2024/12/22

 

Kad žmogui būtų geriau?

Renatos Malinauskienės nuotrauka

Neseniai paskambino mūsų laikraščio skaitytoja ir pasibėdojo, kad viename prekybos centre nusipirko pomidorų, kurie, anot jos, pelių apgraužti.

„Parduotuvėje pasirodė, kad pomidorai neblogi. Kaina irgi nedidelė. Namie juos plaudama pastebėjau tuos apkandžiojimus. Iš patirties žinau, kad taip atrodo pelių dantukų žymės. Štai koks prekybininkų požiūris į žmogų! Argi taip galima elgtis pelnų besivaikant?“ – išsakė savo apmaudą moteris.

Aišku, už rankos nepagavęs ne vagis arba, kitaip sakant, šaukštai po pietų. Reikėtų ilgai įrodinėti parduotuvės vadovybei, kad pas juos pirkta prekė taip atrodė, o ne namie tie pažeidimai atsirado.

Antra vertus, atrodo, kad parduotuvės pardavinėja prekes su nuolaidomis, kad žmogui būtų geriau. Vis dėlto turime visuomet būti akyli, nes tariamas gerumas dažnai būna atvirkštinis – pačiam geradariui, kad nuostolio nebūtų.
Tokių kontroversiškų sprendimų, kurie iš pirmo žvilgsnio yra padaryti, kad mums būtų geriau – nors vežimu vežk.

Antai Seimas balsavo už naująjį Darbo kodeksą. Deja, jis priimtinas tik vienai žmonijos pusei – mūsų verslininkams. Žinoma, jie irgi žmonės. Tačiau žmonės ir samdomi darbuotojai. Prezidentė, vetavusi šį įstatymą, tai akivaizdžiai patvirtino. Ar vieni žmogiškesni už kitus, greitai sužinosi iš Seimo reakcijos į tokį Prezidentės sprendimą.

Politikų priimtas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas neleidžiant užšaldyti embrionų irgi kertasi su sveiku protu ir tuo žmogiškuoju gėriu, noru susilaukti sveikų palikuonių. Juk gyvenime būna visokių situacijų. Pavyzdžių labai ieškoti ir nereikia. Viena žinoma pasaulyje Kanados dainininkė susilaukė su savo vyru, sergančiu vėžiu, sveiko vaiko, nes prieš jo ligą buvo užšaldytas pagalbinio apvaisinimo būdu pradėtas embrionas. Iki sutuoktinio mirties abu galėjo pasidžiaugti augančia atžala keliolika metų.

Manau, kad lygiai taip pat prieštaringai galima vertinti ir teismo galutinį ir neskundžiamą verdiktą, kad neskiepyti vaikai gali lankyti vaikų lopšelį-darželį.

Žinoma, pastaruoju atveju tarsi ginamos tėvų, kurie priešiškai nusiteikę prieš vaikų skiepijimą, teisės. Lyg ir teisinga bei demokratiška. Visgi tik iki pirmos kurio nors neskiepyto vaiko sunkios ligos ir, neduok Dieve, tragiškų pasekmių.

Iš tos pačios operos, kad žmogui būtų geriau, ir emigrantų tema. Po kelerių ar keliolikos metų, praleistų užsienyje, kur bėgo nuo susiraukusių pardavėjų, pažliugusių kelių ir purvinų šaligatvių, žmonės atsipeikėja ir praregi, kad gimtinė kaip ir motina yra viena pasaulyje, ir jos niekas negali atstoti.

Daug visko telpa į tą magišką žodžių žaismą, kad žmogui būtų geriau. Vis dėlto išvada peršasi viena – visiems geras nebūsi arba kiekvienas turi savo tiesą. Tokiu atveju viską lemia kompromisų menas.

——-
Autorius: Banguolė ALEKNIENĖ-ANDRIJAUSKĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video