suoliukų, prisodintų gėlių, medžių, įrengtų fontanėlį. Parkelyje laiką galėtų leisti ir jaunimas, ir vyresnio amžiaus žmonės. Dabar tokios vietos susirinkti nėra, jaunimas buriasi prie mokyklos, stadione“, – savo mintis dėstė Kotryna.

Ji turėjo ir dar vieną idėją – išvalyti Pyvesos upę, kuri dabar labai apžėlusi. Reikėtų čia įrengti ir paplūdimio vietą.

Kupiškis Kotrynos akimis

Nemažai laiko Kotryna praleidžia ir Kupiškyje. Penkias dienas per savaitę – mokslai, po pamokų – laikas Jaunimo centre. Be to, čia gyvena ir visi jos draugai.

K. Baronaitės akimis Kupiškis – labai žalias miestas. „Esu nemažai keliavusi po Lietuvą, tad turiu su kuo palyginti. Girdėjau, kad į Kupiškio technologijos ir verslo mokyklą daug jaunimo atvyksta mokytis todėl, kad pas mus gražu, ramu. Čia žmonės vieni kitus pažįsta. Atsiranda ir daugiau jaunų šeimų, jos grįžta į Kupiškį. Manau, gyventi mažame miestelyje geriau nei kokiame didmiestyje“, – sakė Kotryna.

Gimnazistė apgailestavo, kad tikrai ne visi jauni kupiškėnai atranda sau veiklos, nemažai yra tokių, kurie niekuo nesidomi ir tiesiog be tikslo „šlifuoja“ gatves. „Būtina plėsti jaunimo užimtumą. Daug jaunuolių ateina į Jaunimo centrą. „Gama“ irgi labai stengiasi organizuoti įvairius renginius, kviečia juose lankytis“, – kalbėjo mergina.

Akis jai bado nesutvarkytos Kupiškio vietos. Viena jų – Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštė. Paklausta, kokią ją atnaujintą įsivaizduoja, K. Baronaitė pabrėžė, kad centrinėje miesto aikštėje būtinai turėtų veikti fontanas. „Labai nenoriu, kad medžius iškirstų, nebebūtų jų pavėsio“, – akcentavo Kotryna.

Labai reikėtų atnaujinti ir medinę pavėsinę, suoliukus parkelyje prie Kupos upės, priešais Kupiškio ligoninę. Tarp jaunimo ši dauba vadinama vieta itin populiari ir lankoma.

Puikiai, pašnekovės manymu, sutvarkytas pamarys. Aukštupėnų poilsiavietėje yra viskas, ko reikia – vaikų žaidimų aikštelė, treniruokliai, paplūdimio futbolo, tinklinio aikštelės, todėl žmonės mėgsta čia rinktis. „Prie marių tikrai dažnai apsilankome, traukia, viskas puikiai sutvarkyta. Mums nuo Jaunimo centro iki pamario arčiau, todėl renkamės šią vietą, tačiau dar yra ir Pyragių ežeras. Sutvarkius estradą tai galėtų tapti puikia moksleivių dainų švenčių, Meno mokyklos mokinių koncertų vieta, tačiau didesniems masiniams renginiams tinkamesnė yra Uošvės Liežuvio sala“, – išsakė savo nuomonę Kotryna.

Alizavietė mano, kad viena didžiausių miesto problemų – nedarbas. Jei tik galėtų mostelėti burtų lazdele, tuoj pat ją išspręstų. „Sukurčiau daugiau darbo vietų jaunimui, kad jis neišvažiuotų iš Kupiškio, o liktų čia. Iš mano giminaičių taip pat yra nemažai išvykusių, labai nesmagu, kai savi palieka gimtinę“, – kalbėjo K. Baronaitė.

Dalintis
Vėliausias komentaras
  • Ka tu toj Alizavoj parodysi,tuscius namus,tuscias gatves,mirstantis miestelis nieko ten jau nebera viskas tik blogyn

Rekomenduojami video