15min.lt tyrimų skyriaus žurnalistas
Rusijos propaganda šiuo metu yra viena populiariausių temų Lietuvoje, kartais net užgožia pūpsančius garsenybių iškilimus. Apie tai kalba ir televizijos, ir turgaus prekeiviai, raikantys raudonus mėsos gabalus. Ir tai yra gerai. Gerai, kad žmonės diskutuoja. Deja, kartais mes viską taip sumaišome, kad išeina viralas, dvokiantis kaip sąmokslo teorija. Iš tikrųjų viskas yra daug įdomiau ir paprasčiau.
Visų pirma, išsiaiškinkime – informacinis karas ir propaganda nėra tas pats dalykas. Jie susiję, tačiau turi skirtumų.
Informacinis karas yra gerokai platesnis. Tai – agresija, kai viena valstybė per informacines priemones bando daryti įtaką kitai valstybei. Tai daroma ne šiaip parašius vieną kitą užsakomąjį straipsnį, bet masiškai, pasitelkus daugybę priemonių ir metodų: dezinformaciją, gandus, psichologines operacijas, propagandą. Panašiai būtų, jeigu susipyktumėte su kaimynu, bjauriu girtuokliu iš savo laiptinės, ir jis pradėtų jus šmeižti: skleistų šlykščius gandus, paskalas, į kitų kaimynų pašto dėžutes mestų sufabrikuotas jūsų nuotraukas, į vietinio laikraščio skelbimų skiltį įdėtų kokią nešvankybę su jūsų telefono numeriu. Tada tikrai būtų galima sakyti, kad tas bjaurybė vykdo prieš jus informacinį karą. Žinoma, priešiškos valstybės tai daro gerokai agresyviau ir išleidžia milijardus rublių.
Propaganda yra tik viena informacinio karo dalis. Tiesa, labai svarbi. Pati savaime propaganda nėra geras ar blogas dalykas. Šis baisus žodis iš tikrųjų reiškia tik tiek, kad kažkas kažką bando propaguoti, tai yra – įpiršti ar pasiūlyti. Jeigu kažkas jus bando įtikinti, kad turite mesti rūkyti, pradėti bėgioti ir tapti sveikuoliu, tai dėl tokios informacijos niekaip nenukentėsite. Aišku, galite nesutikti su pasiūlymu ar pasišaipyti iš to „šmikio“, bet mums tai nepakenks. Visgi, tai irgi yra propaganda, peršanti sveiką gyvenimo būdą. Lygiai taip pat propaganda yra socialinės reklamos, kuriomis piliečiai yra raginami nesmurtauti šeimose, negirtuokliauti, nebūti rasistais ar homofobais.
Propagandos rūšių ir formų yra daugybė, visų tikrai neišvardysiu. Mums svarbu suprasti, kad gera tai propaganda ar bloga, priklauso nuo skleidžiamos idėjos. Štai todėl Kremliaus propagandinė informacija kelia realią grėsmę mūsų visų saugumui. Bet apie viską iš pradžių.
Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“
——-
Autorius: Dovydas PANCEROVAS