2024/12/25

Gyvenimo atspindžiai pokarinės rajono spaudos iliustracijose

Šiuolaikinė spauda neįsivaizduojama be fotonuotraukų ir kitokių iliustracijų. Pažangios fotografavimo ir spausdinimo technologijos atvėrė fotožurnalistikai naujų galimybių. Tačiau iki to buvo gana ilgas kelias. Pokariniai spaudos leidinukai nepasižymėjo nuotraukų gausa. Tiesa, jų stygių šiek tiek kompensavo politizuotos pieštinės iliustracijos – dažniausiai šaržai, karikatūros, pliekiančios daugiausia pasaulinį imperializmą su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis priešakyje arba kai kurias paprastų mirtingųjų asmenines ydas. Trumpai sakant, laikraščio iliustracijos, kaip ir visas jo turinys, anuomet turėjo tarnauti vyraujančios komunistinės bei stalinistinės ideologijos propagandai.
Panašus vaizdas atsiskleidžia ir panagrinėjus laikraščio „Stalino keliu“ iliustracijas nuo 1946 iki 1956 metų.

Iliustracijų objektas

Apžvelgus to dešimtmečio „Stalino keliu“ iliustracijas prieš akis iškyla gana schemiškai idiliškas gyvenimo vaizdelis – aplinkui knibždėte knibžda darbo planus ne dienomis ar mėnesiais, o metais viršijančių stachanovininkų ir stachanovininkių, kurioms, kaip buvo deklaruojama, tik tarybų valdžia suteikė lygias galimybes su vyrais dirbti ir tobulėti (va, ir feminizmas, bet ar tikras, viešoji opinija apie tai nutyli), visi nuo mažo iki suaugusiojo mokosi, tobulina ne tik profesines žinias, bet ir idėjinį sąmoningumą. Kolūkių laukuose verda darbas ir nuimami gausūs derliai, vis atsiranda naujos našios žemės ūkio ir kitokios technikos, miestai atstatomi iš griuvėsių, į valdžią renkami tobuliausi liaudies atstovai ir visi beveik šimtu procentų už juos balsuoja. Prašmėžuoja sportuojančios ir kultūringai laisvalaikį leidžiančios, laimingos ir sočios liaudies atspindžiai. Taip pat, kaip jau minėta, pliekiami imperialistai, karo kurstytojai.

Nei trėmimų, nei gulagų, nei rezistencinės kovos atgarsių, nei nepriteklių ir alkio kamuojamų paprastų žmonių gyvenimo atgarsių. Visi, rodos, darniai suglaudę pečius skanduoja: „Mes sotūs, laimingi, šiltai aprengti…“
Pirmieji „Stalino keliu“ laikraščio numeriai 1946 m. buvo iliustruoti tik keliomis fotografijomis. Tai buvo TASS-o (sovietinės naujienų agentūros) spaudos klišės.

1950-ųjų iliustracijų analizė

Po ketverių metų, 1950-aisiais, laikraštyje iliustracijų jau šiek tiek daugiau. Nuotraukos dažniausiai spausdinamos vidiniuose laikraščio puslapiuose. Beveik visos nedidelio, vienos ar dviejų skilčių, formato.

Tų metų „Stalino keliu“ išėjo 136 laikraščio numeriai. Juose išspausdinta apie 240 iliustracijų (nuotraukų ir piešinių). Vadinasi, vienam laikraščiui net dviejų nuotraukų vidurkio nėra. Mat kai kurie laikraščiai ir tais metais spausdinti be iliustracijų, dažniausiai tie, kuriuose buvo spausdinami rinkimų rezultatai ir rajono Darbo žmonių deputatų tarybų sprendimai.

Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“


——-
Autorius: Banguolė ALEKNIENĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video