2024/12/29

Sraigių verslą stabdo sausi orai

Pavasariniu uždarbiu mokiniams ir bedarbiams tapęs sraigių rinkimas šiemet ne itin džiugina šio verslo atstovus. Sausi orai dar neišginė lengvu grobiu tapusių šliužų į paskutinę kelionę. Tam reikia drėgnesnių sąlygų.

Renka bedarbiai ir mokiniai

Kaip ir kiekvienais metais nuo gegužės 1 dienos prasidėjo sraigių rinkimo sezonas. Jis tęsis visą birželio mėnesį, tačiau supirkėjai didelio rinkėjų aktyvumo dar nesulaukė.

Pasak bendrovės „Gudutis“ supirkėjo Juozo Jurėno, sausas pavasaris neduoda didelio uždarbio.

Šiais metais sraigių supirkimo kaina Lietuvoje siekia 80 centų už vieną kilogramą šių gyvūnų. Panašiai jos kainavo ir kelerius paskutinius metus.

Anksčiau, J. Jurėno teigimu, sraigės buvo brangesnės. Kainų kritimą nulėmė perpildyta supirkėjų rinka.

Pats pašnekovas supirkimo punktų turi ne tik mūsų rajone, bet ir Biržuose bei Rokiškyje. Vyras pats važiuoja pas sraiges renkančius žmones, jei šie jų turi apie 100 kilogramų.

Tačiau tokie atvejai, pasak J. Jurėno, gana reti. Mat pavasariniu uždarbiu, anot jo, daugiausia domisi bedarbiai ir pinigų alkoholiui ieškantys gyventojai. O šie klientai, supirkėjo žodžiais, neištveria nepardavę savo laimikio tą pačią dieną.

„Daugelis mano klientų ateina drebančiomis rankomis. Todėl jiems surinkti šimtą kilogramų nėra kantrybės. Sakau: „Palaukit gi dar porą dienų ir bus didesnis uždarbis. Bet žmonės nori būtinai tą pačią dieną atiduoti nedidelį krepšelį sraigių“, – kalbėjo J. Jurėnas.

Sezono pabaiga – nenuspėjama

Sraigių rinkimas, pašnekovo nuomone, gali būti visai geras pajamų šaltinis prisiduriant prie algos. Todėl, anot jo, nekeista, kai savaitgaliais tuo užsiima vaikai ir net visos šeimos.

Paklaustas, kur ir kada geriausia ieškoti sraigių, J. Jurėnas sakė, kad šie gyvūnai aktyviausi auštant rytui. Jų reikėtų ieškoti pamiškėse, pakrūmėse ir paupiuose, kur daugiau drėgmės.

Ar dar ilgai supirkimo bendrovės pirks sraiges, vyriškis tiksliai pasakyti negalėjo. Pasak jo, verslas paprastai baigiasi per mėnesį, kai surenkamas numatytas produkcijos kiekis.

Jo atstovaujama įmonė, J. Jurėno žiniomis, jau turi trečdalį reikalingų sraigių. Pernai sraigių supirkimo sezonas, pasak pašnekovo, truko vos 3 – 4 dienas.

Sraigių augintojai

Iš Lietuvos ant užsieniečių gurmanų stalų išvažiuoja ne tik mūsų gamtoje randamos vynuoginės sraigės. Vis didesni jų kiekiai parduodami išauginant netradiciniuose ūkiuose.

Nacionalinės vynuoginių sraigių asociacijos administracijos pateiktais duomenimis, mūsų krašte tokio verslo atstovų kol kas nėra. Nors tai gana pelningas ir lengvas darbas.

Lietuvoje dažniausiai auginamos pramoninės sraiges „Helix aspersa maxsima“, „Helix aspersa miuller“, didžiosios afrikinės, nes jų augimas gana spartus. Taip pat veisiamos ir mūsų vynuoginės sraigės.

Jas augintojai laiko lauko voljeruose natūraliomis sąlygomis, voljeruose su danga ar specialiose patalpose bei dėžėse, vasarą perkeliant į lauką.

Norint efektyviai auginti sraiges, asociacija rekomenduoja lauko voljerus. Jiems pasirenkamas reikalingas žemės plotas. Siūloma pradėti nuo 15-20 arų. Mat pradėjus nuo tokio ploto lengviau yra įsisavinama visa darbo procedūra ir paprasčiau pasiruošti.

Sraigėms auginti reikalingi specialūs voljerai aptveriami tinklu. Tinkamai paruoštuose voljeruose sėjamos morkos, kopūstai, agurkai, griežčiai, ropės, runkeliai, sodinamos bulvės ar kitos sraigių mėgstamos daržovės. Šiems gyvūnams taip pat reikalingas ir sausas specialus maistas. Maitinti sraiges užtenka penkis kartus per savaitę.

Viską paruošus, galima išleisti motininę bandą. Viename kvadratiniame metre negali būti mažiau negu 10 suaugusių sraigių.

Kiekvieną dieną voljerai drėkinami, sraigėms ūkyje taip pat labai reikalinga šiluma.

Pramoninių sraigių auginimas trunka 8 – 9 mėnesius. Prekybai jos tinkamos dažniausiai rugpjūčio mėnesį.

O štai mūsiškos – vynuoginės auga iki trejų metų.

Parduodami ne tik suaugę moliuskai, bet ir jų ikrai. Net 70 procentų šios produkcijos keliauja pas prancūzus. Sraiges taip pat mėgsta graikai, italai, ispanai.

——-
Autorius: Ingrida NAGROCKIENĖ

Dalintis
Komentarų nėra

Sorry, the comment form is closed at this time.

Rekomenduojami video