2023/06/03

 

LIETUVOS ATEITIS – Į JAUNŲJŲ PROFESIONALŲ RANKAS

Du kartus programoje „Kurk Lietuvai“ dalyvavęs panevėžietis Daumantas Simėnas tvirtina, kad įgyta patirtis dirbant skirtingose viešojo sektoriaus institucijose pakloja tvirtus pamatus ir suteikia naujų galimybių kopiant karjeros laiptais. Nuotrauka iš asmeninio albumo

Sužinok, mąstyk, rinkis

Jaunųjų profesionalų programa „Kurk Lietuvai“ – pirma ir kol kas vienintelė profesinio tobulinimo ir gerosios užsienio praktikos pritaikymo programa Lietuvoje, kuri suteikia progą savo žiniomis ir idėjomis prisidėti kuriant modernią Lietuvos ateitį. Pagal penkerius metus vykstančią programą nedirbo nė vienas kupiškėnas.

Audinga SATKŪNAITĖ

Programa kinta

Pagal programą gali dirbti ir bakalauro, ir aukštesnių pakopų laipsnius įgiję profesionalai. „Kurk Lietuvai“ dalyvių atranka vyksta trimis etapais: CV atranka, pokalbis ir praktinė užduotis.

Panevėžietis Daumantas Simėnas įgyvendinant programą dalyvavo du kartus, o apie ją sužinojo dar mokymasis Didžiosios Britanijos universitete.

„Informaciją apie programą aptikau internete ir supratau, kad noriu dalyvauti, kai grįšiu į Lietuvą. Jau buvau bebaigiantis savo bakalauro studijas, todėl po metų pabandžiau laimę ir sėkmingai patekau“, – „Kupiškėnų mintims“ sakė D. Simėnas.

Anot vaikino, atrankos mechanizmas yra gana ekstensyvus, o konkurencija verčia pasitempti. 2013–2014 metais programos „Kurk Lietuvai“ atrankoje dalyvavęs D. Simėnas pateko tarp dvidešimties laimingųjų ir turėjo įveikti apie šimtą norinčiųjų. Antrą kartą panevėžietis įsitraukė ne į ministerijų, o į regionų programą.

„Pereiti atranką buvo nemenkas išbandymas ir konkuruoti tikrai reikėjo, kadangi programa sutraukia stipriausius Lietuvos talentus, todėl nėra lengva. Pati programa „Kurk Lietuvai“ labai daug duoda – ir kontaktų, ir darbo patirties“, – kalbėjo D. Simėnas.

Anksčiau programos „Kurk Lietuvai“ dalyviai galėjo kas keturis mėnesius dirbti skirtingose viešojo sektoriaus institucijose ir dalyvauti įgyvendinant svarbiausius jų vykdomus projektus užsienio investicijų, verslumo, inovacijų skatinimo, Europos Sąjungos paramos ir kitose srityse. Dabar programos dalyviai per metus vykdo po 2 projektus ir dirba poromis. Visi jie yra įdarbinami visu etatu ir 12 mėnesių gauna atlyginimą, atitinkantį jų atsakomybę ir pareigas.

Pasak D. Simėno, pradėjus veikti programai, galėjo dalyvauti tik užsienyje studijas baigę jaunieji profesionalai. Šis reikalavimas laikui bėgant pakito ir vertinama bet kokia užsienyje įgyta patirtis.

„Buvo nutarta atsisakyti šio diskriminacinio motyvo. Juk nemaža dalis žmonių baigia studijas Lietuvoje, o vėliau išvyksta pasisemti patirties į užsienį. Juos susigrąžinti taip pat yra tikslinga“, – tikino pašnekovas.

Vienerių metų programos dalyvis D. Simėnas dirbo įgyvendinant tris projektus, kurie truko po keturis mėnesius Aplinkos, Socialinės apsaugos ir darbo bei Susisiekimo ministerijose.

„Jaunieji profesionalai gali pasirinkti projektus bei ministerijas, kuriose nori dirbti. Kartais leidžiama projektą sugalvoti pačiam. Aš su kolega vykdžiau projektą Aplinkos ministerijoje įdiegiant gėrimų pakuočių užstato sistemą. Kaip žinia, ji sėkmingai šiuo metu veikia“, – geromis naujienomis dalijosi D. Simėnas.

Ateities perspektyvos

Programa prasideda kiekvienų metų rugsėjį. Maždaug dvi savaites prieš programos pradžią, kiekvienų metų rugpjūčio viduryje, „Kurk Lietuvai“ dalyviai pakviečiami į pirmus įvadinius mokymus, kurie leidžia išsamiai susipažinti su programos institucijomis, jų darbo specifika, prioritetine veikla.

Kiekvieną dalyvį kasdieniame darbe vertina programos koordinatorius bei projekto savininkas institucijoje. Bent kartą per mėnesį vyksta periodiniai susirinkimai su programos organizatoriais, čia pristatoma, kas nuveikta, aptariama, kokios pagalbos reikia. Nors programa trunka tik metus ir jai pasibaigus ilgalaikė darbo vieta nėra garantuojama, tačiau, pasak D. Simėno, sėkmingai dirbę dalyviai turi daugiau galimybių įsidarbinti kandidatuodami į laisvas institucijų darbo vietas.

Per penkerius programos organizavimo metus daugeliui programos dalyvių buvo pasiūlytos darbo vietos viešojo sektoriaus institucijose – nuo ekspertų, padalinių vadovų iki politinio pasitikėjimo valstybės tarnybos darbuotojų. „Kurk Lietuvai“ projektų vadovai taip pat sulaukia darbo pasiūlymų ne tik iš viešojo sektoriaus, bet ir iš bendradarbiaujančių privataus ar nevyriausybinio sektoriaus organizacijų. Be to, programos dalyviai gali suburti didelį kontaktų tinklą, susipažinti su įvairiais viešojo bei privataus sektoriaus atstovais ir užmegzti ateities karjerai naudingas pažintis.

Šiuo metu D. Simėnas priklauso programos „Kurk Lietuvai“ alumnų grupei ir yra pasiruošęs pagalbos ranką ištiesti dabartiniams ir būsimiems projektų vykdytojams.

Dalintis
Vėliausias komentaras
  • Dar vienas mol visu galu profas potencialus varkiautojas kad tik kur geriau ilist ir prasisukt progai pastaikius.

Rekomenduojami video