2024/06/19

 

Apie Laimutį Tilių

Laimutis Tilius.

Nuotrauka iš Laimučio Tiliaus
asmeninio archyvo

Laimutis Tilius, rajono Savivaldybės informacinių technologijų specialistas, yra vienas iš Kupiškyje besikuriančio sveikuolių klubo iniciatorių. Jo galvoje nuolat sukasi mintys apie sveikatą, darną, žmogų, tikėjimą, dvasiškumą, valią, galią, tarnystę. Jam artimos šimtmečių patikrintos tiesos, kad sveikata neparduodama, kad ją galima paveldėti arba užsitarnauti, kad ne visai tinkama linkme pasukęs žmogus gali save pakeisti ir gyventi harmoningai, jausdamas gyvenimo pilnatvę.

Kas vertė keistis?

Laimutis atviravo, kad permąstyti savo gyvenimo būdą jį privertė artimų žmonių baisios ligos, patirtos netektys. Paskata buvo ir artėjantis 40-ąsis gimtadienis. „Yra sakoma, kad sulaukus tokio amžiaus turi pergalvoti, kaip gyveni, ar teisinga kryptimi eini, ką nuveikei ir ką dar gali nuveikti. Nerūkiau, alkoholiu nepiktnaudžiavau ir iki tol. Dabartiniu supratimu svaigalų išvis nereikėtų vartoti. Ką valgau, labiau žiūrėti pradėjau prieš dvejus metus. Tai daryti paskatino ir virškinimo problemos. Yra onkologinių ir kitokių susirgimų, kuriuos lemia valgymo įpročiai. Reikia kalbėti ir apie tai, jog per daug suvartojam vaistų. Nuo vaistų kiekio kitos baisesnės lygos gali apnikti, nuo kurių mirštama.

Prieš metus pradėjau kas rytą mankštintis. Mano sveikuoliškas nuostatas dar labiau sustiprino šių metų pavasarį lankyta savaitinė sveikuolių mokykla, susitikimas su gydytoja Filomena Taunyte. 2013-ieji yra paskelbti Sveikatingumo metais. Tai dėkinga situacija skleisti šias idėjas“, – kalbėjo pašnekovas.

Pasak Laimučio, sveikos gyvensenos link ėjęs, matyt, nesąmoningai jau seniai. Sveikuolių mokykloje išgirstos tiesos tik sustiprino jo pasiryžimą ir patvirtino, jog einąs teisinga kryptimi. „Iš keturiolikos žmonių, lankiusių šią mokyklą, aš, atrodo, labiausiai užsikabinau už ten skleidžiamų idėjų. Visai nebaisu buvo po rytinės mankštos lįsti į Kupą maudytis, kai pievą dengė šarma. Kas keliasi ryte saulei tekant ar pusvalandis po saulės tekėjimo, turi daugiau energijos. Ryte gražu, kai saulė teka, spindi žolynuose rasa. Pasimankštini, sąnarius išjudini. Apie mitybą išgirdau tris svarbiausius dalykus – reikia žinoti, kaip jis užaugintas, kaip pagamintas ir kaip suvalgytas. Tie dalykai motyvavo ir įrodė, kad sielai reikia sveiko maisto. Po tų užsiėmimų labai pagerėjo mano savijauta, atmintis, loginis mąstymas“, – sakė sveikuolis.

Senolės pavyzdys

Ar lengva save pakeisti? Į šį klausimą atsakydamas Laimutis pabrėžė, kad sveikatos mokykloje išgirdęs, kad viską lemia darbas su savimi, kitaip sakant saviaukla. Reikia į save pažvelgti tarsi iš šalies, peržiūrėti savo įpročius, jei reikia atsakyti sau, kodėl aš sergu, kodėl esu nelaimingas, ir pradėti keistis. Yra teigiama, kad per šešias savaites galima pakeisti įprotį. „Ne iš karto ir man pavyko pradėti rytais reguliariai mankštintis. Apie tai svajojau grįžęs iš tarnybos kariuomenėje, kur turėjau nemažus fizinius krūvius. Tačiau darbas, namų rūpesčiai, studijos – ta kasdienė rutina taip įsukusi buvo, kad jokiems kitokiems dalykams laiko ir nebeliko. Kai baigiau studijas, daug naujų dalykų atsivėrė.

Man pavyzdys yra 94-erių kaimynė. Ji kasdien vis kažką dirbinėja. Pasikalbam. Yra ko iš šios moters pasimokyti. Anot jos, reikia visada dirbti, nesustingti. Dėl to kasdien einanti ir pasivaikščioti. Jei pats savimi nepasirūpinsi, kitas irgi nelabai rūpinsis. Vaistų kasdien ji taip pat sakė nevartojanti, kad širdies nesupjautų. Toks požiūris į gyvenimą, matyt, ir leido jai sulaukti tokio garbingo amželio ir neblogai jaustis“, – pasakojo pašnekovas.

Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“

——-
Autorius: Banguolė ALEKNIENĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video