Jau įprasta Lietuvoje, kad žodžiai – reforma ar pertvarka – nepranašauja nieko gera. Gal todėl ir apie Kupiškio vaikų ir jaunimo ugdymo centro, kaip ir kitų rajono švietimo įstaigų, laukiančius pokyčius išgirdę eiliniai darbuotojai puolė į paniką. Mokyklos tinklo pertvarkos reikalauja demografinė šalies situacija, tačiau „Varpelio“ senbuviai jau dabar „dalijasi“ atleidimo lapelius.
Neatitinka įstatymo
Lietuvos švietimo sistemoje reformos seka viena po kitos. Šiuo metu siekiama parengti mokyklų tinklo pertvarkos 2011-2015 metų planą, padėsiantį nuspręsti, kokio tipo mokyklas netolimoje ateityje turėsime.
Planuojama, kad vis mažėjantis mokinių skaičius turės pakoreguoti ir kai kurių mūsų rajono mokyklų tipus. Vienos jų gali tapti mokyklų skyriais, kitos – daugiafunkciais centrais.
Pertvarka jau palietė Povilo Matulionio pagrindinę mokyklą – ji visai neseniai tapo progimnazija. Permainų laukia Adomynės pagrindinė mokykla, kuri pretenduoja tapti mokykla-daugiafunkciu centru. Čia, kaip ir anksčiau, bus taip pat mokomi vaikai, tik dar prisidės papildomi sporto, meno užsiėmimai.
Alizavos skyriumi gali tapti Palėvenėlės mokykla.
Mokyklų tinklo pertvarkos planas aktualus ir Kupiškio vaikų ir jaunimo ugdymo centrui „Varpelis“. Mat pagal Švietimo ir mokslo ministerijos įstatymą ateityje negalės būti tokios įstaigos, kurioje ikimokyklinio ugdymo įstaiga dirbtų kartu su pagrindine mokykla specialiųjų poreikių vaikams.
„Vadovaujantis įstatymu ir logika, tokios įstaigos, kurioje kartu liktų darželis (jame ugdomi vaikai iki 7 metų) ir mokykla specialiųjų poreikių asmenims (iki 21 metų) nebegalės būti. Aišku, galėtume nepaklusti ministerijos reikalavimui ir likti centru. Tuomet jį turėtų perimti mūsų Savivaldybė ir, žinoma, visas finansinis šio centro išlaikymas gultų ant jos pečių“, – sakė Kupiškio rajono Kultūros ir švietimo skyriaus vedėjas Rimantas Jocius.
Prarastų pinigus
Be rajono pagalbos, „Varpelio“ centras iš valstybės gauna metams daugiau nei beveik 170 tūkst. litų finansavimą. Todėl atsisakius paklusti įstatymui, šiuos pinigus įstaiga prarastų. Juos tektų padengti Savivaldybei.
Ši priežastis, pasak R. Jociaus, viena svariausių, kodėl į mokyklų tinklo pertvarkos planą reikėtų įtraukti ir minėtą centrą.
Kol kas svarstoma keletas variantų, kokiu būdu reikėtų išskirti „Varpelį“.
„Be to, kad viskas galėtų likti, kaip buvę, ir neprarastume valstybės finansavimo, dar esame numatę keturis variantus, – aiškino vedėjas. – Šis centras galėtų skilti į dvi atskiras savarankiškas įstaigas, taip pat jos galėtų būti kitų rajono švietimo įstaigų skyriai. Noriu pabrėžti, kad pastarieji variantai jokių pokyčių pačiose įstaigose neturėtų.“
Pašnekovas patikino, kad nei darbuotojai, nei jų etatai dėl pertvarkos tikrai nenukentės. Nebent kai kuriais atvejais gali prireikti dar vieno vadovo.
Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“
——-
Autorius: Ingrida NAGROCKIENĖ