Retas kupiškėnas dar tikriausiai žino, kad ir mūsų mieste yra tikra šunų kirpėja. Irma Grigaliūnaitė jau dvejus metus praktikuojasi šioje srityje. Tokią netradicinę specialybę mergina pasirinko iš milžiniškos meilės šunims. Ji pati augina visą būrį kilmingų keturkojų – nuolatinių parodų dalyvių.
Ar seniai kerpi šunis?
Baigusi mokyklą įstojau mokytis statybos, bet po pirmųjų studijų metų mokslus mečiau. Kitais metais stojau į verslo vadybą ir šiuo metu esu antrakursė vadybininkė. Tais pačiais metais pradėjau studijas ir Vilniaus jaunųjų gamtininkų centre – mokausi kinologo specialybės.
Šunis kerpu taip pat jau apie porą metų. Tačiau tik metai, kai tai darau kaip tikra šunų kirpėja. Pirmieji metai buvo daugiau mokymasis, praktikavimasis, informacijos rinkimas.
Kur išmokai šio amato, ar tai sunku?
Užsienyje tokie mokslai kainuoja apie 8 000 Lt. O Lietuvoje apskritai nėra jokių studijų ar kursų, kuriuose apmokytų kirpti šunis. Dauguma šunų kirpėjų – savamoksliai. Taigi, ir aš studijavau videomedžiagą, rašiau konspektus, kaip ir kokiais įrankiais reikia skusti, kirpti kiekvienos veislės šunis, bei domėjausi skirtingais jų kirpimais. Po kiekvieno kirpimo rašydavau savo pastebėjimus, ką galima daryti, ko ne. Žodžiu, praktikavausi.
Šunų kirpėjas pirmiausiai turi labai mylėti šunis. Taip pat svarbu turėti kantrybės, užsispyrimo. O daugiau – tik mokslas, darbas ir praktika. Kuo dažniau tenka kirpti, tuo daugiau išmoksti – ranka tampa miklesnė.
Sako, šunys jaučia išsigandusį ar blogą žmogų, todėl tokie žmonės vargu ar galėtų dirbti šunų kirpėjais – tam visgi reikia pašaukimo ir supratimo apie šunis. Reikia pažinti jų psichiką, kad suprastum šuns elgesį ir mokėtum su juo „susišnekėti“. Dauguma mano klientų stebisi, kaip jų augintiniai ramiai elgiasi atvykę pas mane, nors namuose patys savininkai nesugeba atlikti tokių elementarių dalykų – nukirpti nagus, sušukuoti kailį.
Iš tiesų šunis žymiai sunkiau kirpti nei žmones. Šuo niekada ramiai nesėdės – kerpant jis spėja ir pastovėti, ir pagulėti, ir pasimuistyti, kartais būna, kad per porą valandų šuo ir užminga. Būna ir nestabilios psichikos keturkojų. Juos tenka kirpti su antsnukiu, kad neįkąstų.
Ar šunų kirpimas Kupiškyje populiarus?
Čia tai nėra itin populiaru – žmonėms turbūt trūksta pinigų. Ne visi gali sau leisti tokias paslaugas.
Dauguma mano klientų yra iš Anykščių, Utenos, Rokiškio, Pasvalio, Panevėžio, Biržų. Taip pat sulaukiu klientų ir iš Skapiškio, Pandėlio, Vilniaus.
Prisimenu, kai viena klientė iš Anykščių, atvežusi man savo šunį nukirpti, jį paliko, o pati išvyko pasižvalgyti po Kupiškį. Mat dar niekada čia nebuvo. Užsukusi į vieną mūsų parduotuvę moteris užsiminė, kad į Kupiškį atvežė nukirpti savo pudeliuką. Pardavėjos labai nustebo – retas kas žino, kad mūsų mieste yra šunų kirpėja. Daugelis mūsų miesto gyventojų savo augintinius veža į Panevėžį.
Kiek tokios paslaugos kainuoja?
Mažą šunį, tokį, kaip jorkšyro terjerai, vakarų Škotijos baltieji terjerai, mažieji pudeliai, cvergšnauceriai, išmaudyti ir pritaikyti jam šukuoseną kainuoja apie 30 Lt. Jaunus šuniukus nukerpu ir už 15 Lt. Didesnių veislių – spanielius, foksterjerus, mitelšnaucerius – 40 Lt. Į šią kainą įeina kirpimas kokybiškomis priemonėmis bei nagų trumpinimas.
Kokie keisčiausi pageidavimai buvo tavo praktikoje?
Keistų šukuosenų dar neteko daryti, nes jų nori tik ekscentriški arba labiau išprususių šalių žmonės. Rusijoje, Estijoje, Amerikoje dryžiais iškarpytas jorkšyras ar rožine spalva nudažytas baltas pudelis – gana dažnas atvejis.
Keisti man pasirodė tik žmonių pageidavimai atiduoti nukirptus šuns plaukus – mat šeimininkas juos renka prisiminimui. Nėra nė vienos kerpamų šunų veislės, iš kurios plaukų būtų galima verpti siūlus.
Ar yra kažkokios šunų mados? O gal kirpimas kai kuriems keturkojams tiesiog – būtinas?
Yra ir mados, ir būtinybė. Kiekviena šuns veislė turi savo standartus – jeigu jie nurodo, kad įprasta šuns išvaizda yra su nuskusta nugara, tokį šunį kirpti – būtina (pvz., vakarų Škotijos baltasis terjeras, cvergšnauceris).
Plačiau skaitykite „Kupiškėnų mintyse“
——-
Autorius: Ingrida NAGROCKIENĖ