2025/01/01

Vaikystės pomėgis – balandžiai

Balandžiai – prieštaringai žmonių vertinami paukščiai. Yra sakoma, kad balandžių negalima naikinti ir vyti iš namų, nes juos apleis laimė ir santarvė. Nepaisant to, vieni žmonės jų kaimynystės vengia ir gina šiuos paukščius kuo toliau nuo savo namų, kad neterštų aplinkos, o kiti juos lesina miestų aikštėse sužvarbusius nuo šalčio.

Visai kitoks naminių, dekoratyvinių balandžių likimas. Neretai jie tampa svarbių žmogaus gyvenime švenčių puošmena, laisvalaikio pramoga, maloniu žmogaus užsiėmimu.

Noriūnietį Arvydą Bajorą daugelis pažįsta kaip gerą bitininką. Tačiau ne daug kas žino, kad šis vyras nuo mažens turi ir kitą pomėgį – augina balandžius.

Jo balandinėje šiuo metu gyvena 30 įvairių rūšių balandžių. Tai pašto karveliai, poviniai, besarabai, virpliai, burbuliai, mikolaičiai.

„Balandžiais susidomėjau gal nuo penktos klasės. Kai buvau pašauktas privalomai karinei tarnybai, balandžių neliko. Grįžęs iš armijos vėl juos pradėjau laikyti. Šiaip maždaug per keturis dešimtmečius esu ne vieną kartą metęs ir vėl sugrįžęs prie balandininkystės. Patys protingiausi yra pašto karveliai. Jie labai gerai orientuojasi aplinkoje. Per karą šie paukščiai raštelius, pririštus prie kojos, nuskraidindavo iš vienos vietos į kitą. Šiuo metu jie tokiems tikslams jau nebenaudojami. Pašto karvelius reikia pamažu pratinti prie vis didesnės erdvės. Antai pasiimu keletą jų važiuodamas į Kupiškį ir po to grįždamas atgal paleidžiu skristi. Visuomet jie pirma manęs, važiuojančio automobiliu, į namus sugrįžta ir niekur nenuklysta”, – pasakojo veterinaro specialybę turintis pašnekovas.

Balandžiai yra laikomi balandinėje. Tai gali būti pastatas arba dėžutė, kurioje nuolat būna balandžiai. Balandininkai pataria balandinės fasadinę pusę orientuoti į pietų ar pietryčių pusę. Tiesioginiai saulės spinduliai, patenkantys pro langelį, teigiamai veikia paukščių sveikatą, ypač žiemą. Balandinės dydis ir įrengimas priklauso nuo balandžių, kurie ten gyvens, veislės ir skaičiaus. Vienai porai smulkių ir vidutinio dydžio balandžių užtenka ne mažiau 0,5 kub. m ploto, stambiems – iki 1 kub. m.

Pasak Arvydo, balandžiai lesa kviečius, žirnius, rapso sėklas. Balandžių priežiūra nėra sunki. Žinoma, jų buveinę reikia reguliariai išvalyti. Balandinėje šie paukščiai laikomi ne tik lauke, bet ir tvarte. Kitaip jie gali tapti lengvu šeškų, kiaunių grobiu. Laisvai skraidyti išleidžiami tik pašto karveliai, nes jie, kaip minėta, protingesni, vikresni už kitus savo gentainius ir sugeba dažniausiai pasprukti nuo vanago. Vasarą vanagai yra didžiausias balandžių priešas.

Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“

——-
Autorius: Banguolė ALEKNIENĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video