2023/11/28

 

Gražiai sudėliota Aistės dienotvarkė

Aistė Liaudanskaitė sėkmingai suderina įvairią veiklą.
Autorės nuotrauka

Ir Kupišky dangus žvaigždėtas

Kas mokėsi mokykloje prieš dvidešimt ar daugiau metų, apie mokinių savivaldą galėjo tik pasvajoti. Šiuo metu ji yra savaime suprantamas dalykas ir vienas būtinų sąlygų įgyvendinant demokratinį mokyklos valdymą.

Pirmi mokinių savivaldos daigeliai Lietuvoje buvo labai formalūs, o pastaraisiais metais mokyklinis jaunimas vis aktyviau dalyvauja sprendžiant jiems aktualius klausimus kartu su savo mokytojais, mokyklų administracijomis.

Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijoje taip pat ne vieneri metai veikia mokinių parlamentas. Kas tai per veikla, pasikalbėjome su šio parlamento prezidente, antroke gimnaziste Aiste Liaudanskaite.

Apie parlamentą

Pasak Aistės, jie organizuoja įvairius gimnazijos renginius, aptaria visiems mokiniams opius klausimus, generuoja įvairias idėjas. Gimnazijos parlamento nariai nėra renkami. Pagal dabartinę tvarką, šio parlamento nariais automatiškai tampa klasių seniūnai ir jų pavaduotojai, o prezidentas renkamas. Jei klasė aktyvi, tai į mokyklos parlamentą ji gali deleguoti net tris narius. Norintis dalyvauti prezidento rinkimuose gimnazistas turi surinkti penkiasdešimties mokinių, kurie palaiko jo kandidatūrą, parašus. Vėliau prasideda rinkimų kampanija. Kuriami atitinkami plakatai, pretendentai į prezidento postą sako agitacines kalbas ir turi argumentuoti, kodėl jo kandidatūrą reikėtų remti.

„Aš dalijau gimnazistams reklamines skrajutes, skatinančias balsuoti už mane. Mokyklos parlamento prezidento rinkimų kampaniją koordinuoja jo vadovės mokytojos. Kai aš kandidatavau į šį postą, vadovė buvo mokytoja Loreta Šilinienė. Šiemet šiuos reikalus koordinuoja mokytoja Ingrida Tuskienė. Mokyklos parlamentas turi ne tik prezidentą, bet ir pirmininką. Šiuo metu jam pirmininkauja Gerda Trifeldaitė. Mano prezidentavimo dvejų metų kadencija eina į pabaigą. Kitais mokslo metais vyks nauji gimnazijos parlamento prezidento rinkimai. Nepaisant skambių postų, visi parlamento nariai turi vienodas sąlygas pasireikšti, visi gimnazistai – siūlyti savo idėjas ir reikšti norus. Viską lemia žmogaus aktyvumas, kūrybingumas. Ne visi gimnazijos parlamento nariai būna vienodai aktyvūs, bet stengiamės darbo krūvį visiems paskirstyti tolygiai. Gimnazistai su savo pasiūlymais dažniausiai kreipiasi į klasės atstovus parlamente arba išsako man tiesiogiai, taip pat gaunu iš jų žinučių per feisbuką. Į mūsų norus gimnazijos administracija pagal galimybes atsižvelgia. Smagu būti visaverčiais gimnazijos bendruomenės nariais ir turėti tam tikrą įtaką sprendžiant visiems gimnazistams ir mokytojams svarbius klausimus. Susitikti aptarti reikalų su kitais gimnazijos parlamento nariais esame sutarę kiekvieną mėnesio pirmadienį arba pagal poreikį. Kai ruošiamės kokiam nors renginiui, tai susitinkame kasdien“, – kalbėjo pašnekovė.

Konkretūs darbai

Paprašyta papasakoti apie įgyvendintas idėjas, Aistė sakė, kad gimnazistai norėjo mokyklos teritorijoje sėdmaišių ir įvairių kitokių akcentų, gerinančių jų mokymosi aplinką, kad būtų jaukiau, saugiau. Jų norus parlamento nariai perdavė gimnazijos administracijai. Tie sėdmaišiai atsirado. Kaip ir saugumo sumetimais vaizdo kameros drabužinėse.

Parlamento prezidentės nuomone, šiemet labai sėkmingas buvo renginys, skirtas Šv. Valentino dienai paminėti. Į jo rengimą pavyko įtraukti daug žmonių, ypač piešiančių. Mat ta proga mokytojams buvo dovanojami keksiukai ir draugiškas šaržas su tam tikra nominacija. Taip siekta ir mokinius, ir mokytojus įtraukti į tos šventės linksmą šurmulį.

Veiklos pamokos ir kiti pomėgiai

Buvo įdomu sužinoti, kas Aistę skatina būti tokia visuomeniška, ką jai, kaip asmenybei, duoda ta veikla, ar visa tai turės įtakos renkantis gyvenimo kelią.
„Laiku supratau, jei nieko nedarysi, tai nieko ir nepasieksi. Seimo narė būti ateityje nepretenduoju. Mane labiau traukia darbas su vaikais, medicina. Visuomeninė veikla išmokė komandinio darbo, suvokiau, kaip reikia motyvuoti save ir kitus, kaip iki galo įgyvendinti savo idėjas. Pritariu minčiai, kad Kupiškyje dangus tikrai žvaigždėtas. Jei esi smalsus, turi idėjų, draugų, kuriais gali pasikliauti įgyvendindamas savo sumanymus, tai turi visus šansus gyventi prasmingai ir įdomiai. Antai atsiliepiau į kvietimą dalyvauti mokinių debatuose apie Europos Sąjungą. Reikėjo tam skirti nemažai liko, bet nesigailiu. Pirmos vietos nelaimėjau, bet kartu su kitais debatų dalyviais gavome dovaną – vyksime rugsėjį į Strasbūrą. Tai didžiulis paskatinimas ne tik man, bet ir kitiems debatų dalyviams būti aktyviems ir smalsiems“, – džiaugėsi gimnazistė.

Be mokyklos parlamentinės veiklos, Aistė turi ir kitokių pomėgių. Pernai mergina baigė Kupiškio meno mokyklą, kur mokėsi groti pianinu. Trejus metus ji šoka „Račiupėlio“ kolektyve. Šokis prie jos tikrai „prilipo“. Mat Aistė pirmus keturis mėnesius neturėjo šokių partnerio, bet vis tiek repetavo. Šiemet ji pradėjo lankyti dar ir pramoginius šokius. Čia situacija irgi klostosi panašiai. Šiais metais jos šokių partneris baigė gimnaziją ir nebešoks. Taigi reikės ieškoti šokti norinčio vaikino. Kai nešoka, energijos perteklių mergina išeikvoja sporto klube pas Sonatą Navickienę.

„Kai visą savo dienotvarkę gražiai sudėlioji, galima ir kalnus nuversti. Reikia tik noro“, – įsitikinusi Aistė.

——-
Autorius: Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video