2025/01/22

 

Klausimų daug, o atsakymų į juos?

Ingridos Nagrockienės nuotrauka
iš redakcijos archyvo

Lyg ir vertėtų rašyti apie Lietuvos nepriklausomybės aktą, priimtą prieš 99 metus, apie Laisvės sampratą, suvokimą. Juolab kad kitąmet minėsime Lietuvos valstybės atkūrimo 100-ąsias metines. Norisi suprasti, kokie mes esame pasitikdami svarbią sukaktį? Ką per šimtmetį sukūrėme, iš kur atėjome ir kur link einame?
Kankinantys klausimai, o atsakymų kiek?

Kol kas tiesa yra tokia, kad reikėjo priimti Vaiko teisių apsaugos įstatymo pataisas, pagal kurias visų formų – fizinis, emocinis, seksualinis – smurtas prieš vaiką, įskaitant fizines bausmes, būtų draudžiamas.
Deja, kodėl reikia sulaukti tiek daug smurto atvejų, daug netekčių, kad būtų priimti vaikus nuo smurto – įvairiapusio – saugantys įstatymai, jų pataisos?
Antra vertus, o kas čia keisto? Juk ir parlamentarai ne šventieji. Kai kurie jų mėgina savo nepaklusnius vaikus paauklėti diržu, laidu…

Iš esmės keisti vaiko teisių apsaugos sistemą politikus privertė kraupus smurto protrūkis šių metų sausį Kėdainiuose, kur buvo nužudytas keturmetis berniukas. Įtarimai mažamečio nužudymu krito jo motinai ir patėviui.
Po pateikimo už naują įstatymo projektą balsavo visi 116 posėdžių salėje buvusių parlamentarų. Beje, Seimui pateiktos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos pavadintos „Mato reforma“ – nužudyto vaikelio vardu.

Vis dėlto keista, kad reikia priimti tokius įstatymus, kad būtų užkirstas kelias prievartai. Juolab kad Lietuvoje galioja Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija – tarptautinė konvencija (sutartis), nustatanti civilines, politines, ekonomines, socialines ir kultūrines vaikų teises. Šio principo ištakos – 1959 metai.

Mūsų šalies Seimas Konvenciją ratifikavo 1995 m. liepos 3 dieną ir tada įsipareigojome užtikrinti numatytas socialines, ekonomines, politines vaikų teises.
Todėl ir kyla klausimas, o gal abejonės, ar naujos redakcijos įstatymas apsaugos vaikus nuo smurto, sudrausmins tėvus?

Dabar kone visiems klijuojama viena etiketė – „muša savo vaikus“. Ir vėl klausimas, o kas apsaugos nepasiturinčių šeimų galvas nuo paskelbimo, kad jie yra smurtaujantys tėvai? Juk dešimtys tūkstančių šeimų Lietuvoje gyvena ties skurdo riba ir stokoja pinigų šildymui ar maistui…

Mano galva, teisinės valstybės įstatymai turi būti tokie, kad žmonės ne tikėtųsi iš valdininkų malonės ir „geros valios“, bet kad įstatymai užkirstų kelią prievartai ne vien prieš vaikus, bet ir prieš asmenis ir šeimas, tėvus ir motinas.

——-
Autorius: Raimonda MIKUČIONYTĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video