2023/10/01

 

Kad javų derliaus negadintų liepsnojantys „spragilai“

Kombainai dažniausiai užsidega dėl netvarkingos kuro tiekimo sistemos, elektros įrangos bei besisukančių mechanizmų.
Nuotrauka iš Kupiškio PGT archyvo

Kiekvienais metais prasidedant javapjūtei žemdirbiai pradeda ruošti žemės ūkio techniką derliui nuimti. Svarbiausia yra paruošti žemės ūkio techniką, ypač kombainus, kad šie būtų techniškai tvarkingi ir prižiūrimi.

Panevėžio apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Kupiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio pareigūnai pateikia informaciją apie gaisrus kombainuose ir jų išvengimo galimybes.

Nuo 2010 m. Kupiškio rajone kombainuose kilo 3 gaisrai. Gaisrų priežastys buvo kombainų elektros instaliacijos ir kuro sistemos gedimai. Prašome neprarasti budrumo eksploatuojant kombainus ir kitą žemės ūkio techniką. Pateikiame pagrindines priežastis, dėl kurių kyla kombainų gaisrai.

Kombainai dažniausiai užsidega dėl netvarkingos kuro tiekimo sistemos, elektros įrangos bei besisukančių mechanizmų. Išlekiančios iš variklio išmetimo vamzdžio kibirkštys, trumpas elektros laidų jungimasis, ant velenų ir kitų kombaino mechanizmų apsivynioję šiaudai, į besisukančių būgnų mechanizmus patenkantys pašaliniai kieti daiktai gali tapti gaisro kilimo priežastimi.

Jei yra kuro tiekimo ar variklio nesandarumo problemų, gali nutekėti kuras ir tepalai. Prie jų labai limpa dulkės, smulkios šiaudų dalelės, kurios susikaupusios ant įkaitusių variklio mazgų gali užsidegti. Todėl būtina nuolat nuvalyti variklį ir jo mazgus. Be to, kuro tiekimo vamzdeliai, pagaminti iš degių medžiagų, besiliesdami su įkaitusiomis variklio detalėmis, lydosi ir užsiliepsnoja, o iš jų bėgantis kuras padeda ugniai išplisti. Dėl blogai sureguliuotų ir dideliais greičiais besisukančių kombaino mechanizmų susidaro sausa trintis, šie mechanizmai įkaista ir gali uždegti ant jų apsivyniojusius šiaudus.

Gaisras kombaine gali kilti ir dėl elektros laidų izoliacijos pažeidimų. Ypač smarkiai ji susidėvi tose vietose, kur laidai pratiesiami pro aštresnius kombaino korpuso kampus, šalia judančių mazgų arba arti įkaitusių mechanizmų paviršių.

Norint išvengti gaisrų kombainuose bei kitoje žemės ūkio technikoje, būtina naudoti tvarkingus kibirkščių gesiklius. Kombainų variklių, neturinčių antvožų, kolektorius reikia apsaugoti nuimamais metaliniais skydeliais arba sieteliais su 2 mm skersmens kiaurymėmis. Nuo variklio ir jo mazgų būtina nuolat nuvalyti dulkes bei smulkių šiaudų masę, o taip pat ir kuro bei tepalo nuotekas. Elektros laidų izoliaciją reikia apsaugoti nuo trinties, mechaninio bei šiluminio poveikio, gerai sutepti besisukančius mazgus. Kombaine privalo būti du keturių litrų gesintuvai bei nedegus audeklas. Rekomenduojami miltelinio tipo gesintuvai, taip pat pageidautina turėti kastuvą, kad ugnį būtų galima nuslopinti žemėmis.

Remontuoti ir laikyti derliaus nuėmimo techniką bei agregatus leidžiama ne arčiau kaip 30 metrų nuo javų plotų. Be to, lauko sąlygomis kombainų, traktorių bei kitų žemės ūkio mašinų kuro talpos degalais gali būti pripildomos tik nedirbant jų varikliams.
Siekdami užkirsti kelią tokiems gaisrams, Valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai javapjūtės metu tikrina žemės ūkio objektus, juose dirbantiems žmonėms primena gaisrinės saugos taisyklių reikalavimus bei nurodo pastebėtus pažeidimus ir trūkumus.

Jei nepavyko išvengti gaisro, nedelsdami skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112 .

Kupiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos
Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio inf.

——-
Autorius:

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video