Dažną žmogų, kalbant apie pensinius fondus, šiurpina tas faktas, kad daugumai nėra aišku, kas yra pensijų kaupimo fondai, kokia iš jų nauda. Gal geriau gauti pensiją iš Valstybinio socialinio draudimo fondo („Sodros“) ir nesukti sau galvos? O čia dar neseniai praūžusios bankų griūtys. Ar taip nenutiks ir pensijų kaupimo fondams?
Tikisi sukaupti senatvei
Feodosija Kuznecova (51 m.): „Esu II pakopos pensijų fondo dalyvė. Ten pat liksiu ir toliau. Tikiuosi, kad senatvėje turėtų būti didesnė pensija, negu vien iš „Sodros“. Procentas paskaičiuotas nuo mano darbo užmokesčio, 1 procentas valstybės papildoma įmoka iš biudžeto, dar iš „Sodros“ – gal kokia nors suma ir susikaups. Centas prie cento – ir litas.“
Daiva Dručiūnienė (49 m.): „Esu II pakopos pensijų kaupiamajame fonde. Kadangi dirbu, tai ir toliau kaupsiu pensiją, prisidėdama savo lėšomis. Pasiliksiu šioje kaupimo bendrovėje, nes man atrodo, kad ji yra patikima. Jei sukauptos lėšos liks ne man, tai mano vaikams.“
Galimybė kaupti senatvei
Pensijų kaupimo sistema – tai galimybė kiekvienam, mokančiam socialinio draudimo įmokas, dalį jų kaupti pasirinktame pensijų fonde. Sulaukę pensinio amžiaus pensijų kaupimo dalyviai gaus pensiją iš dviejų šaltinių: iš „Sodros“ ir iš pensinių kaupimo fondų. Tokiu atveju „Sodros“ gaunamas pensijos dydis proporcingai bus sumažintas. Tiesa, sumažės tik papildomoji pensijos dalis – bazinės pensijos dydžiui įtakos tai neturės. „Sodros“ pensija nemažės ir už tą laikotarpį, kai žmogus nedalyvo kaupime. Dalyvavimas pensijų kaupime nesumažins gyventojo kitų socialinio draudimo išmokų (ligos, motinystės, negalios, nedarbo). Atsitikus blogiausiam – mirus anksčiau negu sulauksite senatvės pensinio amžiaus, sukauptas jūsų turtas bus paveldėtas artimųjų.
Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“
——-
Autorius: Robertas TERVYDAVIČIUS