Prieš mėnesį aplinkos ministras išleido naują įsakymą, kuris pakeitė žaliųjų atliekų deginimo tvarką. Nuo šiol deginti bus galima ne tik lapus, nendres, šiaudus, augalų likučius, bet ir medienos atliekas. Aišku, tokie veiksmai galimi ne miestų ir ne miestelių teritorijoje.
Nauja tvarka turėtų lengvinti rajono seniūnų naštą, kai reikia ieškoti būdų, kaip atsikratyti pakelėse nupjautų žabų.
Jau galima deginti šakas
Nuo rugpjūčio 15 dienos prasidėjo aplinkosaugos akcija „Atliekų deginimo prevencija“. Jos metu aiškinamasi, ar gyventojai žino, kaip taisyklingai tvarkyti susidariusias atliekas. Pažeidimų Kupiškio rajone dar nenustatyta.
Iki šiol buvo įprasta, kad lapus, nendres, šiaudus ir kitas augalų liekanas galima deginti (tik ne miestų ir miestelių teritorijoje). Draudžiama buvo deginti medžių atliekas: šakas, žabus, sumedėjusias šaknis.
Rugpjūčio 1 dieną įsigaliojo naujas aplinkos ministro įsakymas. Jis pakeitė nuo 1999 metų galiojusią šakų ir medienos atliekų deginimo tvarką. Tokias atliekas jau galima deginti kaip ir lapus, tik jas būtina surinkti į krūvas. Bet jei galima šias atliekas kompostuoti, mulčiuoti ar kaip nors kitaip jas panaudoti ūkyje, deginti jų nepatariama.
„Vienas iš įsakymo punktų sako, kad deginti šakas ar medienos atliekas galima, jei kiti būdai yra nuostolingi. Manau, kad tokį sprendimą lėmė savivaldybių skundai dėl pakelėse kertamų krūmų. Iš pradžių buvo planuojama rengti specialias aikšteles šioms atliekoms sandėliuoti ir po truputį išvežti į žaliųjų atliekų surinkimo vietas. Tai – didelės išlaidos ir vargas mūsų seniūnams. Dabar jie galės lengviau atsikratyti susidariusių atliekų“, – sakė Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Kupiškio rajono agentūros inspektorius Rimantas Adomauskas.
Bet įspėjama, kad deginamos medienos atliekos negali būti apdorotos jokiomis cheminėmis medžiagomis (dažais, lakais, klijais ir t. t.).
Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“
——-
Autorius: Ingrida NAGROCKIENĖ